X
U¿ywamy plików cookies, by u³atwiæ korzystanie z naszego serwisu. Je¶li nie chcesz, aby pliki cookies by³y zapisywane na Twoim dysku,
zmieñ ustawienia swojej przegl±darki. Wiêcej na temat naszej polityki prywatno¶ci znajdziesz tutaj.

www.ubezpieczenie.com.pl

D³ugi weekend – na luzie, ale z g³ow±

2010-04-29 09:10 czwartek
Zbli¿a siê kolejny d³ugi weekend. Wielu z nas wykorzysta wolne dni na wypoczynek. Niezale¿nie od tego, czy wybierzemy siê na krótki urlop w Polsce czy zagraniczne mini-wakacje, warto pamiêtaæ o kilku wa¿nych zasadach zwi±zanych z podró¿owaniem. Jak zabezpieczyæ siê przed nieprzyjemnymi konsekwencjami nieprzewidzianych zdarzeñ, radzi ekspert z Mondial Assistance.

Wed³ug danych Instytutu Turystyki, z roku na rok stopniowo zwiêksza siê liczba Polaków wyje¿d¿aj±cych w krótkookresowe podró¿e - zarówno w Polsce jak i zagranicê. Najlepsz± okazj± do zorganizowania tego typu wyjazdów s± takie momenty jak zbli¿aj±cy siê w³a¶nie d³ugi weekend majowy.

Na w³asn± rêkê


Poniewa¿ zdecydowana wiêkszo¶æ wyjazdów to krajowe podró¿e samochodem, d³ugi weekend czêsto staje siê tak¿e synonimem okresu nasilonego natê¿enia ruchu na polskich drogach oraz, niestety, zwiêkszonej liczby wypadków samochodowych. Wed³ug policyjnych statystyk, w ubieg³ym roku w ci±gu pierwszych trzech dni maja wydarzy³o siê ponad 330  wypadków.

Co zrobiæ, aby zapobiec niebezpiecznym zdarzeniom na drogach? Przed wyruszeniem w trasê najwa¿niejsze jest odpowiednie przygotowanie do podró¿y, czyli zaplanowanie  dogodnej trasy, sprawdzenie pojazdu pod wzglêdem sprawno¶ci technicznej oraz - o czym wiele osób czêsto zapomina - dobra kondycja kierowcy. W trakcie jazdy, poza przestrzeganiem przepisów ruchu drogowego, powinni¶my pamiêtaæ o przerwach w podró¿y - z punktu widzenia ludzkiej fizjologii zalecany jest 15-20 minutowy odpoczynek co dwie-trzy godziny. Przygotowuj±c siê do podró¿y, warto nie umawiaæ siê na konkretn± godzinê przyjazdu - chêæ pojawiania siê w miejscu docelowym za wszelk± cenê  „na czas" mo¿e sprzyjaæ ryzykownym zachowaniom na drodze.

Je¶li planujemy podró¿ zagraniczn±, musimy dodatkowo liczyæ siê z konieczno¶ci± kilkutygodniowych przygotowañ na szersz± skalê, niezale¿nie od wyboru ¶rodka transportu. W przypadku decyzji o podró¿y w³asnym samochodem, warto pamiêtaæ, aby pojazd, którym bêdziemy siê poruszaæ, poddaæ specjalistycznym badaniom technicznym. Nale¿y tak¿e zaopatrzyæ siê w wymagane w poszczególnych krajach wyposa¿enie. Oprócz apteczki samochodowej s± to m.in. kamizelka odblaskowa obowi±zkowa np. w Austrii, Chorwacji, Hiszpanii i W³oszech czy zapasowe ¿arówki i ko³a. Wa¿nym elementem jest tak¿e polisa.

- Ubezpieczenie turystyczne chroni nie tylko nasze zdrowie czy mienie. Daje nam tak¿e bardzo istotn± korzy¶æ - ¶wiêty spokój. W nowym, nieznanym miejscu nawet najdrobniejsza komplikacja, np. przepalona ¿arówka w samochodzie, urasta do rangi du¿ego problemu i zmusza do wyszukiwania i organizowania fachowej pomocy. Kompleksowy pakiet assistance zawarty w ubezpieczeniu zminimalizuje ryzyko, ¿e awaria samochodu zniweczy urlopowe plany. Dziêki odpowiedniej polisie w razie unieruchomienia pojazdu mamy gwarancjê, ¿e po jednym telefonie otrzymamy fachow± pomoc - naprawê na miejscu zdarzenia, holowanie, samochód zastêpczy czy zakwaterowanie dla kierowcy i pasa¿erów - mówi Ma³gorzata Gwarek, specjalista ds. marketingu w Mondial Assistance.

Wyjazd zorganizowany


Nawet je¶li wybieramy siê na zorganizowan± wycieczkê typu „all inclusive", warto zadbaæ o odpowiedni± ochronê, która zagwarantuje, ¿e nasz urlop nie bêdzie mia³ negatywnych nastêpstw w postaci pliku niezap³aconych rachunków tytu³em kosztów leczenia czy OC.

- Najlepszym sposobem na uwolnienie siê od widma nieprzewidzianych kosztów jest polisa turystyczna. Wybór w³a¶ciwej pozwala spaæ spokojnie, nawet wtedy, kiedy zaginie baga¿ czy zaskoczy choroba. Jest to tym bardziej istotne w egzotycznych krajach, gdzie oprócz stresu zwi±zanego z niespodziewanym zdarzeniem, dodatkowym utrudnieniem jest bariera jêzykowa czy nieznajomo¶æ miejscowych przepisów - wyja¶nia Ma³gorzata Gwarek.

Tylko w czasie ubieg³orocznego letniego szczytu sezonu turystycznego Mondial Assistance interweniowa³ ponad 7 tys. razy. W razie nieszczê¶liwego zdarzenia, ³±czny koszt pomocy mo¿e przekroczyæ nawet 100.000 z³, zw³aszcza, gdy w grê wchodzi skomplikowana akcja ratunkowa. W przypadku posiadaczy ubezpieczenia turystycznego, wszelkie koszty pokrywa ubezpieczyciel.

 - W trakcie przygotowañ do wyjazdu ³atwo zapomnieæ o zakupie polisy. Tymczasem mo¿na to zrobiæ w ci±gu kilku minut za po¶rednictwem Internetu - mówi Ma³gorzata Gwarek.

Wybieraj±c polisê turystyczn± nale¿y braæ pod uwagê przede wszystkim takie elementy jak koszty leczenia i assistance. Minimalny limit, jaki powinni¶my wykupiæ dla kosztów leczenia i assistance np. w krajach Europy Zachodniej, wynosi ok. 20.000 EUR. Ni¿sza suma ubezpieczenia mo¿e nie wystarczyæ na ewentualne pokrycie wszystkich kosztów zwi±zanych z pobytem w szpitalu, rehabilitacj± czy transportem medycznym. Idealnie, je¶li polisa obejmuje równie¿ OC w ¿yciu prywatnym, dziêki któremu np. za st³uczon± kabinê prysznicow± w hotelowej ³azience czy za leczenie innego turysty, któremu przypadkowo spowodowali¶my mniej lub bardziej dotkliwe obra¿enia cia³a zap³aci ubezpieczyciel. Nie mniej istotne jest  ubezpieczenie baga¿u podró¿nego. Polisa obejmuj±ca pobyt w jednym z krajów europejskich lub pañstw basenu Morza ¦ródziemnego kosztuje na stronie Elvia.pl ju¿ od 5,32 z³ za 1 dzieñ.

Kontakt:

Ewelina Wojtysiak
Senior Specialist
ewelina.wojtysiak@eurorscg.pl
Euro RSCG Sensors
ul.: Marynarska 11
02-674 Warszawa
tel.: 22 444 0 660

Informacja prasowa Mondial Assistance z dnia 28.04.2010 r.