Zacznê od bardzo osobistego wyznania, ale s±dzê ¿e wielu czytelników mia³o te¿ kiedy¶ takie my¶li i takie marzenie.
Otó¿ kiedy po studiach zacz±³em pracowaæ na etacie, co wi±za³o siê nierozerwalnie z pojêciem kieratu, a ¿ona na urlopie wychowawczym zajmowa³a siê malutkimi dzieæmi, moim marzeniem by³o.... byæ emerytem.
Mia³em tak wiele zainteresowañ wykraczaj±cych daleko poza wykonywan± pracê, ¿e uwa¿a³em, i¿ pracowaæ powinno siê wtedy, kiedy cz³owiek ma ju¿ mniejsz± ciekawo¶æ i rado¶æ ¿ycia, jest mniej ch³onny na jego uroki: po prostu bardziej nim znudzony.
Jednym s³owem chcia³em postawiæ ¶wiat na g³owie: leniuchowaæ za m³odu, a pracowaæ na staro¶æ Najpierw pobieraæ ¶wiadczenia, a dopiero potem op³acaæ sk³adki do niego uprawniaj±ce.
O ile nigdy nie uda³o mi siê zrealizowaæ pierwszego swojego postulatu, to dzi¶ z du¿± determinacj± podtrzymujê drug± tezê, a mianowicie, ¿e - je¿eli tylko pozwala nam na to zdrowie - pracowaæ trzeba mo¿liwie jak najd³u¿ej. Zamierzam d³ugo byæ czynny zawodowo, poniewa¿ widzê, ¿e osoby d³u¿ej zachowuj±ce aktywno¶æ zawodow± wolniej siê starzej±, pozostaj± na ogó³ w lepszym zdrowiu a co za tym idzie, pó¼niej do¶wiadczaj± na w³asnej skórze skutki
braku w Polsce infrastruktury niezbêdnej dla polepszenia jako¶ci ¿ycia osób starych.
W Polsce panuje tendencja do przechodzenia na emeryturê z chwil± gdy tylko nabêdzie siê do tego prawo z racji osi±gniêtego wieku lub d³ugo¶ci sta¿u pracy. Pragnienie zostania emerytem bywa tak silne, ¿e ma³o kto zastanawia siê nad tym, jak z tej emerytury wy¿yje przez kolejne lata.
W ostatnich latach Polacy p³ci obojga zaczêli ¿yæ d³u¿ej, ale tak jak we wszystkich krajach Europy kobiety ¿yj± znacznie d³u¿ej od mê¿czyzn. W Polsce kobieta, która do¿y³a do swoich sze¶ædziesi±tych urodzin, ma statystycznie przed sob± ponad 23 lata ¿ycia. Je¿eli wiêc kobieta przepracowa³a 25 lat pobieraj±c wynagrodzenie, które przewa¿nie uwa¿a³a za niewystarczaj±ce, to jako emerytka w 60 roku ¿ycia bêdzie musia³a siê utrzymywaæ przez kolejne 23 lata, ze ¶wiadczenia emerytalnego, które bêdzie jeszcze du¿o ni¿sze. Je¶li przesz³a na emeryturê wcze¶niejsz± np. w wieku 55 lat to ma przed sob± statystycznie jeszcze 27 lat ¿ycia!
Musi te¿ liczyæ siê z tym, ¿e po kilku/kilkunastu latach po przej¶ciu na emeryturê owdowieje, a co za tym idzie na utrzymanie bêdzie mia³a tylko swoj± emeryturê. O ile z dwóch emerytur jako¶ da siê wy¿yæ, o tyle z jednej jest trudno, z uwagi na obci±¿enie, jakie stanowi± podstawowe sta³e op³aty (czynsz, energia, telefon, RTV).
W³a¶nie g³ównym k³opotem wszystkich emerytów jest wysoko¶æ ich emerytury, która znacznie odbiega od dotychczas osi±ganych dochodów. Dotyczy to wszystkich praktycznie krajów, w których funkcjonuj± powszechne systemy emerytalne.
Euforia zwi±zana z nag³ym staniem siê emerytem, z brakiem przymusu rannego wstawania, z mo¿liwo¶ci± dowolnego dysponowania swoim czasem czy mniejszym zmêczeniem pod koniec dnia, a tak¿e zalêgaj±ce w szafach niepotrzebne teraz - odk±d nie musimy „ubieraæ siê do pracy” - zapasy odzie¿y, wszystko to sprawia, ¿e w pierwszych miesi±cach nie odczuwa siê zbyt dotkliwie zmiany kondycji finansowej.
Na ziemiê sprowadza emeryta dopiero nag³a choroba i wzrost wydatków na leki, niezbêdna naprawa w mieszkaniu, wiêkszy wydatek na odzie¿, wzrost czynszu czy op³at za media .
Wtedy, cz³owiek zadowolony dot±d ze swego statusu emeryta zaczyna my¶leæ nad tym, jak zwiêkszyæ swoje dochody na emeryturze.
Nie oszukujmy siê, jest ju¿ wtedy ze wszech miar za pó¼no.
Ostatnio na jednym z francuskich serwisów przeczyta³em jakie mo¿liwo¶ci zwiêkszenia swoich dochodów na emeryturze maj± do dyspozycji Francuzi. Wymieniono ich ³±cznie a¿ 21, przy czym ka¿da dostêpna forma oszczêdzania lub inwestowania czy zarobkowania stanowi w tym zestawieniu odrêbne rozwi±zanie. Ten katalog zawiera zarówno mo¿liwo¶ci , jakie daje osobista przezorno¶æ i zapobiegliwo¶æ, ale tak¿e instrumenty i rozwi±zania stworzone w tym celu przez ustawodawcê. Dostêp do nich mo¿e byæ bezpo¶redni – osobiste decyzje ka¿dego w odniesieniu do dysponowania swoim i pieniêdzmi i maj±tkiem w czasie, ale tak¿e osi±galne poprzez systemy oszczêdzania, w których uczestnicz± i po¶rednicz± pracodawcy, i które oparte s± o korzystne dla obywateli ustawodawstwo.
Wreszcie niektóre formy oszczêdzania korzystaj± z preferencyjnych warunków podatkowych.
Spróbujmy sporz±dziæ katalog dostêpnych w Polsce rozwi±zañ w tym zakresie.
-
Oszczêdzanie, czyli odroczona konsumpcja (lokaty, systematyczne oszczêdzanie, IKE, Pracownicze Plany Emerytalne, ...)
-
Inwestycje (finansowe, w nieruchomo¶ci, udzia³y w spó³kach, akcjonariat, ...)
-
Przychody z wynajmu (mieszkañ, dzier¿awa gruntów, ...)
-
Zamiana mieszkania na mniejsze – ró¿nica warto¶ci bêdzie ¼ród³em dodatkowych ¶rodków na uzupe³nienie bud¿etu domowego.
-
Do¿ywocie,
-
Odwrócona hipoteka (?) ta idea pojawia siê od jakiego¶ czasu w mediach, ale nie wiem, jak wielu Polaków z niej skorzysta³o lub korzysta. Zreszt± wcale nie jest tak korzystna dla przeciêtnego obywatela, jakby siê mog³o z pozoru wydawaæ.
-
Polisy ubezpieczeniowe,
-
Renta kapita³owa,
-
Dorabianie do emerytury.
Jak widaæ sposobów na powiêkszenie swoich mo¿liwo¶ci finansowych na emeryturze mamy niewiele mniej (+/-17) od Francuzów.
Wybór któregokolwiek z tych rozwi±zañ, lub kilku z nich jednocze¶nie wymaga:
-
gospodarno¶ci w zarz±dzaniu dochodami w okresie aktywno¶ci zawodowej,
-
koncepcji, jaka forma zabezpieczania ¶rodków na staro¶æ jest dla najbardziej dostêpna za uwagi na poziom osi±ganych dochodów,
-
pomys³u, jak ma wygl±daæ ¿ycie na emeryturze.
Jednym s³owem bez analizy finansowej i realnego planu finansowego obejmuj±cego najczê¶ciej ponad 20, 30 lat nie mo¿na zbudowaæ ¿adnego koherentnego rozwi±zania.
Osoby, które jednego dnia wykupuj± polisê ubezpieczeniow±, nie chc± nastêpnie spotykaæ siê ze swoim doradc± znajduj±c sto powodów, ¿eby unikn±æ z nim spotkania, a nastêpnie po kilku latach rezygnuj± z polisy „ bo jest na niej mniej ni¿ wp³aci³em” robi± sobie po prostu krzywdê.
Po pierwsze pokazuj±, ¿e nic nie zrozumia³y z mechanizmu ubezpieczenia, po drugie nie da³y sobie szansy, ¿eby go zrozumieæ, a po trzecie autentycznie wyrzuci³y pieni±dze w b³oto.
Jak na ironiê, te w³a¶nie osoby t³umacz± czêsto rezygnacjê z polisy brakiem pieniêdzy. Niestety s± to osoby, które pieni±dze maj±, tylko nie potrafi± nimi gospodarowaæ i w zwi±zku z tym nie potrafi± z nich robiæ w³a¶ciwego u¿ytku.
Zapraszam osoby, które zapoznaj± siê z tym tekstem do podzielenia siê ze mn± i innymi informacj±, czy i jakie wybra³y dla siebie rozwi±zanie dla zapewnienia sobie zaplecza finansowego na staro¶æ.
Dodatkowe informacje na naszej stronie: http://www.agent-aviva.warszawa.pl/
Maciej Lichoñski