X
U¿ywamy plików cookies, by u³atwiæ korzystanie z naszego serwisu. Je¶li nie chcesz, aby pliki cookies by³y zapisywane na Twoim dysku,
zmieñ ustawienia swojej przegl±darki. Wiêcej na temat naszej polityki prywatno¶ci znajdziesz tutaj.

www.ubezpieczenie.com.pl

Zarz±dzanie ryzykiem...osobistym

2009-09-02 09:17 ¶roda
O zarz±dzaniu ryzykiem bardzo du¿o mówi³o siê w ci±gu ostatnich miesiêcy. To w³a¶nie ten element, a w³a¶ciwie jego brak, jest przez wielu ekspertów uznawany za g³ówn± przyczynê kryzysu finansowego, z którego obecnie ¶wiat powoli siê wydobywa. Przyk³adów braku kompetencji nie trzeba szukaæ daleko. Chocia¿by g³o¶na sprawa opcji walutowych w Polsce. W wielu przypadkach umowê z bankami podpisywa³a np g³ówna ksiêgowa firmy. Osoba, która absolutnie nie mia³a pojêcia w jaki sposób funkcjonuj± pochodne instrumenty finansowe, ale mia³a uprawnienia do podpisania umowy z bankiem. Oczywi¶cie w Stanach Zjednoczonych, które maj± o wiele bogatsz± tradycjê zarz±dzania ryzykiem, pewnie a¿ tak kuriozalnych sytuacji nie by³o. Jednak wniosek jest prosty. Kto¶ zaniedba³ zarz±dzanie ryzykiem i nie by³ to przypadek odosobniony. Za efekty takiego postêpowania p³acimy do dzisiaj. Ale do¶æ ju¿ tego wstêpu, czas przej¶æ do meritum.

Ryzyko osobiste

Co to jest ryzyko osobiste? W³a¶ciwie wszystko. Cz³owiek od wieków zmaga siê z ryzykiem. Od momentu narodzin jeste¶my nara¿eni na jakie¶ ryzyko. Funkcjê jak± pe³ni zarz±dzanie ryzykiem w przedsiêbiorstwach jest zapewnienie ci±g³o¶ci dzia³ania firmy. Inaczej mówi±c ca³ proces ma ochroniæ przed stratami, w szczególno¶ci takimi, które mog± doprowadziæ do bankructwa. Nie nale¿y przy tym zapominaæ, ¿e zarz±dzanie ryzykiem absolutnie nie powinno s³u¿yæ osi±ganiu zysków. I w taki sposób powinno siê równie¿ postrzegaæ zarz±dzania ryzykiem osobistym.

Ubezpieczenie jako narzêdzie zarz±dzania ryzykiem

Ubezpieczenie ju¿ z samej definicji powinno s³u¿yæ do zarz±dzania ryzykiem. Ubezpieczaj±c siê przenosimy ryzyko, które nam grozi na inny podmiot, czyli na towarzystwo ubezpieczeñ. Inaczej mówi±c, godzimy siê na poniesie niewielkiej straty pewnej (sk³adka) w zamian za pozbycie siê mo¿liwo¶ci poniesienia wiêkszej straty niepewnej (np. kradzie¿ samochodu, zniszczenie domu, utrata zdolno¶ci zarobkowej, czy te¿ pozbawienie bliskich ¶rodków do ¿ycia w wyniku ¶mierci). Dlatego warto chyba zmieniæ sposób my¶lenia. Ubezpieczenie, polisa, agent ubezpieczeniowy, zak³ad ubezpieczeñ. W naszym kraju te wszystkie pojêcia bardzo czêsto budz± negatywne skojarzenia. Ale wynika to chyba z niezrozumienia funkcji, jak± ma pe³niæ ubezpieczenie. Oraz z braku ¶wiadomo¶ci ryzyka, jakie towarzysz± ¿yciu. Oczywi¶cie nie przeczê, ¿e zdarzaj± siê sytuacjê niegodziwych praktyk ubezpieczeniowych. Ale wiele sporów wynika jednak z braku ¶wiadomo¶ci ubezpieczeniowej oraz poziomu edukacji w tym zakresie naszego spo³eczeñstwa.

Kryzys osobisty

Warto zatem zastanowiæ siê nad pewn± kwestiê. Brak profesjonalnego podej¶cia w kwestii zarz±dzania ryzykiem doprowadzi³ do za³amania ¶wiatowej gospodarki. Analogicznie, takie same podej¶cie w sprawach zarz±dzania ryzykiem osobistym mo¿e doprowadziæ do kryzysu w ¿yciu osobistym. I to nie tylko w rozumieniu finansowym.

Piotr Szostakiewicz