X
U¿ywamy plików cookies, by u³atwiæ korzystanie z naszego serwisu. Je¶li nie chcesz, aby pliki cookies by³y zapisywane na Twoim dysku,
zmieñ ustawienia swojej przegl±darki. Wiêcej na temat naszej polityki prywatno¶ci znajdziesz tutaj.

www.ubezpieczenie.com.pl

Polacy nie planuj± swojej przysz³o¶ci finansowej

2010-01-29 09:00 pi±tek
„Nie potrzebujê”, „¿yjê dniem dzisiejszym, nie my¶lê o przysz³o¶ci”, „nigdy o tym nie my¶la³em” to najczê¶ciej pojawiaj±ce siê odpowiedzi na pytanie o oszczêdzanie i wykupywanie inwestycyjnych polis ubezpieczeniowych przez Polaków. Podstawow± przyczyn± nieubezpieczania siê s± przede wszystkim bardzo niska ¶wiadomo¶æ ubezpieczeniowa, brak wiedzy i nik³e zainteresowanie rynkiem ubezpieczeñ.  Tymczasem, w kontek¶cie ostatnich dyskusji na temat wysoko¶ci przysz³ej emerytury, gromadzenie dodatkowych ¶rodków na przysz³o¶æ staje siê coraz wiêksz± konieczno¶ci±.

Reforma systemu emerytalnego przeprowadzona w 1999 roku zak³ada³a, ¿e oprócz I filaru (ZUS) i II filaru (OFE), zbudowany zostanie silny III filar oparty na gromadzeniu dodatkowych, dobrowolnych oszczêdno¶ci na cele emerytalne. Niestety, jak pokazuj± licznie przeprowadzane badania, sonda¿e, analizy i diagnozy spo³eczne Polacy nie oszczêdzaj±, nie zabezpieczaj± finansowo swojej przysz³o¶ci, a drobne kwoty „na czarn± godzinê” trzymaj± w przys³owiowej skarpecie.

Wraz ze zmianami systemowymi w parze powinny i¶æ zmiany w sposobie my¶lenia naszego spo³eczeñstwa. W poprzednim systemie odpowiedzialno¶æ za finansow± przysz³o¶æ obywateli ponosi³o pañstwo i jego „potê¿ne” instytucje. Obywatele skupiali siê jedynie na zaspakajaniu bie¿±cych potrzeb (postawa „oni s± odpowiedzialni za moj± przysz³o¶æ”). Obecnie poziom i jako¶æ przysz³ego ¿ycia zale¿y od naszych indywidualnych, przede wszystkim finansowych, decyzji (postawa „odpowiedzialno¶æ le¿y po mojej stronie”). Jest to tym bardziej istotne, ¿e z trwaj±cej w³a¶nie dyskusji podsumowuj±cej dekadê zreformowanego systemu emerytalnego jasno wynika, ¿e zasady w obecnym kszta³cie nie gwarantuj± nam ¶rodków finansowych pozwalaj±cych na dostatnie ¿ycie w okresie „jesieni ¿ycia”. 

Polacy t³umacz± nieoszczêdzanie brakiem pieniêdzy. Od kilku lat poprawiaj± siê jednak wska¼niki dotycz±ce naszej zamo¿no¶ci i zasobno¶ci portfela. Dodatkowo, na rynku dostêpne s± produkty, które pozwalaj± na regularne, miesiêczne odk³adanie naprawdê niskich kwot (np. 100 PLN w nowym ubezpieczeniu PZU „Plan na ¿ycie”). Dlaczego zatem nie oszczêdzamy i nie my¶limy o emeryturze? Okazuje siê, ¿e zmiana podej¶cia do naszej dba³o¶ci o przysz³o¶æ finansow± przeczy potocznej wiedzy o przysz³o¶ci jako czym¶ nieprzewidywalnym. Racjonalnie, takie my¶lenie jest dla nas bardziej korzystne, bo daje poczucie bezpieczeñstwa i wp³ywu na w³asne ¿ycie. Z psychologicznego punktu widzenia obni¿a to jednak nasz komfort, bo nie pozwala zrzuciæ odpowiedzialno¶ci za przysz³o¶æ np. na instytucje pañstwowe, do czego du¿a grupa Polaków jest przyzwyczajona. 

Eksperci t³umacz± taki stan rzeczy tak¿e brakiem ¶wiadomo¶ci i wiedzy na temat oszczêdzania d³ugoterminowego, inwestowania i ubezpieczania siê oraz brakiem zainteresowania t± tematyk±. Dyskusji na temat kszta³tu systemu emerytalnego i ewentualnym zmianom towarzyszyæ powinna szeroko zakrojona i przemy¶lana kampania edukacyjno-informacyjna zachêcaj±ca do budowania dodatkowego kapita³u emerytalnego – mówi Adam Sankowski, Prezes Zarz±du PIPUiF i Pe³nomocnik Komitetu Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej RAZEM.

Oprócz edukacji i kampanii buduj±cej ¶wiadomo¶æ niezbêdne s± równie¿ zmiany systemowe zachêcaj±ce do oszczêdzania w ramach produktów ubezpieczeniowych III filara. Inicjatywa RAZEM takie w³a¶nie zmiany proponuje i propaguje. Nasz Projekt zak³ada mo¿liwo¶æ odliczenia od podstawy opodatkowania kwoty przeznaczonej na dodatkowe zabezpieczenie emerytalne. W naszej opinii, ulga podatkowa bêdzie najskuteczniejszym i najbardziej ekonomicznym sposobem rozwi±zania problemu – mówi Adam Sankowski.

Co na to Towarzystwa Ubezpieczeniowe? Instytucje te zmagaj± siê z nisk± ¶wiadomo¶ci± ubezpieczeniow± – zarówno t± zwi±zan± z ochron±, jak i inwestowaniem – od pocz±tku swojej dzia³alno¶ci. Zdaniem Rafa³a Grodzickiego, Wiceprezesa Zarz±du PZU ¯ycie: instytucje finansowe powinny nasiliæ dzia³ania edukacyjne wyzwalaj±ce w ludziach potrzebê my¶lenia o przysz³o¶ci i ubezpieczania siê. Tym bardziej, ¿e obecnie produkty ubezpieczeniowe maj± zupe³nie inny charakter ni¿ kilka lat temu.

Nowoczesne produkty ubezpieczeniowe to ju¿ nie tylko „prosta ochrona” i „op³ata”, dziêki której
w przypadku nieszczê¶cia wyp³acane jest odszkodowanie. Ubezpieczenie mo¿e oznaczaæ nie tylko pasywn± ochronê, ale i aktywne pomna¿anie kapita³u. Cen± za to jest niestety ich bardziej z³o¿ona struktura i skomplikowane mechanizmy finansowe. Oznacza to, ¿e TU musz± prze³amywaæ podwójn± barierê klientów – tê zwi±zan± z nierozumieniem ubezpieczeñ i drug±, zwi±zan± z niechêci± do oszczêdzania – dodaje Grodzicki.

Wierz±c, ¿e prze³amanie „mentalnego” oporu Polaków jest mo¿liwe PZU skonstruowa³ nowy produkt „Plan na ¿ycie” (dostêpny od 4 stycznia 2010 r.), który ³±czy mo¿liwo¶æ oszczêdzania i ochrony ubezpieczeniowej. Produkt przeznaczony jest dla bardzo szerokiej grupy odbiorców. W zale¿no¶ci od zasobno¶ci portfela, klient ma do wyboru trzy warianty wysoko¶ci podstawowej sk³adki ubezpieczeniowej (minimum 100 PLN). Najwa¿niejszy atut oferty to jej elastyczno¶æ – rozwi±zanie mo¿e zostaæ dostosowane do aktualnej sytuacji ¿yciowej i zwi±zanych z tym potrzeb klienta. Osoba ubezpieczona sama okre¶la sumê ubezpieczenia i ma mo¿liwo¶æ jej swobodnej modyfikacji zale¿nie od swojej aktualnej sytuacji ¿yciowej. Sama te¿ decyduje o wysoko¶ci sk³adki - w trakcie umowy mo¿e zmieniaæ jej wysoko¶æ i czêstotliwo¶æ, a nawet skorzystaæ z czasowego zawieszenia jej op³acania. Starali¶my siê stworzyæ rozwi±zanie, które zachêci do regularnego odk³adania nawet niewielkich kwot. Wierzymy, ¿e przyjazne mechanizmy, elastyczno¶æ produktu i ³atwy, internetowy dostêp do informacji o rachunku przekona klientów do nowego rozwi±zania – powiedzia³ Rafa³ Grodzicki.

Kontakt:

Biuro Prasowe PZU SA
+48 (22) 582 58 07
+48 (22) 582 58 09
rzecznik@pzu.pl
www.pzu.pl
www.plannazycie.pl

Informacja prasowa PZU z dnia 27.01.2010 r.