Rzecznik ubezpieczonych wyst±pi³ w sprawie obowi±zkowych polis budynków zagro¿onych ¿ywio³ami do ministra finansów.
Polisy mia³yby dotyczyæ budynków znajduj±cych siê na obszarach szczególnie zagro¿onych jak±kolwiek klêsk± ¿ywio³ow±. Choæ to rozwi±zanie kontrowersyjne, to mo¿e siê ono okazaæ jedyn± mo¿liwo¶ci± ubezpieczenia mieszkañców od coraz czêstszych tr±b powietrznych i huraganów. Rzecznik ubezpieczonych uwa¿a jednak, ¿e takie ubezpieczenie by³oby podobne do obowi±zkowych polis budynków wchodz±cych w sk³ad gospodarstwa rolnego. Jest to ubezpieczenie obowi±zkowe.
Wyst±pienie rzecznika jest spowodowane stratami po przej¶ciu tr±by powietrznej. Ubezpieczyciele z tego tytu³u wyp³ac± 50 milionów z³otych, a drugie tyle zap³aci rz±d. Okazuje siê, ¿e wiêkszo¶æ mieszkañców terenów dotkniêtych kataklizmem nie by³a wcale ubezpieczona. Na dodatek po zniszczeniach w ubieg³ym roku poszkodowani dalej nie postanowili wykupiæ polisy, poniewa¿ liczyli na pomoc rz±du.
Rzecznik proponuje tak¿e ulgi od podatków, dla tych którzy ubezpiecz± mienie. Mog³aby to byæ ulga w PIT albo zwolnienie z podatku od nieruchomo¶ci. Sk³adka za polisê dla budynku gospodarczego wynosi obecnie 200 – 300 z³otych rocznie. Jest to niewielka suma, na któr± staæ prawie ka¿dego.
Marcin Broda, wiceprezes firmy Ogma monitoruj±cej rynek ubezpieczeniowych uwa¿a , ¿e przy takj niskiej kwocie niepotrzebne s± ¿adne ulgi, a proponowane przez rzecznika rozwi±zanie jest bardzo korzystne dla rynku ubezpieczeniowego, jak zreszt± ka¿de powszechne ubezpieczenie. Indywidualni posiadacze budynków powinni obowi±zkowo je ubezpieczaæ od skutków ¿ywio³ów, natomiast firmy mog± mieæ woln± rêkê w tej sprawie .
¬ród³o: WSJ
JT