Analitycy KPMG przestudiowali 50 ró¿nych raportów z ostatnich lat zajmuj±cych siê wp³ywem zmian klimatu na gospodarkê.
W efekcie powsta³ ranking sektorów gospodarki najbardziej nara¿onych na ryzyko zwi±zane z globalnym ociepleniem. S± to: transport, ochrona zdrowia, lotnictwo, turystyka, sektor naftowo-gazowy oraz sektor finansowy.
Najwa¿niejsze s± tak zwane zagro¿enia fizyczne – czyli czê¶ciej pojawiaj±ce siê susze, huragany i tr±by powietrzne. Doprowadzaj± one do coraz wiêkszych szkód i zmuszaj± ubezpieczycieli do wyp³at coraz wiêkszych odszkodowañ. W pewnych regionach Polski ubezpieczenia od suszy w³a¶ciwie mijaj± siê z celem, bo w ka¿dym roku susze tam wystêpuj±.
Drugim bardzo wa¿nym zagro¿eniem jest ryzyko regulacyjne – czyli op³aty nak³adane przez ustawodawcê za emisjê dwutlenku wêgla. Regulacje te s± coraz ostrzejsze i obecnie w Unii Europejskiej trwaj± dyskusje na temat na³o¿enia op³at na bran¿e transportow±. A¿ 13 procent ¶wiatowej emisji dwutlenku wêgla pochodzi od samochodów. Taka regulacja mog³aby skutecznie dobiæ firmy transportowe borykaj±ce siê z wysokimi cenami ropy.
Tak¿e bran¿a energetyczna w Polsce spodziewa siê wzrostu kosztów z tego tytu³u. ¯eby op³aty za emisjê dwutlenku wêgla nie by³y pobierane, to wszystkie elektrownie w naszym kraju musia³yby byæ do 2030 roku neutralne pod wzglêdem emisji gazów cieplarnianych. To oczywi¶cie niemo¿liwe.
Z kolei bran¿a turystyczna jest zagro¿ona efektem cieplarnianym w Polsce. Zimowe kurorty bêd± op³acalne tylko na wysoko¶ci powy¿ej 1800 metrów n.p.m. Dlatego te¿ banki coraz bardziej niechêtnie udzielaj± kredytów górskim kurortom.
Wp³yw zmian klimatycznych w Polsce jest na razie lekcewa¿ony przez firmy. To jednak bêdzie musia³o siê zmieniæ, inaczej wszystkie wymienione bran¿e bêd± prze¿ywa³y spore k³opoty ju¿ za kilkana¶cie lat.
¬ród³o: Gazeta Prawna