Od kilku tygodni niemiecka firma Rapid Eye ma mo¿liwo¶æ obserwowania upraw z kosmosu za po¶rednictwem piêciu satelitów obserwacyjnych nowej generacji.
Rapid Eye jest czê¶ci± grupy kapita³owej Agrorisk w sk³ad której wchodzi tak¿e Concordia. Dziêki satelitom grupa Concordia bêdzie mog³a wykorzystywaæ dane pochodz±ce z satelity do likwidacji szkód. Satelity okr±¿aj± Ziemiê piêtna¶cie razy w ci±gu dnia i s± w stanie w tym czasie zarejestrowaæ obszar 15 razy wiêkszy ni¿ powierzchnia Polski. S± wyposa¿one w kamery, które reaguj± m.in. na zmiany zawarto¶ci chlorofilu w ro¶linach. Zawarto¶æ ta jest wska¼nikiem witalno¶ci i stopnia dojrza³o¶ci ro¶lin i przez to wa¿nym elementem przy rozpoznawaniu rodzaju i stopnia zasiewu pól, dla szacowania szkód i dla prognozowania zbiorów. Rapid Eye jest w stanie przekazywaæ swoim klientom ka¿dego dnia wysokiej jako¶ci dane z ka¿dego punktu na Ziemi.
Obserwacja upraw przez satelity jest niesamowitym udogodnieniem w szacowaniu ryzyka i okre¶lania szkód spowodowanych coraz czêstszymi naturalnymi katastrofami. Dziêki nowej technologii mo¿liwe bêdzie dok³adne obserwowanie stanu upraw przed, w trakcie i po kataklizmie. Zapewne nied³ugo wykorzystanie nowoczesnych urz±dzeñ tego typu stanie siê standardem w bran¿y ubezpieczeniowej. Na razie planowany jest pilota¿owy program w Niemczech maj±cy okre¶liæ skuteczno¶æ zastosowania satelitów. Grupa Concordia bêdzie najprawdopodobniej pierwszym w Polsce beneficjentem systemu Rapid Eye.
¬ród³o: Ch³opska Droga
JT