X
U¿ywamy plików cookies, by u³atwiæ korzystanie z naszego serwisu. Je¶li nie chcesz, aby pliki cookies by³y zapisywane na Twoim dysku,
zmieñ ustawienia swojej przegl±darki. Wiêcej na temat naszej polityki prywatno¶ci znajdziesz tutaj.

www.ubezpieczenie.com.pl

Propozycja Rzecznika niezgodna z prawem

2009-05-25 10:00 poniedzia³ek

Propozycja Rzecznika Ubezpieczonych dotycz±ca ustalania wysoko¶ci ubezpieczeñ przez niezale¿nych rzeczoznawców wzbudza kontrowersje.

Okre¶lanie warto¶ci szkód i odszkodowania przez rzeczoznawców dzia³aj±cych w imieniu ubezpieczonych – zaproponowane w³a¶nie przez Rzecznika Ubezpieczonych - budzi zastrze¿enia w zakresie zgodno¶ci z ustaw± o dzia³alno¶ci ubezpieczeniowej oraz prawem podatkowym. Rozwi±zaniem, które w zamian mog³oby w³a¶ciwie zabezpieczyæ prawa i obowi±zki obu stron stosunku ubezpieczenia motoryzacyjnego jest na³o¿enie na rzeczoznawców obowi±zku wydawania opinii w przypadku powstania istotnej rozbie¿no¶ci, co do wysoko¶ci szkody, którego koszt ponosiliby ubezpieczyciele – twierdzi kancelaria Baker & McKenzie.

Obecnie, wysoko¶æ odszkodowania ustala zak³ad ubezpieczeñ. Wed³ug projektu Rzecznika Ubezpieczonych – mieliby siê tym zaj±æ zamiast ubezpieczyciela niezale¿ni rzeczoznawcy wybierani przez kierowcê na koszt firmy ubezpieczeniowej.

Ekspert w zakresie prawa ubezpieczeniowego, radca prawny Pawe³ ¦wirski wskazuje, ¿e proponowane rozwi±zanie jest niezgodne z art. 3 ust. 5 i 6 ustawy z dnia 22.05.2003 roku o dzia³alno¶ci ubezpieczeniowej. Czynno¶ci ubezpieczeniowe, do których nale¿y m.in. ustalanie wysoko¶ci szkód oraz rozmiaru odszkodowania mog± byæ bowiem wykonywane wy³±cznie w imieniu i na rzecz zak³adu ubezpieczeñ, a nie ubezpieczonego. Propozycja, aby koszt wynagrodzenia za takie us³ugi ponosi³ zak³ad ubezpieczeñ jest dodatkowo w±tpliwa podatkowo. Rodzi bowiem pytanie, czy wydatki na takie us³ugi bêd± kosztem podatkowym dla zak³adu ubezpieczeñ, skoro us³ug tych nie bêdzie zleca³ zak³ad ubezpieczeñ.

Proponowane rozwi±zanie, aby zak³ad ubezpieczeñ mia³ do wyboru albo zap³aciæ koszty naprawy zgodnie z ustaleniami niezale¿nego bieg³ego, albo pozwaæ kierowcê do s±du, mo¿e wbrew zamierzeniom Rzecznika doprowadziæ do masowego wnoszenia pozwów do s±dów przez zak³ady ubezpieczeñ zamiast prowadziæ do szybkiej zap³aty odszkodowania.

Zdaniem kancelarii ustalaniem wysoko¶ci odszkodowania powinni nadal zajmowaæ siê ubezpieczyciele, przy czym w przypadku powstania istotnej rozbie¿no¶ci, co do wysoko¶ci szkody pomiêdzy ubezpieczycielem a ubezpieczonym - wysoko¶æ odszkodowania powinna byæ obligatoryjnie ustalana przez rzeczoznawców. Za nienale¿yte dope³nienie tego obowi±zku rzeczoznawcy powinni ponosiæ odpowiedzialno¶æ odszkodowawcz±.

„Pomimo w±tpliwo¶ci prawnych nale¿y uznaæ, ¿e propozycje Rzecznika Ubezpieczonych id± w dobrym kierunku. Obecnie rzeczoznawcy samochodowi posiadaj± niemal wy³±czny wp³yw na okre¶lenie wysoko¶ci szkód w ubezpieczeniach motoryzacyjnych, ale ich dzia³alno¶æ w praktyce nie wi±¿e siê z ponoszeniem jakiejkolwiek odpowiedzialno¶ci za wykonane ekspertyzy. Niemal ka¿da organizacja bran¿owa ma swój w³asny system szkolenia i przyznawania uprawnieñ rzeczoznawcy. St±d wskazane jest przyjêcie rozwi±zañ, które pozwol± na profesjonalizacjê tych us³ug oraz unikniêcie czasoch³onnych i drogich procesów s±dowych w celu ustalenia kwoty odszkodowania” – komentuje Pawe³ ¦wirski, radca prawny kancelarii Baker & McKenzie. „Ustalanie wysoko¶ci szkód i sposobów ich naprawy nie oznacza, ¿e nie bêdzie ró¿nic pomiêdzy ekspertyzami. Nie wyeliminujemy bowiem mechanizmów rynkowych, w których warto¶æ us³ugi i cena czê¶ci s± istotnymi czynnikami konkurencji miêdzy warsztatami naprawczym.” – dodaje Pawe³ ¦wirski.

Baker&McKenzie jest jedn± z najwiêkszych miêdzynarodowych kancelarii w Polsce, której praktyka obejmuje: prawo spó³ek i prawo handlowe, fuzje i przejêcia, private equity, obs³ugê inwestycji zagranicznych, bankowo¶æ i finanse, papiery warto¶ciowe i rynki kapita³owe, prawo procesowe, nieruchomo¶ci, procesy prywatyzacyjne, przedsiêwziêcia infrastrukturalne, restrukturyzacjê przedsiêbiorstw, technologie, media, telekomunikacja, outsourcing, prawo w³asno¶ci intelektualnej i przemys³owej, prawo antymonopolowe i konkurencji, prawo podatkowe, prawo pracy i ubezpieczenia spo³eczne, prawo energetyczne, prawo ochrony ¶rodowiska, prawo farmaceutyczne, zamówienia publiczne, ubezpieczenia, prawo upad³o¶ciowe i postêpowanie naprawcze, partnerstwo publiczno-prywatne oraz prawo publiczne i europejskie. Klienci kancelarii to zarówno miêdzynarodowe korporacje, jak i spó³ki prowadz±ce dzia³alno¶æ na skalê regionaln± i lokaln±. Kancelaria Baker & McKenzie, w¶ród innych kancelarii prawnych w Polsce, dysponuje najwiêkszym i najczê¶ciej nagradzanym w rankingach zespo³em podatkowym. Warszawskie biuro Baker & McKenzie dzia³a od 1992 roku.


Dodatkowych informacji udzielaj±:

Ewa Pitera, Katarzyna Gierczak, Kamila Lewandowska
Publicis Consultants Rowland
tel : (+48 22) 593 91 00
e-mail: e.pitera@rowland.pl ; k.gierczak@rowland.pl ; k.lewandowska@rowland.pl


Baker&McKenzie,  25/05/2009