Sejm uchwali³ w pi±tek nowelizacjê ustawy o dzia³alno¶ci ubezpieczeniowej, która umo¿liwi powo³ywanie nowych instytucji finansowych - zak³adów reasekuracyjnych.
W g³osowaniu wziê³o udzia³ 423 pos³ów. Za uchwaleniem ustawy opowiedzia³o siê 418 osób, przeciwko by³o 5 pos³ów. Nikt nie wstrzyma³ siê od g³osu.Reasekuracja polega na tym, ¿e jedno towarzystwo ubezpieczeniowe mo¿e ubezpieczyæ siê w innym. Ubezpieczaj±ce siê towarzystwo przenosi na zak³ad reasekuracyjny ryzyko zwi±zane z ubezpieczeniem razem z czê¶ci± lub ca³o¶ci± sk³adek. Reasekurator zobowi±zuje siê do wyp³aty odszkodowania w przypadku, gdyby dosz³o do zdarzenia losowego, za które odpowiedzialne jest ubezpieczaj±ce siê w zak³adzie reasekuracyjnym towarzystwo.
Reasekuracja jest stosowana np. przy ubezpieczaniu du¿ych zak³adów przemys³owych, gdy ewentualna wyp³ata odszkodowania mog³aby przysporzyæ k³opotów towarzystwu ubezpieczeniowemu. W takiej sytuacji woli siê ono ubezpieczyæ u reasekuratora. Reasekuracja m.in. pozwala towarzystwom ubezpieczeniowym zachowaæ stabilno¶æ finansow±. W przypadku np. powa¿nej awarii przemys³owej czê¶æ odszkodowania wyp³aca bowiem zak³ad reasekuracyjny, w którym ubezpieczy³o siê towarzystwo ubezpieczeniowe.
Zgodnie z rz±dowym projektem, zak³ady reasekuracji bêd± mog³y wykonywaæ dzia³alno¶æ w formie spó³ki akcyjnej, towarzystwa wzajemnej reasekuracji albo spó³ki europejskiej. Spó³ka europejska stwarza mo¿liwo¶ci prowadzenia dzia³alno¶ci gospodarczej na terenie ca³ej Unii Europejskiej. Tak± spó³kê wpisuje siê do rejestru handlowego w tym pañstwie, w którym jest jej statutowa siedziba. W Polsce zostanie wpisana do Krajowego Rejestru S±dowego. Projekt ustawy wprowadza tak¿e nowe zasady dotycz±ce gospodarki finansowej zak³adu reasekuracji i lokowania aktywów na pokrycie rezerw techniczno-ubezpieczeniowych.
¬ród³o: PAP
JT