X
U¿ywamy plików cookies, by u³atwiæ korzystanie z naszego serwisu. Je¶li nie chcesz, aby pliki cookies by³y zapisywane na Twoim dysku,
zmieñ ustawienia swojej przegl±darki. Wiêcej na temat naszej polityki prywatno¶ci znajdziesz tutaj.

www.ubezpieczenie.com.pl

Odpowiedzialno¶æ Cywilna w ¿yciu prywatnym

2009-12-18 08:38 pi±tek
W ¿yciu prywatnym rzadko zastanawiamy siê nad tym czym jest odpowiedzialno¶æ cywilna. Je¿eli ju¿, to kojarzy siê ona g³ównie z OC komunikacyjnym, czasem z po¿yczk±, czy innym d³ugiem.

Faktycznie problem ten nabiera ostro¶ci dopiero wtedy, kiedy jakie¶ nasze dzia³anie spowodowa³o skutek w sferze odpowiedzialno¶ci cywilnej. Mówili¶my wcze¶niej o tym, ¿e prawo nakazuje sprawcy zdarzenia zrekompensowaæ szkody jakie wyrz±dzi³ swoim czynem. To, ¿e stosunkowo rzadko mamy do czynienia z odpowiedzialno¶ci± cywiln± w naszym ¿yciu prywatnym wynika z tego, ¿e ¶wiadomo¶æ prawna w naszym spo³eczeñstwie jest relatywnie niska i to, co np. w USA natychmiast jest przedmiotem dochodzenia roszczeñ przez poszkodowanego, u nas w³a¶ciwie przechodzi bez jakiejkolwiek reakcji. Je¿eli ju¿, to czêsto koñczy siê przeprosinami i temat uwa¿any jest za za³atwiony. Inna sprawa, ¿e np. w³a¶nie w USA dochodzenie roszczeñ z tytu³u strat jest czêsto nadu¿ywane.  Jest to m.in. skutkiem dochodzenia odszkodowañ z tytu³u „strat moralnych”, gdzie ¿±da siê nieraz niebotycznych sum.

W Polsce na stosunkowo rzadkie dochodzenie roszczeñ z OC wp³yw ma równie¿ niewiara w skuteczno¶æ s±dów, czy d³ugotrwa³o¶æ i kosztowno¶æ cywilnych procesów s±dowych.

Jednak w ¶wietle prawa ilo¶æ ró¿nego rodzaju sytuacji, gdzie mo¿emy zetkn±æ siê z problemem odpowiedzialno¶ci cywilnej jest bardzo du¿a. Wszêdzie tam, gdzie mo¿na udowodniæ, ¿e istnieje bezpo¶redni zwi±zek pomiêdzy naszym dzia³aniem lub brakiem dzia³ania a powsta³± szkod± osobow± b±d¼ maj±tkow± mo¿emy zetkn±æ siê z uzasadnionymi roszczeniami osoby poszkodowanej. Niestety bywa, ¿e dopiero wezwanie do s±du u¶wiadamia nam istnienie czego¶ takiego jak odpowiedzialno¶æ cywilna.

W my¶l starej zasady, ¿e lepiej zapobiegaæ ni¿ leczyæ, warto zastanowiæ siê nad podstawowymi ¼ród³ami odpowiedzialno¶ci cywilnej w naszym ¿yciu codziennym.
G³ównymi bêd±:
- wszelkie zobowi±zania finansowe wobec instytucji i osób,
- opieka nad dzieæmi, czy osobami, nad którymi z racji zobowi±zañ, wiêzi rodzinnych itp. jeste¶my obowi±zani sprawowaæ opiekê,
- szkody wyrz±dzone przez nas z tytu³u zamieszkiwania lokali mieszkalnych w budynkach wielorodzinnych,
- opieka nad zwierzêtami domowymi,
- szkody wyrz±dzone osobom trzecim wskutek zaniedbania czy niezachowania nale¿ytej ostro¿no¶ci w ruchu pieszym, ¶rodkach komunikacji masowej, lokalach u¿yteczno¶ci publicznej,
- szkody polegaj±ce na naruszeniu dobrego imienia, dóbr osobistych, praw autorskich itp. osób trzecich lub instytucji.

Oczywi¶cie nie nawo³ujê do tego, aby dla unikniêcia sytuacji, które mog± skutkowaæ odpowiedzialno¶ci± cywilna nie ruszaæ siê z domu, nie korzystaæ z domowych instalacji wod.-kan., elektrycznych itp. czy nie posiadaæ dzieci, psów, kotów itp. To co jest dla nas wa¿ne to ¶wiadomo¶æ, ¿e taka odpowiedzialno¶æ istnieje i unikanie zdarzeñ mog±cych spowodowaæ powstanie wobec nas roszczeñ - przestrzeganie przepisów porz±dkowych, w³a¶ciwa kontrola nad dzieæmi i osobami powierzonymi naszej opiece, zwierzêtami domowymi itp.

Podobnie uczestnicz±c w ruchu pieszym, korzystaj±c ze ¶rodków komunikacji masowej, czy przebywaj±c w lokalach u¿yteczno¶ci publicznej nale¿y zachowaæ uwagê, aby naszym postêpowaniem nie wyrz±dziæ szkody osobie b±d¼ instytucji.

Zdajê sobie sprawê, ¿e mogê spotkaæ siê z zarzutem, i¿ piszê rzeczy oczywiste. Pozornie racja, bo je¿eli siê to czyta, to faktycznie s± to rzeczy powszechnie znane, ale czy rzeczywi¶cie, tak na co dzieñ, zwracamy na nie uwagê.

Lech Michejda