Rok 2008 jest dla Grupy Generali Polska okresem rekordowych wyników i bardzo dynamicznego rozwoju. Przypis sk³adki brutto rós³ od 332,8 mln z³ po I kwartale br., poprzez 361,8 mln w II kwartale, po najwy¿szy w 9-letniej historii Grupy Generali w Polsce wynik ostatniego kwarta³u w wysoko¶ci 380,8 mln z³.
Tym samym na koniec wrze¶nia br. Grupa Generali awansowa³a do elitarnego „klubu miliarderów”, z przypisem sk³adki bliskim 1,1 mld z³ (1.075,2 mln z³, tj. o 54% wiêcej ni¿ przed rokiem). Skonsolidowany zysk netto spó³ek Generali TU, Generali ¯ycie TU oraz Generali PTE wzrós³ rok do roku o 20% do 35,8 mln z³. Pod wzglêdem stopy zwrotu za okres ostatnich 12 miesiêcy Generali OFE wypracowa³ najlepsze rezultaty na rynku z wynikiem o ponad 2 punkty procentowe lepszym od ¶redniej wa¿onej stopy zwrotu wszystkich funduszy emerytalnych.
- Trzeci kwarta³ br. to historyczny moment dla spó³ek Grupy Generali w Polsce. Po raz pierwszy w historii uda³o nam siê przekroczyæ kwotê 1 mld z³ sk³adki przypisanej brutto, co cieszy tym bardziej, ¿e za nami dopiero ¾ roku. Blisko 1,1 mld z³ sk³adki przypisanej brutto oraz rosn±ca zyskowno¶æ to osi±gniêcia, które nie tylko plasuj± nas w gronie najsilniejszych graczy na polskim rynku ubezpieczeñ, ale przede wszystkim potwierdzaj± bardzo stabiln± kondycjê firmy w obliczu ostatnich zawirowañ na ¶wiatowych rynkach finansowych. Na szczególne podkre¶lenie zas³uguje fakt, ¿e rekordowe wyniki s± zas³ug± równoleg³ego, ponad 50-procentowego rozwoju podstawowych linii biznesu zarówno na rynku ubezpieczeñ maj±tkowych, jak i na ¿ycie. Oznacza to, ¿e w kluczowych segmentach rynku, jak ubezpieczenia komunikacyjne, czy ubezpieczenia na ¿ycie ze sk³adk± regularn± ro¶niemy kilkakrotnie szybciej od najwa¿niejszych konkurentów rynkowych – mówi Andrzej Jarczyk, prezes zarz±du Grupy Generali w Polsce.
Generali TU
Sk³adka przypisana brutto spó³ki Generali TU wzros³a rok do roku o 55% do 450,3 mln z³, w porównaniu z 290,8 mln z³ przed rokiem. Pozwoli³o to – wg szacunków – na zapewnienie Generali T.U. miana najszybciej rozwijaj±cej siê spó³ki w¶ród 10 najwiêkszych ubezpieczycieli maj±tkowych w Polsce. Skala rozwoju Generali w tym obszarze jest tym cenniejsza bior±c pod uwagê, ¿e ¶redni wzrost w tym segmencie rynku w Polsce by³ w I pó³roczu br. 5-krotnie ni¿szy i wyniós³ 11,6%.
Najszybciej rozwijaj±c± siê lini± biznesu ubezpieczeñ maj±tkowych Generali by³y na koniec wrze¶nia br. ubezpieczenia komunikacyjne. Przypis sk³adki w tym segmencie wzrós³ o 84%, ze 164,5 mln z³ na koniec wrze¶nia 2007 r., do 302,0 mln z³ na koniec III kwarta³u br. Tymczasem wg ostatnich dostêpnych danych wzrost w tym segmencie rynku w Polsce by³ ok. 6,5-krotnie wolniejszy (12,9%). W pozosta³ych liniach biznesowych ubezpieczeñ maj±tkowych i osobowych Generali TU wypracowa³o 17% wzrost (ze 126,3 mln z³ do 148,3 mln z³).
Ostatnie miesi±ce by³y dla Generali równie¿ okresem wielu prac nad unowocze¶nianiem oferty produktowej ubezpieczeñ maj±tkowych. Specjalnym modyfikacjom uleg³ równie¿ Pakiet dla Ma³ych i ¦rednich Przedsiebiorstw „PRESTO”, za który bran¿owy miesiêcznik „Home and Market” przyzna³ Generali tytu³ „Najlepszego Partnera w Biznesie”.
Na koniec III kwarta³u 2008 r. zysk netto Generali T.U. wzrós³ z 11,2 mln z³, do 23,3 mln z³, co jest g³ównie zas³ug± rezultatów z dzia³alno¶ci inwestycyjnej. W dalszym bowiem ci±gu wynik techniczny spó³ki znacz±co obci±¿a (kwot± wyra¿on± w wielu mln z³) tzw. „podatek Religi”. W jego wyniku w I pó³roczu br. linii produktowa OC komunikacyjnego ogó³em przynios³a polskiemu rynkowi ubezpieczeniowemu straty. St±d te¿ Generali z du¿± uwag± ¶ledziæ bêdzie postêpy prac legislacyjnych, zapowiadaj±cych zniesienie podatku Religi z pocz±tkiem 2009 r.
Generali ¯ycie TU
Na koniec wrze¶nia br. sk³adka przypisana przez Generali ¯ycie T.U. S.A. wzros³a – w porównaniu z III kwarta³em 2007 r. – o ponad 53% do poziomu 625,0 mln z³. Zgodnie z za³o¿eniami strategii Generali w dalszym ci±gu koncentruje siê na segmencie ubezpieczeñ na ¿ycie ze sk³adk± regularn±. Wyniki w tym obszarze by³y znacznie lepsze zarówno w porównaniu do roku ubieg³ego, jak i w szczególno¶ci w odniesieniu do osi±gniêæ konkurentów rynkowych. Sprzeda¿ produktów ubezpieczeniowych ze sk³adk± regularn± wzros³a na koniec III kwarta³u br. w Generali o 36% (ze 157,9 mln z³ przed rokiem do 215,4 mln z³ obecnie), co by³o wynikiem zarówno dynamicznego przyrostu przypisu sk³adek z ubezpieczeñ indywidualnych, jak i grupowych. Warto zwróciæ uwagê, ¿e wg ostatnich danych KNF rynek produktów ze sk³adk± regularn± w Polsce jest obecnie jako ca³o¶æ pogr±¿ony w stagnacji.
Mimo niekorzystnych trendów na rynkach finansowych Generali ¯ycie TU notuje równie¿ znakomite rezultaty sprzeda¿owe w segmencie ubezpieczeñ ze sk³adk± jednorazow±. Przypis sk³adki wzrós³ w tym obszarze o 64%, z 249,1 mln z³ przed rokiem do 409,6 mln z³ obecnie. Tak dobre rezultaty s± g³ównie wynikiem zacie¶niaj±cej siê wspó³pracy z bankami. Wzrost przypisu sk³adki z kana³u bancassurance wyniós³ na koniec wrze¶nia br. 86%.
Wynik finansowy netto Generali ¯ycie TU wyniós³ na koniec wrze¶nia 2008 r. 12,4 mln z³ w porównaniu z 18,5 mln z³ w analogicznym okresie ub.r. Na poziom tegorocznych zysków spó³ki znacz±cy wp³yw maj± wysokie nak³ady na rozwój sieci sprzeda¿y oraz - wynikaj±cy z zawirowañ na GPW - spadek aktywów (Ubezpieczeniowych Funduszy Kapita³owych), który przek³ada siê na ni¿szy poziom przychodów z tytu³u op³aty za zarz±dzanie.
Generali OFE numerem 1 pod wzglêdem stopy zwrotu w 2008 r.
Na koniec wrze¶nia 2008 r. Generali OFE prowadzi³o 592,1 tys. aktywnych rachunków emerytalnych, tj. o 12,4% wiêcej ni¿ rok wcze¶niej. Oznacza to ponad 2-krotnie szybsze tempo rozwoju, w porównaniu ze ¶redni± rynku, na którym liczba aktywnych rachunków wzros³a w ci±gu roku o 5%.
Na koniec III kwarta³u br. Generali OFE zarz±dza³o aktywami w wysoko¶ci 5,489 mld z³, tj. o 6% wiêcej ni¿ w tym samym okresie ub.r. Warto równie¿ dodaæ, ¿e OFE Generali by³ w tym okresie jednym z zaledwie 5 funduszy (spo¶ród 15), które nie zanotowa³y spadku zarz±dzanych aktywów.
- Generali OFE bardzo du¿± wagê przywi±zuje do ponoszonego ryzyka inwestycyjnego. Przynios³o to wymierne efekty w ostatnim roku, gdy mamy do czynienia ze zdecydowanymi spadkami na rynku akcyjnym, kryzysem finansowym oraz spadkiem kursów na warszawskiej gie³dzie” – mówi Rafa³ Markiewicz, zarz±dzaj±cy Generali OFE.
W zestawieniu obejmuj±cym stopy zwrotu za ostatnie 12 miesiêcy (od IX’2007 do IX’2008) Generali OFE zanotowa³ najlepsze wyniki w¶ród wszystkich OFE. Równie¿ d³ugoterminowe (od koñca wrze¶nia 1999 r.) wyniki inwestycyjne potwierdzaj±, ¿e Generali OFE niezmiennie plasuje siê w¶ród 3 najefektywniejszych funduszy emerytalnych, ze stop± zwrotu na poziomie 154,26%.
Na koniec wrze¶nia br. Generali PTE wypracowa³o zysk netto na poziomie 17,2 mln z³, tj. o 48% wiêcej ni¿ rok wcze¶niej.
Generali w klubie „miliarderów”
Pozyskanie po III kwarta³ach br. 1.075.243 tys. z³ sk³adki przypisanej brutto to najlepszy wynik w 9-letniej historii dzia³alno¶ci Generali na polskim rynku.
- Z ogromnym zadowoleniem og³aszamy do³±czenie przez Generali do elitarnego „grona miliarderów”, czyli ubezpieczycieli, których przypis sk³adki ubezpieczeniowej przekracza 1 mld z³. Nie by³oby to mo¿liwe bez ogromnych wysi³ków naszych najbli¿szych partnerów – zarówno pracowników, agentów, multiagentów, brokerów, jak i przede wszystkim zaufania oraz lojalno¶ci klientów, którym chcia³bym serdecznie podziêkowaæ za to, ¿e s± z nami. My¶lê, ¿e szczególnie obecnie – kiedy rynki finansowe zmagaj± siê z negatywnymi trendami – warto swoje biznesowe relacje wi±zaæ ze sprawdzonymi i silnymi partnerami, których zarówno na rynkach lokalnych, jak i globalnych ominê³y k³opoty tzw. toksycznych aktywów amerykañskiego rynku subprime. Tak jest w³a¶nie w przypadku Generali i mogê zapewniæ, ¿e nasze rekordowe rezultaty w po³±czeniu ze ¶wiatowym know-how jeszcze bardziej mobilizuj± nas do szybkiego zmierzania w kierunku pierwszej „pi±tki” najwiêkszych ubezpieczycieli w Polsce – dodaje Andrzej Jarczyk.
¬ród³o: Generali/ Gazeta Ubezpieczeniowa
JT