Komisja Nadzoru Finansowego opracowuje raport na temat struktur. Wynik analiz zaniepokoi³ KNF i mo¿e siê skoñczyæ zmian± prawa lub now± rekomendacj±.
Komisja zwróci³a uwagê dziêki swojej analizie na kilka obszarów rynku polis strukturyzowanych, które mog± stanowiæ zagro¿enie dla nieprofesjonalnych uczestników tego rynku. W raporcie , który zostanie opublikowany za kilka tygodni KNF zwraca uwagê zw³aszcza na wzór zawieranych umów, dostêpn± informacjê dla klientów, oraz sposób marketingowego przedstawiania produktów.
Bardzo czêsto w sprzedawanych produktach jest stosowane mylne nazewnictwo. Dla ubezpieczenia na ¿ycie i do¿ycie jest na przyk³ad stosowana nazwa lokata strukturyzowana lub inwestycja. To mo¿e wprowadzaæ klientów w b³±d. Komisji nie podoba siê tak¿e podkre¶lanie „ochrony kapita³u” podczas gdy, obowi±zuje ona tylko na dzieñ zakoñczenia zawartej umowy.
KNF zwraca te¿ uwagê, ¿e wiêkszo¶æ oferowanych na naszym rynku produktów strukturyzowanych ma charakter grupowego ubezpieczenia na ¿ycie i do¿ycie. W takim
przypadku stronami umowy jest ubezpieczyciel, czyli firma ubezpieczeniowa, oraz ubezpieczaj±cy, czyli dystrybutor danego produktu. - Uczestnik rynku finansowego jest wiêc w tym przypadku podmiotem umowy, czyli ubezpieczonym. Nie jest jednak stron± umowy, pomimo ¿e faktycznie op³aca sk³adkê - i to nieraz w znacznej wysoko¶ci
Ubezpieczyciel nie ma te¿ obowi±zku przedstawiania swoim klientom szczegó³owych danych na temat op³acalno¶ci oferowanego produktu. Klient musi ich szukaæ na w³asn± rêkê. To z kolei uniemo¿liwia mu adekwatne porównanie ró¿nych, oferowanych produktów.
KNF chocia¿ nie ma inicjatywy ustawodawczej to mo¿e wydaæ rekomendacjê dla zak³adów ubezpieczeñ. Mo¿e te¿ zg³osiæ do Rady Rozwoju Rynku Finansowego przy resorcie finansów projekt zmian w prawie.
¬ród³o: Parkiet
JT