X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.

www.ubezpieczenie.com.pl

Natychmiastowa wypłata odszkodowań dla poszkodowanych w powodzi

2010-05-20 08:56 czwartek
18 maja Premier Donald Tusk odwiedzał zalane tereny. Zaapelował do ubezpieczycieli, aby z powodu aktualnej sytuacji kryzysowej odszkodowania były wypłacane natychmiast. Obecnie towarzystwa odnotowują bardzo duży wzrost zgłoszeń szkód z tytułu zalań i podtopień.

Największy polski ubezpieczyciel, PZU, zanotował trzykrotnie więcej zgłoszeń niż zazwyczaj. Najwięcej poszkodowanych zgłasza się z Górnego Śląska, Małopolski oraz Podkarpacia.  TUiR Warta zanotowała w ostatnich dniach dwukrotnie więcej zgłoszeń niż zwykle. Jedynie w poniedziałek było ich 1,14 tysięcy. Podobna sytuacja jest w pozostałych firmach działających na rynku ubezpieczeń.

Zakłady ubezpieczeń, których klienci mieszkają na terenach dotkniętych przez powódź, uruchomiły specjalne sztaby kryzysowe. Ubezpieczyciele wprowadzili także ścieżkę tzw. szybkiej likwidacji szkód. Przy mniejszych zniszczeniach pełne odszkodowanie jest wypłacane poszkodowanym już po kilku dniach, bez szczegółowej procedury szacowania zniszczeń.

Osobom, które na skutek powodzi poniosły największe straty, ubezpieczyciele wypłacają zaliczki na poczet odszkodowań. Dzięki temu ci, którzy poprzez działanie żywiołu stracili cały majątek, nie pozostaną bez środków do życia.

Dzięki specjalnym sztabom kryzysowym, większa liczba pracowników w Centrach Alarmowych przyjmuje zgłoszenia o szkodach. Przede wszystkim jednak do miejsc dotkniętych żywiołem dociera większa liczba likwidatorów szkód. Dzięki temu znacznie szybciej przebiegają prace nad szacowaniem zniszczeń, co w efekcie daje szybszą wypłatę odszkodowań dla poszkodowanych.

W ciągu ostatnich dni do zakładów ubezpieczeń zgłoszono już około 20 tys. szkód. W miejsca dotknięte powodzią wysłanych zostało kilkuset dodatkowych likwidatorów. Polska Izba Ubezpieczeń za pośrednictwem mediów na bieżąco udziela odpowiedzi na wszystkie pytania, dotyczące szkód związanych z działaniem żywiołu.

Ubezpieczyciele podkreślają, że poszkodowani bez obaw mogą podejmować wszelkie działania, które mają na celu uniknięcie szkód bądź zmniejszenie ich rozmiarów. Bez obaw można też rozpocząć sprzątanie zniszczonych przez powódź domów. W celu ułatwienia pracy likwidatorom szkód, warto przygotować zdjęcia zniszczonego majątku. Nie jest do tego potrzebny profesjonalny sprzęt fotograficzny – wystarczą zdjęcia zrobione telefonem komórkowym. Taka dokumentacja jeszcze bardziej skróci czas oczekiwania na wypłatę pełnego odszkodowania.

W 1997 roku Towarzystwa ubezpieczeniowe wypłaciły łącznie 872,6 milionów złotych odszkodowań z tytułu ubezpieczeń od szkód żywiołowych. Rząd Włodzimierza Cimoszewicza oszacował wówczas straty polskiej gospodarki na 12 miliardów złotych.

Źródło: Parkiet.com, PIU

OZ