Szanowni Pañstwo, zawsze pod koniec weekendu piszê dla Pañstwa felietony na tematy zwi±zane z ubezpieczeniami. Od wielu lat jest to mój zawód, przy czym szczególnie bliska jest mi tematyka ubezpieczeñ ¿yciowych. Z czasem budowanie bezpieczeñstwa finansowego rodzin sta³o siê moj± pasj±, która w po³±czeniu z do¶wiadczeniem, nauczy³a mnie patrzeæ w przysz³o¶æ bez lêku.
Jednak w obliczu niewyobra¿alnej tragedii, jaka mia³a miejsce w sobotê, nie potrafiê zebraæ my¶li.
Jak mantrê powtarzam zdanie Woody'ego Allena: JE¯ELI CHCESZ ROZ¦MIESZYÆ PANA BOGA, POWIEDZ MU O SWOICH PLANACH.
To tragiczne wydarzenie pokazuje, jak ulotna mo¿e byæ jedna z najwiêkszych warto¶ci - ludzkie ¿ycie - i jak bardzo los mo¿e do¶wiadczyæ nas samych i naszych bliskich.
Gdy s³yszê od niedosz³ych klientów, ¿e w najbli¿szym czasie nie zamierzaj± chorowaæ ani tym bardziej umieraæ, jestem zupe³nie bezsilny i po prostu nie wiem - ¶miaæ siê czy p³akaæ?
Prawie wszyscy, którzy zginêli, mieli kochaj±ce rodziny, dzieci, w³asne domy lub mieszkania, a tak¿e kredyty, po¿yczki, leasingi lub inne zobowi±zania. Jestem przekonany, ¿e w wirze pracy - podobnie jak wiêkszo¶æ z nas - nie mieli czasu na uporz±dkowanie spraw osobistych, spisanie testamentu czy porz±dne ubezpieczenie.
Dzisiaj na wszystko jest za pó¼no.
Nie z³o¿± ju¿ podpisu pod ¿adnym dokumentem, a przecie¿ niekiedy zaledwie kilka kropli atramentu wystarczy, by po naszej ¶mierci rodzina mog³a ¿yæ godnie i bezpiecznie.
Tak zawsze by³o, jest i bêdzie.
Sprawy bie¿±ce zawsze bêd± mia³y priorytet przed sprawami wa¿nymi, bowiem, zgodnie z my¶l± otwieraj±c± nasz± stronê internetow±, NASZE EGO CHRONI NAS BARDZO DOBRZE PRZED WSZYSTKIM, CO NIEPRZYJAZNE, NIEZNANE, NIEBEZPIECZNE, NIEMI£E.
Ka¿dy z nas chce spêdziæ ¿ycie w strefie komfortu psychicznego i nic w tym dziwnego, to ca³kiem naturalne d±¿enie. Czêsto podczas rozmowy z klientem muszê niestety wyrwaæ go, przynajmniej na kilka chwil, z tego b³ogostanu i przedstawiæ scenariusze ¿yciowe zwykle dalekie od tych zaplanowanych czy wyidealizowanych. ¦mieræ i podatki rzecz pewna. Podatki co miesi±c, co rok, ca³e ¿ycie, a¿ do ¶mierci, bo przecie¿ nawet emerytom zabiera siê czê¶æ z ich dochodu, tak¿e z emerytury.
Tylko dzieñ i godzina ¶mierci pozostaj± wci±¿ wielk± niewiadom±. Katastrofa naszego samolotu rz±dowego u¶wiadomi³a to dobitnie Polakom i ca³emu ¶wiatu.
Dzi¶ przera¿eni, niepewni jutra, zbolali Polacy zapalaj± miliony zniczy, rzucaj± na kondukt kwiaty, poprzez te symboliczne gesty oddaj±c cze¶æ tragicznie zmar³ym: Prezydentowi oraz najwa¿niejszym osobom w pañstwie, szczerze obiecuj±c Im pamiêæ.
Ale jutro wróc± do swoich zwyk³ych zajêæ, wpadn± w codzienny kierat. W pogoni za niezbêdnymi do ¿ycia pieniêdzmi, zapomn± zupe³nie i o tym, co czuli tego dnia, i o tym, ¿e dla ka¿dego przyjdzie taki dzieñ katastrofy. Mo¿e nadej¶æ nagle lub mo¿e przyj¶æ z uprzedzeniem zwanym chorob±. Ale na pewno nadejdzie.
Katastrofa pod Smoleñskiem by³a ze wszech miar wyj±tkowa: ofiary szczególne, samolot specjalny, podró¿ na szczeblu pañstwowym, dlatego te¿ rodziny ofiar otrzymaj± przys³uguj±ce im z tego tytu³u wsparcie i pomoc, tak¿e materialn±. W tym przypadku, je¿eli ofiary nie mia³y prywatnych polis ubezpieczenia na ¿ycie, ich rodziny mo¿e sobie jako¶ poradz±, przynajmniej na pocz±tku.
Pisz±c o krucho¶ci ¿ycia mam przede wszystkim na my¶li tych, o których rodziny nikt siê nie zatroszczy, je¿eli nie zatroszcz± siê oni sami.
Jak powiedzia³ wielki guru ubezpieczeñ: Gdy polisa na ¿ycie jest najbardziej potrzebna, ju¿ nie mo¿na jej kupiæ.
Po prostu nie ma kto jej podpisaæ. Dlatego ka¿dy powinien - przynajmniej raz w roku - znale¼æ parê godzin na zajêcie siê w³asnymi sprawami.
Tego akurat nie zrobi za nas ani sekretarka, ani ¿aden prawnik, ani przyjaciele.
Maciej Lichoñski
Po szczegó³y odsy³am jak zwykle na nasz± stronê internetow±:
http://www.agent-aviva.warszawa.pl/