X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.

www.ubezpieczenie.com.pl

Podsumowanie tygodnia - Polska w żałobie, prospekt emisyjny PZU zatwierdzony

2010-04-19 09:29 poniedziałek
Ostatni tydzień, tydzień żałoby narodowej, został zdominowany informacjami związanymi z tragedią pod Smoleńskiem. O niczym innym się nie pisało i nie mówiło. Do Polski przywożono kolejne zidentyfikowane ciała. Polacy godzinami stali w kolejce pod Pałacem Prezydenckim, aby oddać hołd parze prezydenckiej. Wczoraj państwo Kaczyńscy udali się w swoją ostatnią doczesną podróż. Tymczasem w cieniu tych smutnych dla nas wydarzeń życie powoli toczy się dalej. PZU zrobiło kolejny krok w kierunku debiutu giełdowego. We wtorek Komisja Nadzoru Finansowego jednogłośnie zatwierdziła prospekt emisyjny ubezpieczyciela. Już w piątek rano prospekt został opublikowany.

Nowa ustawa o świadczeniach dla służb mundurowych

Nowa ustawa o świadczeniach pieniężnych, przysługujących w razie wypadków przy pracy lub chorób pozostających w związku z pełnieniem służby w policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej oraz Biurze Ochrony Rządu zakłada brak wypłaty świadczeń za wypadki, które zdarzyły się poza służbą. Resort rozważa również ustalenie jednakowej stawki odszkodowania dla wszystkich funkcjonariuszy w obrębie danej służby, nie uwzględniając stopnia służbowego oraz zajmowanego stanowiska.

Bank Milenium oddaje pieniądze za nadpłacone ubezpieczenie pomostowe

Bank Milenium pozytywnie rozpatrzył reklamacje dotyczące nadpłaconego ubezpieczenia pomostowego. Wiele banków pobierało zbyt długo składki na ubezpieczenie pomostowe. Zgodnie z decyzją Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, powinny one być zwrócone. Bank Milenium, jako jedyny z większych, przez długi okres nie zgadzał się z tą decyzją. Prawdopodobnie teraz zmienił stanowisko.

W tym roku PZU zarobi mniej

Według analiz przygotowanych przez banki inwestycyjne oraz domy maklerskie, które prowadzą ofertę PZU, wynika, że w tym roku największy polski ubezpieczyciel zanotuje spadek zysku. Jednak w kolejnych latach ma być znacznie lepiej. Analitycy twierdzą, że w 2010 roku PZU zarobi netto od 2,3 do 2,7 miliardów złotych. Ubiegłoroczny wynik ubezpieczyciela uplasował się na poziomie 3,76 miliardów złotych. Według Deutsche Banku, w 2014 roku udział PZU w rynku spadnie z 33% do 31%. Będzie to wynikiem rezygnacji towarzystwa z oferowania bancassurance oraz części OC komunikacyjnego, które obecnie nie przynosi zysku.

Samolot Prezydenta nie był ubezpieczony

Rządowe samoloty nie podlegają obowiązkowi ubezpieczenia. TU 154M, na pokładzie którego znajdowała się para prezydencka oraz przedstawiciele polskich elit, również nie posiadał polisy. Wszelkie następstwa wypadków państwowego lotnictwa pokrywa Skarb Państwa. Samoloty rejsowe muszą mieć polisę. Ubezpieczyciele, w sytuacji, gdy taki samolot rozbije się, ponoszą ogromne koszty. Decyzją Rady Ministrów rodziny ofiar katastrofy w Smoleńsku otrzymają po 40 tysięcy złotych z budżetu państwa.

KNF zatwierdził prospekt emisyjny PZU

Giełdowy debiut największego polskiego ubezpieczyciela zbliża się dużymi krokami. 13 kwietnia bieżącego roku Komisja Nadzoru Finansowego jednogłośnie zatwierdziła prospekt emisyjny PZU. W ramach oferty akcjonariusze PZU - Eureko B.V. oraz Kappa S.A. (spółka celowa należąca do Eureko B.V. oraz Skarbu Państwa, utworzona na potrzeby oferty) planują sprzedać akcje reprezentujące 21,9% kapitału zakładowego PZU (18.911.153 akcji). Z tego 14,9% akcji zaoferuje Kappa S.A., a 7% Eureko B.V. Dodatkowo, Eureko B.V. może zaoferować 3%, a Skarb Państwa do 5% akcji PZU. W sumie oferta będzie obejmować do 29,9% akcji (do 25.819.337 akcji). Funkcję Globalnych Współkoordynatorów i Współzarządzających Księgą Popytu pełnić będą Credit Suisse oraz Morgan Stanley. Współzarządzającymi Księgą Popytu będą Deutsche Bank oraz Goldman Sachs International. Krajowymi Współprowadzącymi Księgę Popytu będą Dom Maklerski PKO Banku Polskiego oraz Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska. Funkcję Oferującego pełnić będzie Dom Maklerski PKO Banku Polskiego. Giełdowy debitu PZU odbędzie się prawdopodobnie 12 lub 14 maja.

PIU opracowała Katalog zdarzeń drogowych

PIU we współpracy z Polskim Związkiem Motorowym Holding SA opracowała katalog 190 najczęstszych sytuacji, w których dochodzi do kolizji drogowych. Do każdego przykładu dołączony jest precyzyjny opis, wyjaśniający, który z uczestników odpowiada za spowodowanie zdarzenia. Dzięki Katalogowi znacznie skróci się czas oczekiwania na wypłatę odszkodowania, a także możliwe będzie łatwiejsze i szybsze prowadzenie rozliczeń pomiędzy ubezpieczycielami. „Katalog Zdarzeń Drogowych” nie tylko określa odpowiedzialność kierowcy za spowodowanie kolizji, ale także określa stopień przyczynienia się do zdarzenia różnych uczestników kolizji, jeżeli wina leży nie tylko po jednej stronie - a zdarza się tak bardzo często. W takich właśnie sytuacjach ustalenie odpowiedzialności za kolizję jest najtrudniejsze i trwa najdłużej.

Dzisiaj został opublikowany prospekt emisyjny PZU

Debiut PZU, który odbędzie się najprawdopodobniej 14 maja bieżącego roku, będzie największym w Europie. W piątek rano został opublikowany prospekt emisyjny. Do sprzedaży ma trafić 29,90 % akcji ubezpieczyciela. Cena dla inwestorów indywidualnych będzie podana 19 kwietnia. W ofercie IPO PZU na rynek ma trafić 86.352.300 akcji zarówno z serii A, jak i B. Zapisy na nie dla inwestorów indywidualnych mają trwać od 20 do 28 kwietnia 2010 r.(limit wynosi od 3 do 30 akcji), zaś dla osób uprawnionych do zakupu, od 20 kwietnia do 26 kwietnia 2010 roku (w przypadku tej grupy limit wynosi 50 akcji). Dla inwestorów Instytucjonalnych na zapisy wyznaczono czas od 30 kwietnia do 5 maja 2010 roku.

AP