X
U¿ywamy plików cookies, by u³atwiæ korzystanie z naszego serwisu. Je¶li nie chcesz, aby pliki cookies by³y zapisywane na Twoim dysku,
zmieñ ustawienia swojej przegl±darki. Wiêcej na temat naszej polityki prywatno¶ci znajdziesz tutaj.

www.ubezpieczenie.com.pl

Podsumowanie tygodnia – PIU ma nowego prezesa, redukcja za³ogi w Link 4

2009-06-15 10:08 poniedzia³ek
W drugim tygodniu czerwca samorz±d ubezpieczeniowy wybra³ nowego prezesa, Link 4 zorganizowa³o spotkanie dla swoich pracowników w sprawie planowanych zwolnieñ grupowych, nowa kampania PZU wzbudza kontrowersje.

PIU wreszcie z prezesem

Na walnym zgromadzeniu Polskiej Izby Ubezpieczeñ w zesz³y poniedzia³ek nominowano dotychczasowego wiceprezesa Jana Grzegorza Pr±dzyñskiego na stanowisko prezesa. Nowa funkcja zosta³a mu powierzona po pozytywnej rekomendacji Komisji Rewizyjnej PIU.

– Serdecznie dziêkujê Komisji i Walnemu Zgromadzeniu za okazane mi zaufanie. Powierzenie mi funkcji prezesa Izby ¶wiadczy o tym, ¿e kierunek jaki obrali¶my rok temu, okaza³ siê s³uszny. Zdajê sobie sprawê, ¿e to pocz±tek drogi, a przed Izb± wci±¿ stoj± nowe wyzwania. Rynek potrzebuje przede wszystkim silnej reprezentacji, zarówno na forum krajowym jak i europejskim. To g³ówny cel, jaki bêdziemy siê starali realizowaæ – powiedzia³ Jan Grzegorz Pr±dzyñski.

Komisja Rewizyjna da³a tak¿e nowemu prezesowi czas na znalezienie odpowiedniego kandydata na wiceszefa Izby. Jan Grzegorz Pr±dzyñski od czerwca 2008 r. pe³ni³ funkcjê wiceprezesa PIU. Wcze¶niej przez 9 lat kierowa³ Polskim Biurem Podró¿y Orbis. Przez wiele lat zasiada³ we w³adzach Polskiej Izby Turystyki oraz Francuskiej Izby Przemys³owo-Handlowej.

Link 4 redukuje za³ogê

Link4 w zesz³ym tygodniu zorganizowa³o spotkanie w³adz z pracownikami obu towarzystw: ¿yciowego i maj±tkowego, na którym us³yszeli oni, ¿e ubezpieczyciel musi dokonaæ redukcji kosztów funkcjonowania Link4 TU i Link4 Life, w zwi±zku z czym dojdzie do zwolnieñ w¶ród za³ogi.

Link 4 rozpocz±³ ju¿ konsultacje z przedstawicielami za³ogi na temat zwolnieñ. Pracownicy poproszeni o odej¶cie otrzymaj± pomoc w szukaniu innej pracy. Bêd± dla nich organizowane tak¿e specjalne szkolenia i treningi pozwalaj±ce im pomóc odnale¼æ siê w nowej sytuacji.

Zwolnienia pracowników s± zwi±zane ze zmianami w akcjonariacie spó³ki. Intouch Insurance Group, w³a¶ciciel Link 4, zosta³ przejêty w 100 proc. przez Royal & Sun Alliance. Nie wiadomo jak powa¿na bêdzie redukcja zatrudnienia. Nale¿y siê spodziewaæ wielu zwolnieñ, skoro w³adze firmy postanowi³y spotkaæ siê w tym celu z za³oga.

Kontrowersyjna kampania PZU


Zarówno na miejskich ¶cianach jak i w esemesach mo¿na zauwa¿yæ now± kampaniê reklamow± PZU. Czytelnicy Gazety Wyborczej skar¿± siê na ³amach portalu na niejasne zabiegi marketingowe ubezpieczyciela.

Chodzi o wysy³anie smsów reklamowych z przeprosinami od rzekomej dziewczyny odbiorcy przekazu. W krótkich wiadomo¶ciach nie ma typowej dla reklam informacji o celu przekazania informacji. Wielu u¿ytkowników, mo¿e odnie¶æ mylne wra¿enie, ¿e to zwyk³a wiadomo¶æ od znajomej osoby. Na dodatek odbiorca nie ma szansy b³yskawicznego zweryfikowania rodzaju otrzymanej tre¶ci. W ten sposób reklamodawca unika natychmiastowego skasowania przekazu przez niezainteresowanego kupnem polisy klienta. Jednak dla samego odbiorcy to czêsto strata czasu. Nowa kampania reklamowa PZU jest zgodna z prawem.

Zmiany w PTU

Na Zwyczajnym Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy Polskiego Towarzystwa Ubezpieczeñ, które odby³o siê 9 czerwca zatwierdzone zosta³o sprawozdanie finansowe i sprawozdanie zarz±du spó³ki za 2008 rok. WZA podjê³o tak¿e decyzjê o udzieleniu absolutorium cz³onkom obecnej rady nadzorczej i cz³onkom zarz±du z wykonanych obowi±zków w 2008 roku.

Oprócz tego akcjonariusze postanowili odwo³aæ  z funkcji cz³onka zarz±du Stanis³awa Bo³daka. Zast±pi³ go jeszcze tego samego dnia wskazany przez rade nadzorcz± PTU nie zwi±zany dotychczas z ubezpieczycielem Grzegorz Banaszek. W czasie obrad rady nadzorczej z cz³onkostwa w niej zrezygnowa³ Marek Czerski. Zwyczajne Walne Zgromadzenie PTU zatwierdzi³o sprawozdanie zarz±du i sprawozdanie finansowe spó³ki za rok obrotowy 2008 oraz podjê³o uchwa³ê w sprawie pokrycia strat za 2008 rok. ZWZ udzieli³o równie¿ absolutorium cz³onkom zarz±du i cz³onkom obecnej rady nadzorczej z wykonywanych obowi±zków w 2008 roku. Jednocze¶nie WZA podjê³o uchwalê o nieudzieleniu skwitowania nastêpuj±cym cz³onkom rady: Ireneuszowi Sitarskiemu, Antoniemu Draganowi, Kazimierzowi Jaszczykowi, Zbigniewowi Sobolewskiemu, Zygmuntowi Bosiakowskiemu, Danucie Wa³cerz i Markowi ¯ytniewskiemu.

10 czerwca) odby³o siê Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie towarzystwa, podczas którego zosta³ ustanowiony 9-osobowy sk³ad rady nadzorczej. NWZ podjê³o równie¿ uchwalê o powo³aniu do rady nowych cz³onków: Ireneusza Sitarskiego oraz Violetty Stanek. Nie rozwi±za³o to jednak konfliktu pomiêdzy mniejszo¶ciowym udzia³owcem firma Techwell a reszt± akcjonariuszy.

Obecna sytuacja PTU nie nale¿y do najlepszych. Wyniki za I kwarta³ by³y niekorzystne, ubezpieczyciel straci³ 8,2 miliona z³otych.

Grzegorz Buczkowski nie uzyska³ akceptacji KNF jako prezes firmy

Stosunkiem g³osów 4 do 0 (jeden g³os wstrzymuj±cy siê) Komisja Nadzoru Finansowego nie zgodzi³a siê w  zesz³ym tygodniu na powo³anie Grzegorza Buczkowskiego na prezesa zarz±du TUW SKOK i TUn¯ SKOK.

Komisja umotywowa³a swoj± negatywn± opiniê tym, ¿e w przypadku kandydata „brak rêkojmi prowadzenia spraw zak³adu ubezpieczeñ w sposób nale¿yty, w szczególno¶ci zwi±zany z negatywn± ocen± dotychczasowego wype³niania obowi±zków we w³adzach podmiotów nadzorowanych przez KNF”

Od wielu miesiêcy KNF stosuje ró¿ne formalne narzêdzia do ograniczania dzia³alno¶ci SKOKu. Komisji nie odpowiada luka w polskim prawie daj±ca o wiele wiêksze przywileje kasom oszczêdno¶ciowym, chocia¿ spe³niaj± t± sam± rolê na rynku finansowym co banki.

Wyniki finansowe Ergo Hestii w pierwszym kwartale 2009 r.

W minionym tygodniu Ergo Hestia opublikowa³a sprawozdanie finansowe za pierwszy kwarta³ 2009 roku. Grupa  zakoñczy³a pierwsze trzy miesi±ce roku ze 120 proc. dynamik± sprzeda¿y w STU Ergo Hestia i ponad 130 proc. w MTU Moje Towarzystwo Ubezpieczeñ. Zyski netto w tych dwóch spó³kach maj±tkowych nale¿±cych do Grupy wynios³y odpowiednio 48 milionów i 7 milionów z³.

622 miliony z³ w ubezpieczeniach maj±tkowych i 64,5 miliona z³ w ubezpieczeniach na ¿ycie - tyle wynios³y sk³adki przypisane brutto zebrane w pierwszym kwartale 2009 roku w sopockiej Grupie Ergo Hestia.

Sopockie Towarzystwo Ubezpieczeñ Ergo Hestia, oferuj±ce ubezpieczenia maj±tkowe, w pierwszym kwartale 2009 roku zebra³o 528 milionów z³ sk³adki przypisanej brutto. Dynamika sprzeda¿y ubezpieczeñ w porównaniu z analogicznym okresem roku ubieg³ego wynios³a 120,4 proc. Zysk netto firmy wyniós³ 48 milionów z³.

Sopockie Towarzystwo Ubezpieczeñ na ¯ycie Ergo Hestia SA zebra³o 64,5 miliona z³ sk³adki przypisanej brutto. Dynamika sprzeda¿y wynios³a 106,1 proc., a zysk netto 208 tys. z³.

MTU Moje Towarzystwo Ubezpieczeñ SA - drugie w Grupie towarzystwo zajmuj±ce siê ubezpieczeniami maj±tkowymi - zebra³o 94 miliony z³ sk³adki. Dynamika sprzeda¿y wynios³a 132,5 proc. Zysk MTU wyniós³ 7 milionów z³ netto.

Jakub Tabisz