X
U¿ywamy plików cookies, by u³atwiæ korzystanie z naszego serwisu. Je¶li nie chcesz, aby pliki cookies by³y zapisywane na Twoim dysku,
zmieñ ustawienia swojej przegl±darki. Wiêcej na temat naszej polityki prywatno¶ci znajdziesz tutaj.

www.ubezpieczenie.com.pl

Prawo polskie o odpowiedzialno¶ci cywilnej

2010-03-15 09:31 poniedzia³ek
Podstawowym uregulowaniem prawnym w zakresie odpowiedzialno¶ci cywilnej w prawie polskim jest Kodeks Cywilny (USTAWA z dnia 23 kwietnia 1964 r. KODEKS CYWILNY Dz. U. z dnia 18 maja 1964 r. z pó¼niejszymi zmianami). Dodatkowo zagadnienia te regulowane s± w ustawach dotycz±cych ró¿nych dzia³alno¶ci zawodowych czy ubezpieczeñ obowi±zkowych (np. obowi±zkowe ubezpieczenia organizatorów imprez masowych, czy obowi±zkowe ubezpieczenia komunikacyjne).

Szczegó³owe ustalenia, jak rozumieæ powstanie roszczenia wskutek wyrz±dzenia szkody, zawarte s± w Tytule VI – Czyny Niedozwolone (art. 415 do 449).

Tytu³ VI 1  w kolejnych artyku³ach reguluje odpowiedzialno¶æ za szkodê wyrz±dzon± przez produkt niebezpieczny – wytwarzany w ramach prowadzonej przez dany podmiot gospodarczy dzia³alno¶ci produkcyjnej, czy wprowadzony do obrotu pod w³asnym znakiem (firm±).

Przepisy zawarte w wy¿ej podanym tytule reguluj± zarówno pojêcie - czynu zabronionego, szkody, jak i zasady odpowiedzialno¶ci poszczególnych podmiotów prawa, w tym odpowiedzialno¶æ wspó³uczestników i opiekunów osób ma³oletnich, czy nie ponosz±cych odpowiedzialno¶ci na zasadzie innych przepisów kodeksowych, zwierz±t. Przepisy te te¿ reguluj± wy³±czenie odpowiedzialno¶ci za wyrz±dzon± szkodê.

Ogólnie s± to zagadnienia zwi±zane z odpowiedzialno¶ci± deliktow±, a wiêc bêd±c± skutkiem czynu zabronionego (w prawnym rozumieniu tej kategorii).

Dzia³ II reguluje zagadnienia skutków niewykonania zobowi±zañ. Art. 471 do 486 okre¶laj± czym jest szkoda wynikaj±ca z niewykonania, niew³a¶ciwego wykonania czy zaniechania dzia³añ, okre¶laj± zasady zaspokajania i dochodzenia roszczeñ z tego tytu³u, czy wy³±czenia odpowiedzialno¶ci z tytu³u niewykonania zobowi±zañ.

Dzia³ III z kolei reguluje odpowiedzialno¶æ z tytu³u  niewykonania zobowi±zañ z umów wzajemnych. Obowi±zuj± tu regulacje zawarte w przepisach dzia³ów poprzednich.

Przepisy Dzia³u II i III odnosz± siê do odpowiedzialno¶ci kontraktowej.

Przepisy Kodeksu Cywilnego okre¶laj± te¿ zasady odpowiedzialno¶ci z tytu³u umów szczegó³owych – najmu, przewozu sk³adu, czy odpowiedzialno¶æ osób prowadz±cych us³ugi hotelarskie.

Dlatego, mimo problemów jakie mog± byæ wynikiem tego, ¿e nie zawsze jêzyk w jakim sformu³owane s± przepisy prawne jest ³atwym do zrozumienia, warto czasem siêgn±æ przed podjêciem jakiej¶ wa¿kiej decyzji co do zawarcia okre¶lonej umowy, podjêcia dzia³alno¶ci, staniêcia w obliczu konieczno¶ci podjêcia siê opieki nad osoba ma³oletni±, czy nie maj±c± zdolno¶ci do czynno¶ci prawnych, wynajêcia mieszkania itp., do Kodeksu Cywilnego, aby wiedzieæ jakie ewentualne skutki w sferze odpowiedzialno¶ci cywilnej mog± nam zagra¿aæ.

Podobnie, decyduj±c siê na wykonywanie okre¶lonej dzia³alno¶ci musimy liczyæ siê z tym, ¿e z jej wykonywaniem mo¿e wi±zaæ siê konieczno¶æ posiadania obowi±zkowej polisy OC.

Taki obowi±zek spoczywa na:
  • zak³adach opieki zdrowotnej,
  • adwokatach,
  • radcach prawnych,
  • notariuszach,
  • brokerach ubezpieczeniowych,
  • biurach turystycznych,
  • organizatorach imprez masowych,
  • architektach,
  • zarz±dcach i w³a¶cicielach nieruchomo¶ci,

Generalnie obowi±zek posiadania ubezpieczenia od odpowiedzialno¶ci cywilnej ci±¿y na wszystkich podmiotach prawa, które swym dzia³aniem, czy zaniechaniem dzia³ania mog± spowodowaæ szkodê osobow± lub maj±tkow±. Wymienione powy¿ej grupy zawodowe maj± ustawowy obowi±zek posiadania polisy ubezpieczenia OC.

Czasem warto jednak siê zastanowiæ, czy dzia³anie jakie zamierzamy podj±æ nie mo¿e skutkowaæ powstanie takich szkód i ubezpieczyæ siê dobrowolnie. Czy jest to mo¿liwe i jak mo¿na takie ubezpieczenie zawrzeæ zainteresowani mog± dowiedzieæ siê w Towarzystwach Ubezpieczeniowych, albo korzystaj±c z porad zamieszczanych na naszym portalu.

Lech Michejda