X
U¿ywamy plików cookies, by u³atwiæ korzystanie z naszego serwisu. Je¶li nie chcesz, aby pliki cookies by³y zapisywane na Twoim dysku,
zmieñ ustawienia swojej przegl±darki. Wiêcej na temat naszej polityki prywatno¶ci znajdziesz tutaj.

www.ubezpieczenie.com.pl

Odpowiedzialno¶æ cywilna lekarzy i personelu medycznego

2009-11-26 10:58 czwartek
Odpowiedzialno¶æ cywilna lekarzy i personelu medycznego jest tematem, który szczególnie ostatnio sta³ siê aktualny. Mamy coraz wiêcej procesów cywilnych wytaczanych zak³adom opieki zdrowotnej czy lekarzom, w których poszkodowani dochodz± odszkodowañ z tytu³u b³êdów w diagnozowaniu, czy leczeniu, skutkuj±cych trwa³ym uszczerbkiem na zdrowiu, czy nawet ¶mierci± pacjenta.

Pomoc± poszkodowanym zajmuj± siê powstaj±ce licznie w ostatnich latach wyspecjalizowane kancelarie prawne. Dlatego wydaje siê, ¿e jest to stosunkowo powa¿ny problem, któremu warto siê przyjrzeæ bli¿ej.

W jakich przypadkach mo¿emy mówiæ o odpowiedzialno¶ci cywilnej lekarzy?

Trzeba tu zaznaczyæ, ¿e odpowiedzialno¶æ cywilna w analogicznym zakresie obejmuje te¿ i personel medyczny (pielêgniarki, po³o¿ne i innych).Odpowiedzialno¶æ cywiln± ponosz± tak¿e publiczne i niepubliczne zak³ady opieki zdrowotnej.  Zainteresowanych tym tematem w sposób bardziej szczegó³owy odsy³am do artyku³u lek. £ukasza Szleszkowskiego z Katedry Medycyny S±dowej AM we Wroc³awiu, Zak³ad Prawa Medycznego - „Odpowiedzialno¶æ cywilna lekarza” (www.forensic.am.wroc.pl/zms/29.ppt).

Korzystaj±c równie¿ z cyt. art. £. Szleszkowskiego – odpowiedzialno¶æ cywilna lekarza mo¿e byæ zarówno odpowiedzialno¶ci± deliktow±, a wiêc powsta³± wskutek czynu zabronionego, jak i kontraktow±, np. je¿eli lekarz prowadz±cy praktykê prywatn± zawar³ umowê (podj±³ siê leczenia) z pacjentem.

W potocznym rozumieniu szkod± jest uszkodzenie cia³a, czy rozstrój zdrowia, utrata zdolno¶ci do wykonywania pracy zarobkowej, czy zwiêkszenie siê potrzeb osoby poszkodowanej (np. rehabilitacja, konieczno¶æ korzystania ze sta³ej opieki osób trzecich itp.). Szkodami s± równie¿ trwa³e oszpecenie (np. w wyniku ¼le przeprowadzonej operacji kosmetycznej), czy straty moralne (np. powsta³e w wyniku oszpecenia).  Ten rodzaj strat okre¶la siê stratami „na osobie”.

Drugim rodzajem strat s±, na ogó³ wi±¿±ce siê ze stratami osobowymi, straty „na maj±tku”. Bêdziemy mieæ tu do czynienia z:
  • ca³kowit± lub czê¶ciow± utrat± zdolno¶ci do wykonywania pracy zarobkowej,
  • kosztami leczenia ( rehabilitacji) wynikaj±cymi z uszkodzenia cia³a czy rozstroju zdrowia,
  • pogorszeniem siê realnych mo¿liwo¶ci zapewnienia sobie przez poszkodowanego odpowiedniego standardu ¿yciowego, w tym utrata np. mo¿liwo¶ci znalezienia dobrze p³atnej pracy, zgodnej z posiadanymi kwalifikacjami, uruchomienia w³asnej dzia³alno¶ci gospodarczej itp.,
  • wydatki uzasadnione stanem poszkodowanego,
  • utrata ¼róde³ dochodów
  • w przypadku ¶mierci: koszty pogrzebu, utrata ¶rodków utrzymania, pogorszenie sytuacji ¿yciowej  (koszty dotycz±ce osób trzecich – rodziny),
Okazuje siê, ¿e nie ka¿de uszkodzenie cia³a dokonane przez lekarza mo¿e zostaæ uznane za szkodê.

Je¿eli uszkodzenie cia³a zosta³o dokonane w trakcie zabiegu wykonywanego zgodnie z zasadami sztuki lekarskiej i konieczne by³o dla ratowania ¿ycia to nie jest wyrz±dzenie szkody. (£. Szleszkowski op.cit.). Bywa, ¿e o tym czy taka sytuacja mia³a miejsce decyduje Izba Lekarska lub nawet s±d.

Natomiast je¿eli szkoda zaistnia³a wskutek nawet prawid³owego leczenia (zabiegu), ale wykonywanego bez zgody pacjenta, lekarz ponosi z jej tytu³u odpowiedzialno¶æ cywiln±. W Polsce nie s± to jeszcze czêste przypadki, ale siê zdarzaj±, gdy np. zasady religijne nie pozwalaj± na dokonanie zabiegu, nawet w przypadku zagro¿enia ¿ycia (np. transfuzja krwi). Je¿eli pacjent jest ¶wiadomy w stopniu pozwalaj±cym na w³a¶ciw± ocenê swej sytuacji sprawa jest pozostawiona jego decyzji, gorzej, je¿eli jest pozbawiony zdolno¶ci rozpoznawania, a lekarz nie jest ¶wiadomy, ¿e przynale¿no¶æ religijna pacjenta stanowi przeszkodê w zastosowaniu danej procedury medycznej. Jak na razie w postêpowaniu s±dy powszechne w Polsce kieruj± siê uznaniem jako priorytetu zasady ratowania ¿ycia wszelkimi dostêpnymi ¶rodkami. Inaczej jest np. w USA, gdzie dochodzi do paradoksalnych orzeczeñ o pierwszeñstwie zasad religijnych nad zasadami etyki lekarskiej i bywaj± zas±dzone znaczne sumy odszkodowañ pacjentom, których zasady religijne zosta³y z³amane przez lekarza, dla skutecznego ratowania ¿ycia.

Trudno jest omawiaæ wszelkie przypadki zakresu odpowiedzialno¶ci cywilnej lekarzy i personelu medycznego np. w zale¿no¶ci od stosunku pracy z zak³adem opieki zdrowotnej, formy prowadzenia praktyki lekarskiej itp. Wyczerpuj±ce informacje na ten temat mo¿na znale¼æ w cytowanym artykule lek. £ukasza Szleszkowskiego.

Problem odpowiedzialno¶ci cywilnej w podobnym stopniu dotyczy równie¿ farmaceutów. B³êdy i zaniedbania w przygotowaniu leków recepturowych, przechowywaniu czy wydaniu leków gotowych skutkuj± równie¿ podobnie jak w przypadku lekarzy rozstrojem zdrowia, inwalidztwem, utrat± zdolno¶ci do pracy czy nawet zgonem poszkodowanego. W przypadku farmaceutów czê¶ciej mamy do czynienia z odpowiedzialno¶ci± cywiln± deliktow±, gdy¿  szkoda zdrowotna pacjenta wynika g³ównie z: omy³ki, niezachowania nale¿ytej staranno¶ci, zaniedbania itp.

Zakres odpowiedzialno¶ci cywilnej dla zawodów medycznych jest bardzo szeroki i czêsto „zapomnienie” o tym fakcie powoduje zaskakuj±ce dla winnych skutki w sferze prawa cywilnego w postaci konieczno¶ci naprawienia szkody b±d¼ poprzez odszkodowanie, a bywa, ¿e i konieczno¶æ wyp³acania poszkodowanemu do¿ywotniej renty. Orzeczenia s±dów w tym wzglêdzie s± coraz surowsze. Jest to zjawisko jak najbardziej pozytywne i na szczê¶cie mo¿na ju¿ powoli „w³o¿yæ miêdzy bajki” opinie o solidarno¶ci korporacyjnej lekarzy i wzajemnym „kryciu b³êdów”. W wiêkszo¶ci przypadków opinie bieg³ych z zakresu medycyny powo³ywanych przez s±dy s± w pe³ni obiektywne.

Lech Michejda