W niedzielê dosz³o do wstêpnego porozumienia miêdzy frakcjami w amerykañskim kongresie. Dzi¶ prawdopodobnie debata na temat planu ratowania amerykañskiego systemu finansowego przez rz±d.
Szeroko krytykowany przez specjalistów i spo³eczeñstwo plan 700 miliardowej po¿yczki dla najbardziej zagro¿onych kryzysem amerykañskich firm ulegnie zmianie. Pieni±dze zostan± roz³o¿one na raty, i najpierw rynek otrzyma zastrzyk 250 miliardów, potem 100 miliardów w gestii prezydenta, a nastêpnie 350 miliardów dolarów w gestii kongresu. To od decyzji prezydenta i kongresu bêdzie zale¿eæ w którym momencie te pieni±dze zostan± przeznaczone na wykupienie tak zwanych z³ych aktywów. Politycy bardzo siê spieszyli przed poniedzia³kowym otwarciem gie³d w Azji. Informacje o porozumieniu powinny trochê uspokoiæ rynek finansowy. Za wcze¶nie jednak by zebraæ szczegó³owe dane ze ¶wiatowych rynków.
Aby zwiêkszyæ rolê podatników, którzy bêd± finansowali zagro¿one upadkiem instytucje finansowe, rz±d bêdzie mia³ prawo przejmowaæ udzia³y tych instytucji. Firmy bior±ce udzia³ w planie ratunkowym bêd± musia³y tak¿e ograniczyæ wynagrodzenia dla swoich szefów. Tych zmian, podobnie jak zwiêkszenia kontroli w³adz regulacyjnych nad funkcjonowaniem rynków finansowych (na co tak¿e siê zgodzono), domagali siê Demokraci. Administracja uzyska tak¿e dodatkowe uprawnienia, które pozwol± na wiêksz± interwencjê przy restrukturyzacji najbardziej zagro¿onych d³ugów hipotecznych. W ten sposób Kongres chce zachowaæ przynajmniej pozory równowagi, pokazuj±c Amerykanom, ¿e dba nie tylko o interesy Wall Street, ale tak¿e "Main Street", czyli zwyk³ych obywateli.
Analitycy s± podzielenie w sprawie rz±dowe planu ratowania amerykañskiego rynku finansowego.
Katrina vanden Heuvel i Eric Schlosser na ³amach "Wall Street Journal" przypominaj±, ¿e obecny kryzys ma miejsce niemal dok³adnie w 75. rocznicê s³ynnego Nowego £adu (New Deal) Franklina D. Roosevelta, który dla USA oznacza³ zasadnicz± rewolucjê w filozofii rz±dzenia. Analogiê posuwaj± jeszcze dalej - Emergency Banking Act z 1933, który by³ pierwsz± czê¶ci± New Deal, by³ w³a¶nie odpowiedzi± na najgorszy (wówczas) kryzys bankowy w historii USA. "To, czego potrzebujemy dzi¶, to kolejny New Deal - systematyczne nowe podej¶cie do problemów finansowych i ekonomicznych Ameryki" - twierdz± vanden Heuvel i Schlosser, nie neguj±c konieczno¶ci dzia³añ dora¼nych, do jakich zaliczaj± plan Paulsona.
Suchej nitki na planie Paulsona nie pozostawia Nouriel Roubini, profesor ekonomii szko³y biznesu New York University. Zdaniem ekonomisty rz±d powinien przede wszystkim mieæ prawo do preferowanych (a nie zwyk³ych) akcji instytucji bior±cych udzia³ w planie ratunkowym. "To naprawdê skandal, ¿e z ¿adnym z profesjonalnych ekonomistów Kongres siê nie konsultowa³ ani nawet nie zaprosi³ na Kapitol na przes³uchania, aby przedstawiæ swoj± opiniê na temat planu ratunkowego Departamentu Skarbu" - uwa¿a Roubini.
Paul R. La Monica, komentator telewizji CNN i portalu finansowego CNNMoney.com, uwa¿a jednak, ¿e plan Paulsona trzeba uchwaliæ: "Nie pozostawiajmy sobie z³udzeñ. Brak dzia³ania nie jest ¿adnym rozwi±zaniem". Plan Paulsona jest daleki od doskona³o¶ci, przyznaje La Monica, ale jego brak oznacza³by ca³kowity parali¿ systemu finansowego Ameryki.
¬ródlo: Gazeta Wyborcza
JT