Sejmowa Komisja Zdrowia zaakceptowa³a we wtorek rz±dowy projekt nowelizacji ustawy o ¶wiadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze ¶rodków publicznych, który przewiduje likwidacjê podatku Religi.
Rz±dowy projekt jest bardzo istotny dla towarzystw ubezpieczeniowych. Obecnie musz± one co miesi±c wnosiæ do Narodowego Funduszu Zdrowia op³atê rycza³tow± na leczenie ofiar wypadków komunikacyjnych (tzw. podatek Religi). Wysoko¶æ tej op³aty wynosi 12 proc. sk³adek pochodz±cych z ubezpieczenia komunikacyjnego OC.
Jednolita op³ata ustalana dla ka¿dego zak³adu ubezpieczeñ skutkowa³a wzrostem sk³adki na ubezpieczenie OC od wszystkich osób ubezpieczonych w danym zak³adzie ubezpieczeñ - podkre¶lono w uzasadnieniu do rz±dowego projektu. Wspomina siê w nim równie¿ o badaniach przeprowadzonych przez ubezpieczycieli, z których wynika, ¿e kontynuowanie poboru op³aty rycza³towej doprowadzi³oby do wzrostu wysoko¶ci sk³adki ubezpieczenia komunikacyjnego OC o oko³o 18 proc. Natomiast wej¶cie w ¿ycie przedstawionych przez rz±d zmian ma powstrzymaæ ten wzrost.
Uzasadniaj±c na wtorkowym posiedzeniu komisji potrzebê dokonania zmian, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Adam Fronczak wskaza³ m.in. na problemy z wykonywaniem obecnych przepisów.
- Brak jest zbiorczych baz danych umo¿liwiaj±cych identyfikacjê wypadków i ich uczestników. Taka identyfikacja jest konieczna do wyliczenia rzeczywistych kosztów ¶wiadczeñ udzielonych ofiarom wypadków komunikacyjnych - mówi³ Fronczak.
Podkre¶li³ ponadto, ¿e ustalenie op³aty w sposób okre¶lony w obecnej ustawie uczyni³o z niej daninê publiczn±. Jednocze¶nie wysoko¶æ op³aty na 2009 r. i nastêpne lata mia³a byæ ustalana przy zastosowaniu wska¼nika okre¶lanego w rozporz±dzeniu ministra zdrowia. By³oby to sprzeczne z art. 217 konstytucji, który wymaga, ¿eby wysoko¶æ danin publicznych okre¶laæ w ustawie. Pose³ Czes³aw Hoc (PiS) zwróci³ uwagê, ¿e z zapowiedzi firm ubezpieczeniowych wynika, ¿e mimo zniesienia dotychczasowej op³aty, nie nale¿y siê spodziewaæ obni¿ek sk³adek OC.
Obni¿kom sk³adek mo¿e jednak nie sprzyjaæ - na co zwracano kilkakrotnie uwagê podczas posiedzenia komisji - wej¶cie w ¿ycie przepisu kodeksu cywilnego, zgodnie z którym za ¶mieræ osoby bliskiej nale¿y siê zado¶æuczynienie. W czasie dyskusji wskazywano na konieczno¶æ stworzenia baz danych, które umo¿liwia³yby identyfikacjê ofiar wypadków. Pose³ Tomasz Latos (PiS) powiedzia³, ¿e od pocz±tku obowi±zywania ustawy (czyli od 1 pa¼dziernika 2007 r.) firmy ubezpieczeniowe odprowadzi³y do NFZ oko³o 700 mln z³. Tymczasem w sytuacji, gdy brak jest takich danych, dotychczasowe potrzeby finansowe dotycz±ce leczenia ofiar oceniono tylko na oko³o 20 mln z³.
- Pojawi³y siê zatem problemy z wydatkowaniem pieniêdzy z op³at wniesionych przez ubezpieczycieli. Nale¿y zastanowiæ siê, jak racjonalnie je spo¿ytkowaæ - powiedzia³ pose³ Latos. Wyrazi³ jednocze¶nie w±tpliwo¶ci czy celowe jest rezygnowanie z op³at przekazywanych przez towarzystwa ubezpieczeniowe w sytuacji, gdy s³u¿bie zdrowia brakuje pieniêdzy.
Komisja Zdrowia wiêkszo¶ci± g³osów zaakceptowa³a rz±dowy projekt nowelizacji ustawy o ¶wiadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze ¶rodków publicznych oraz niektórych innych ustaw. Sprawozdanie komisji ma zostaæ przedstawione na rozpoczynaj±cym siê w ¶rodê posiedzeniu Sejmu.
¬ród³o: PAP
JT