X
U¿ywamy plików cookies, by u³atwiæ korzystanie z naszego serwisu. Je¶li nie chcesz, aby pliki cookies by³y zapisywane na Twoim dysku,
zmieñ ustawienia swojej przegl±darki. Wiêcej na temat naszej polityki prywatno¶ci znajdziesz tutaj.

www.ubezpieczenie.com.pl

Odpowiedzialno¶æ cywilna nauczycieli, wychowawców i opiekunów

2009-11-24 08:57 wtorek
Odpowiedzialno¶æ cywilna w szeroko rozumianych zawodach pedagogicznych wynika z kilku ró¿nych ¼róde³:
  • z tytu³u nadzoru,
  • z tytu³u szkody wyrz±dzonej przez podopiecznych,
  • z tytu³u szkody na osobie powierzonej opiece.
W przewa¿aj±cej ilo¶ci sytuacji, gdzie wystêpuje OC tych grup zawodowych, mamy do czynienia z odpowiedzialno¶ci± deliktow±. Odpowiedzialno¶æ kontraktowa dotyczy raczej przypadków wynikaj±cych ze stosunku pracy. Specyficzne jest to, ¿e do¶æ czêsto oba te rodzaje wystêpuj± ³±cznie – np. w sytuacji gdy uczeñ w czasie przerwy dozna³ uszkodzenia cia³a, nauczyciel pe³ni±cy w tym czasie dy¿ur mo¿e ponosiæ z jednej strony odpowiedzialno¶æ za brak nadzoru i dopuszczenie do takiego zdarzenia, z drugiej strony za niewykonanie obowi±zku s³u¿bowego, jakim by³a opieka nad dzieæmi w czasie przerwy.

Nie nale¿y myliæ pojêcia nadzoru, jako ¼ród³a odpowiedzialno¶ci cywilnej. OC z tytu³u nadzoru dotyczy dyrektorów szkól, internatów, placówek opiekuñczych itp. Obejmuje ona ca³okszta³t dzia³alno¶ci kierowanej przez siebie placówki, pracy podleg³ego personelu pedagogicznego, administracyjnego oraz technicznego. Dyrektor placówki ponosi odpowiedzialno¶æ za wszelkie zdarzenia wynikaj±ce z braku zabezpieczenia, stanu technicznego budynków i budowli, stanu technicznego instalacji wod – kan, elektrycznej, stanu otoczenia obiektów i innych tego typu.

Znany jest przypadek kiedy dyrektorka placówki o¶wiatowej ponios³a odpowiedzialno¶æ (w tym konkretnym zdarzeniu nawet karn±) za to, ¿e dziecko zosta³o pora¿one niezabezpieczonym przewodem elektrycznym znajduj±cym siê na terenie boiska szkolnego. Nie mia³o znaczenia, ¿e do zdarzenia dosz³o w czasie wakacji, kiedy placówka nie prowadzi³a normalnej dzia³alno¶ci. Abstrahuj±c od strony karnej, przeanalizujmy jakie skutki w sferze cywilno-prawnej nios³o opisane zdarzenie.

Odpowiedzialno¶æ deliktowa ( bezsporna, poniewa¿ s±d karny uzna³ winê) z tytu³u zaniechania czynno¶ci zapobiegaj±cych powstaniu niebezpieczeñstwa. Mówi±c pro¶ciej -dyrektorka ponosi odpowiedzialno¶æ za to, ¿e:
  • na boisku znajdowa³a siê niezabezpieczona instalacja elektryczna gro¿±ca pora¿eniem,
  • w okresie wakacji, gdy nie by³o w³a¶ciwej opieki na przebywaj±cymi na boisku dzieæmi, istnia³a mo¿liwo¶æ nie kontrolowanego pobytu osób trzecich (m³odzie¿y, np. graj±cej w pi³kê), inaczej mówi±c boisko szkolne nie by³o w wystarczaj±cym stopniu zabezpieczone przed wchodzeniem nañ.

Jest jeszcze problem odpowiedzialno¶ci kontraktowej, a wiêc wynikaj±cej ze stosunku pracy, gdzie w sposób ra¿±cy wyst±pi³o nie wype³nienie obowi±zków s³u¿bowych przez dyrektorkê.

Nie sposób jest omówiæ wszelkie mo¿liwe zdarzenia jakie mog± wyst±piæ w pracy z m³odzie¿±. Ale trzeba pamiêtaæ o tym, ¿e oprócz tego, co mo¿e przytrafiæ siê samym podopiecznym, dziecko powierzone opiece nauczyciela, wychowawcy czy innego opiekuna mo¿e spowodowaæ szkodê. Jest tu wiele mo¿liwo¶ci – uszkodzenie cia³a w trakcie bójki, wyrz±dzenie szkody materialnej przez dziecko – rozmy¶lnie lub nieumy¶lnie itp. Je¿eli zdarzenie mia³o miejsce na terenie szko³y w czasie godzin lekcyjnych lub przerwy, a da siê udowodniæ zwi±zek przyczynowy pomiêdzy powstaniem szkody a czynem niedozwolonym, odpowiedzialno¶æ ponosi osoba sprawuj±ca opiekê.

OC pracowników pedagogicznych w zasadzie dotyczy zdarzeñ maj±cych miejsce na terenie placówki, w której s± zatrudnieni. Odpowiedzialno¶æ ta rozszerza siê na drogê dom – szko³a i z powrotem, je¿eli szko³a zorganizowa³a dowóz dzieci np. gimbusami. Wówczas obowi±zkiem placówki jest zapewnienie w³a¶ciwych warunków przewozu gwarantuj±cych bezpieczeñstwo dzieciom, co skutkuje powstaniem obowi±zku odpowiedzialno¶ci cywilnej.

Za jakie szkody (maj±tkowe lub osobowe) wyrz±dzone przez podopiecznych nie odpowiadaj± nauczyciele i opiekunowie? Przede wszystkim za powsta³e poza terem placówki i po zakoñczeniu, lub przed rozpoczêciem zajêæ. Oba te czynniki musz± zaistnieæ ³±cznie. Przyk³adowo dziecko bêd±ce w trakcie trwania zajêæ szkolnych (nie ma znaczenia czy by³o to w trakcie lekcji, czy przerwy) opu¶ci³o teren placówki i np. zarysowa³o lakier stoj±cego na ulicy samochodu. W takiej sytuacji OC odnosi siê do dopuszczenia do samowolnego oddalenia siê dziecka poza teren szko³y. Gorzej, je¿eli w trakcie takiej samowolnej „wycieczki” dziecko ulegnie jakiemu¶ wypadkowi.

Je¿eli natomiast zdarzenie takie mia³o miejsce np. po zakoñczeniu zajêæ, gdy dziecko wracaj±c do domu dozna³o wypadku, czy samo spowodowa³o szkodê, odpowiedzialno¶æ mo¿e dotyczyæ sprawcy wypadku lub rodziców, je¿eli dziecko nie by³o pe³noletnie.

Zdolno¶æ do prawnej odpowiedzialno¶ci za czyn niedozwolony, a wiêc ukoñczenie wieku pozwalaj±cego do poci±gniêcia m³odego cz³owieka do odpowiedzialno¶ci karnej, nie zdejmuje z nauczyciela (opiekuna) odpowiedzialno¶ci, je¿eli wskutek zaniedbania, zaniechania itp. dopu¶ci³ do powstania zdarzenia. Fakt poniesienia odpowiedzialno¶ci karnej przez sprawcê nie znosi OC nauczyciela, je¿eli mo¿na udowodniæ zwi±zek pomiêdzy zaj¶ciem a nie wykonaniem swych obowi±zków przez osobê sprawuj±c± nadzór nad m³odzie¿±.

Zakres tematu jest bardzo szeroki i nie ma mo¿liwo¶ci omówiæ wszelkich mo¿liwych przypadków jakie zdarzaj± siê w ¿yciu szkó³, internatów, placówek szkolno – wychowawczych czy opiekuñczych. Jednak istnieje oczywisty zwi±zek pomiêdzy sprawowaniem szeroko rozumianej opieki nad m³odzie¿± w tych placówkach a odpowiedzialno¶ci± cywiln± opiekê te sprawuj±cych.

Tematyka ta jest szeroko omawiana w czasopismach zarówno prawniczych, jak i pedagogicznych, znajduje ona te¿ swój wyraz na forach internetowych i warto jak najczê¶ciej siêgaæ do tych ¼róde³. Nale¿y bowiem pamiêtaæ, ¿e praca z m³odzie¿± – edukacja, opieka, organizacja czasu wolnego, czy kolonii i obozów, wycieczek, imprez sportowych itp. nak³ada na nauczycieli (opiekunów) szczególn± odpowiedzialno¶æ.

Lech Michejda