Przez pierwsze dziewiêæ miesiêcy 2008 roku dziesiêæ najwiêkszych w Polsce ubezpieczycieli z dzia³u I zanotowa³o przypis sk³adki w wysoko¶ci 22 mld z³. – pisze „Parkiet”. Z wyliczeñ gazety wynika, ¿e rezultat ten jest o 5,7 mld z³ lepszy od uzyskanego rok wcze¶niej. Zysk netto tych towarzystw wyniós³ 1,75 mld z³.
Z kolei w przypadku dziesiêciu najwiêkszych ubezpieczycieli z dzia³u II „Parkiet” wyliczy³ ich przypis sk³adki w tym samym okresie na 13,4 mld z³. Jest to o 1,4 mld z³ wiêcej ni¿ w analogicznym okresie roku ubieg³ego. £±czny wynik netto tych towarzystw osi±gn±³ poziom 1,24 mld z³. Marek Twardowski, ekspert Ernst & Young, zwraca uwagê na dynamiczny w okresie trzech kwarta³ów wzrost przypisu firm oferuj±cych na szerok± skalê krótkoterminowe ubezpieczenia na ¿ycie. W jego opinii nie jest te¿ zaskoczeniem, ¿e towarzystwa skupiaj±ce siê na sprzeda¿y polis na ¿ycie powi±zanych z funduszem kapita³owym maj± ni¿szy przypis ni¿ w okresie hossy na gie³dach.
Marcin Mazurek, szef firmy doradczej Intelace Research, zwraca uwagê na inne zjawisko: olbrzymie przyrosty sk³adki nie id± w parze z popraw± wyniku technicznego tych firm. T³umaczy, ¿e jest to efekt niskich prowizji p³aconych przez banki od poliso lokat. Mazurek. Podkre¶la, ¿e firmy stawiaj±ce na sprzeda¿ klasycznych polis ze sk³adk± regularn±, jak np. Amplico, Allianz czy Aegon straci³y udzia³ w rynku, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiego poziomu zyskowno¶ci i zdaniem szefa Intelace Research zapewne powróc± na wy¿sze pozycje w tabeli, gdy polisolokaty strac± na atrakcyjno¶ci.
Aleksander Rejman z firmy Tillinghast, uwa¿a, ¿e wraz ze wzrostem sk³adki zbieranej z produktów inwestycyjnych maleje zasadno¶æ przedstawiania rankingu towarzystw ¿yciowych. Powód? Rejman t³umaczy, ¿e towarzystwa oferuj±ce tylko tradycyjne produkty szybko spadaj± na odleg³e pozycje.
„Parkiet” informuje, ¿e ranking ubezpieczycieli maj±tkowych przedstawia siê du¿o stabilniej. Gazeta zauwa¿a, ¿e w ci±gu roku ¿aden z nich nie wypad³ poza pierwsz± dziesi±tkê. Jedyna zmiana dotyczy³a kolejno¶ci zajmowanych miejsc. Z wyliczeñ „Parkietu” wynika, ¿e Generali i Uniqa wyprzedzi³y pod wzglêdem zebranej sk³adki Compensê i Polskie Towarzystwo Ubezpieczeñ.
Wed³ug specjalistów istniej± jednak powa¿ne ró¿nice miêdzy zak³adami maj±tkowymi, które uwidaczniaj± siê dopiero po przeprowadzeniu analizy poszczególnych linii produktowych. Marek Twardowski twierdzi, ¿e rynek maj±tkowy w ostatnim czasie cechowa³ siê spor± dynamik± zmian w zakresie ubezpieczeñ komunikacyjnych. Zdaniem eksperta imponuj±ca jest konsekwencja i wytrwa³o¶æ niektórych towarzystw w realizowaniu ich strategii.
Z kolei zdaniem Marcina Mazurka wyra¼nie rozczarowuj± wyniki PZU SA, które nie do¶æ, ¿e traci rynek, to równie¿ przynosi coraz mniejsze zyski. Ekspert twierdzi, ¿e dotychczas realizowana strategia obs³ugiwania wy³±cznie zyskownych klientów i oddawania konkurencji segmentu dyskontowego zaczyna siê za³amywaæ.
Wed³ug szefa Intelace Research, widoczna jest równie¿ aktywno¶æ rynkowa i wzrost ¶redniej wielko¶ci graczy. Mazurek podkre¶la, ¿e na uwagê zas³uguje Ergo Hestia, od d³u¿szego czasu buduj±ca pozycje w oparciu o pakiety produktowe i ubezpieczenia korporacyjne oraz wysok± jako¶æ obs³ugi, w tym bardzo dobrze ocenian± przez klientów likwidacjê szkód.
¬ród³o: Parkiet
JT