Nowa ustawa o świadczeniach pieniężnych, przysługujących w razie wypadków przy pracy lub chorób pozostających w związku z pełnieniem służby w policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej oraz Biurze Ochrony Rządu zakłada brak wypłaty świadczeń za wypadki, które zdarzyły się poza służbą.
Jak zaznaczyła Małgorzata Woźniak, rzecznik prasowy MSWiA, „funkcjonariusz, który doznał uszczerbku na zdrowiu podczas drogi do i ze służby czy podczas urlopu, gdy podejmował interwencję (ochrona porządku publicznego), otrzyma jednorazowe odszkodowanie. Wszelkie czynności, jakie podejmuje na rzecz porządku publicznego, nawet bez polecenia przełożonych, są objęte ochroną odszkodowawczą. Funkcjonariusz będzie mógł zresztą liczyć nie tylko na jednorazowe odszkodowanie, ale także inne świadczenia przewidziane w projekcie”. Niestety, jeżeli ulegnie on wypadkowi w wyniku zdarzeń losowych podczas drogi do i ze służby, odszkodowania nie otrzyma.
Resort rozważa również ustalenie jednakowej stawki odszkodowania dla wszystkich funkcjonariuszy w obrębie danej służby, nie uwzględniając stopnia służbowego oraz zajmowanego stanowiska.
Źródło: Rzeczpospolita
OZ