Zdaniem „Parkietu” najbliżej przejęcia PTU są dwie firmy – Uniqa i Generali.
Pakiet kontrolny Polskiego Towarzystwa Ubezpieczeń został wystawiony na sprzedaż już prawie dwa miesiące temu. Po nieudanej emisji akcji na giełdzie Polskie Towarzystwo Reasekuracyjne zrezygnowało z planów przejęcia PTU i porozumiało się z Ciechem, największym udziałowcem PTU, żeby wspólnie sprzedać swoje akcje i tym samym osiągnąć korzystniejszą cenę. PTR posiada 22,71 procent akcji PTU, a Ciech aż 45,4 procent akcji. Trzecim największym udziałowcem jest Techwell który nie wystawił swoich akcji na sprzedaż. Przedstawiciele Techwellu tłumaczyli to brakiem przedstawiciela ich firmy w zarządzie PTU i tym samym niedostatecznej kontroli nad sprzedażą akcji.
Źródło zbliżone do kierownictwa resortu skarbu, który posiada większościowe udziały zarówno w Ciechu jak i PTR, twierdzi że Generali najbardziej zainteresowane kupnem ubezpieczyciela oferuje 340 milionów złotych za wykup akcji. Ani Generali ani resort skarbu nie chcą komentować tych doniesień. Także Uniqa nie chce komentować doniesień o przejecu PTU. Jednak analitycy wskazują, że zarówno Uniqa jak i Generali maja już doświadczenie w przejmowaniu firm. Generali w 2002 roku kupiła biznes ubezpieczeniowy grupy Zurych, a Uniqa rok później pozyskała spółki z grupy Filar.
Eksperci wskazują też możliwe powody przejęcia PTU. Generali dzięki zakupowi PTU może realizować program skutecznego docierania do klientów z prowincji. Wskazuje na to także niedawno nawiązana przez towarzystwo współpraca z bankami spółdzielczymi. Z kolei dla Uniqy jest to okazja do przejęcia firmy niemial bliźniaczo zorganizowanej i nastawionej na ten sam typ klienta.
PTU po pierwszym półroczu tego roku zebrało 202 milionów złotych składek, czyli o 2 procent mniej niż przed rokiem i zarobiło na czysto 6,3 milionów złotych.
Źródło: Parkiet
JT