Oszukany nauczyciel po 24 latach pracy
2017-09-18 14:46 poniedzia³ek ~wojciech
W nawi±zaniu do pisma z dnia 23.08.2017 r dotycz±cego roszczenia
nr 1585642/PKOBP zwracam siê z uprzejm± pro¶b± o ponown± weryfikacjê mojej sprawy i ponadto dosy³am dodatkow± dokumentacjê, wyja¶niaj±c± tryb rozwi±zania ze mn± umowy o pracê.
Jako za³±czniki do korespondencji przesy³am kserokopie potwierdzone za zgodno¶æ z orygina³em moim podpisem
- kserokopia rozwi±zania stosunku pracy za wypowiedzeniem
- kserokopia wniosku o przeniesienie Wyja¶niaj±c, dnia 25.05.2016 r zosta³o wrêczone mi rozwi±zanie stosunku pracy za wypowiedzeniem. W odpowiedzi na w/w wypowiedzenie dnia 31.05.2016r wystosowa³em
Do Dyrekcji Gimnazjum, w którym pracowa³em wniosek o przeniesienie mnie w stan nieczynny.
Dnia 02.06.2016r otrzyma³em odpowied¼ pisemn± potwierdzaj±c± uznanie mnie za nauczyciela przebywaj±cego w stanie nieczynnym od dnia 01.09.2016r do dnia 28.02.2017r, kiedy to stosunek pracy wygas³.
Wydaje mi siê, ¿e nie bardzo maj± Pañstwo podstawy do podjêcia negatywnej decyzji o wyp³acie ¶wiadczenia.
Nadmieniæ pragnê jednocze¶nie, art. 20 Karty Nauczyciela mówi :
„Art. 20. 1. Dyrektor szko³y w razie:
1) ca³kowitej likwidacji szko³y rozwi±zuje z nauczycielem stosunek pracy;
2) czê¶ciowej likwidacji szko³y albo w razie zmian organizacyjnych powoduj±cych zmniejszenie liczby oddzia³ów w szkole lub zmian planu nauczania uniemo¿liwiaj±cych dalsze zatrudnianie nauczyciela w pe³nym wymiarze zajêæ rozwi±zuje z nim stosunek pracy lub, na wniosek nauczyciela, przenosi go w stan nieczynny. Nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania mo¿e wyraziæ zgodê na ograniczenie zatrudnienia w trybie okre¶lonym w art. 22 ust. 2.
2. Nauczycielowi zatrudnionemu na podstawie mianowania, z którym rozwi±zano stosunek pracy z przyczyn okre¶lonych w ust. 1, przys³uguje odprawa w wysoko¶ci sze¶ciomiesiêcznego wynagrodzenia zasadniczego. Nauczycielowi zatrudnionemu na podstawie umowy o pracê, z którym rozwi±zano stosunek pracy z przyczyn okre¶lonych w ust. 1, przys³uguj± ¶wiadczenia okre¶lone w przepisach o szczególnych zasadach rozwi±zywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotycz±cych pracowników.
3. Rozwi±zanie stosunku pracy z przyczyn okre¶lonych w ust. 1 nastêpuje z koñcem roku szkolnego po uprzednim trzymiesiêcznym wypowiedzeniu, z zastrze¿eniem ust. 4.
4. Warunek rozwi±zania stosunku pracy z koñcem roku szkolnego nie dotyczy nauczycieli szkó³, w których w organizacji pracy nie przewidziano ferii szkolnych, nauczycieli placówek kszta³cenia ustawicznego oraz nauczycieli szkó³, w których zakoñczenie cyklu kszta³cenia nastêpuje w trakcie roku szkolnego.
5. Okres wypowiedzenia mo¿e byæ skrócony do 1 miesi±ca, z tym ¿e w takim wypadku nauczycielowi przys³uguje odszkodowanie za pozosta³± czê¶æ okresu wypowiedzenia w wysoko¶ci wynagrodzenia liczonego jak za okres urlopu wypoczynkowego. Okres, za który przys³uguje odszkodowanie, wlicza siê nauczycielowi pozostaj±cemu w tym okresie bez pracy do okresu zatrudnienia.
5a. O zamiarze wypowiedzenia nauczycielowi stosunku pracy z przyczyn okre¶lonych w ust. 1 pkt 2 dyrektor szko³y zawiadamia reprezentuj±c± nauczyciela zak³adow± (miêdzyzak³adow±) organizacjê zwi±zkow±, która w terminie 7 dni od dnia otrzymania zawiadomienia mo¿e zg³osiæ na pi¶mie dyrektorowi szko³y umotywowane zastrze¿enia.
5b. Po rozpatrzeniu stanowiska organizacji zwi±zkowej, a tak¿e w razie niezajêcia przez ni± stanowiska w ustalonym terminie, dyrektor szko³y podejmuje decyzjê w sprawie wypowiedzenia.
5c. Wypowiedzenie jest bezskuteczne w przypadku z³o¿enia przez nauczyciela, w terminie do 30 dni od dnia dorêczenia wypowiedzenia stosunku pracy z przyczyn okre¶lonych w ust. 1 pkt 2, pisemnego wniosku o przeniesienie w stan nieczynny. Z up³ywem sze¶ciomiesiêcznego okresu pozostawania w stanie nieczynnym stosunek pracy wygasa. Wyga¶niêcie stosunku pracy powoduje dla nauczyciela skutki, jakie przepisy prawa wi±¿± z rozwi±zaniem stosunku pracy z przyczyn dotycz±cych zak³adu pracy w zakresie ¶wiadczeñ przedemerytalnych.
6. Nauczyciel przeniesiony w stan nieczynny zachowuje prawo do comiesiêcznego wynagrodzenia zasadniczego oraz prawo do innych ¶wiadczeñ pracowniczych, w tym dodatków socjalnych, o których mowa w art. 54, do czasu wyga¶niêcia stosunku pracy.
7. Dyrektor szko³y ma obowi±zek przywrócenia do pracy w pierwszej kolejno¶ci nauczyciela pozostaj±cego w stanie nieczynnym w razie powstania mo¿liwo¶ci podjêcia przez nauczyciela pracy w pe³nym wymiarze zajêæ na czas nieokre¶lony lub na okres, na który zosta³a zawarta umowa, w tej samej szkole, na tym samym lub innym stanowisku, pod warunkiem posiadania przez nauczyciela wymaganych kwalifikacji. Odmowa podjêcia pracy przez nauczyciela powoduje wyga¶niêcie stosunku pracy z dniem odmowy.
8. W wypadkach podyktowanych konieczno¶ci± realizacji programu nauczania w tej samej lub w innej szkole nauczyciel pozostaj±cy w stanie nieczynnym mo¿e, na swój wniosek lub na wniosek dyrektora szko³y, podj±æ pracê zgodnie z wymaganymi kwalifikacjami w n