W nieco krótszym ostatnim tygodniu kwietnia GUS opublikowa³ dane na temat zarobków ubezpieczycieli. Z kolei na portalu ubezpieczeniaonline pojawi³ siê ranking OFE. Kilka dni temu zosta³a tak¿e przyjêta nowelizacja ustawy o KRUS.
Dane o zysku netto ubezpieczycieli wed³ug GUSu
G³ówny Urz±d Statystyczny na pocz±tku minionego tygodnia opublikowa³ dane na temat zysków towarzystw ubezpieczeniowych. Zysk netto ubezpieczycieli w 2008 roku wzrós³ o 12 procent, pomimo rozpoczynaj±cego siê ju¿ wtedy kryzysu finansowego. Wyniós³ on dok³adnie 5.942,2 milionów z³otych. Wynik brutto wzrós³ w tym czasie o 6,4 proc. do 6.839,7 mln z³.
Wynik netto w zak³adach ubezpieczeñ na ¿ycie spad³ o 707,2 mln z³ i wyniós³ 2579,6 mln z³, a w zak³adach ubezpieczeñ maj±tkowych wzrós³ o 1.360,5 mln z³ do 3.362,8 mln z³. Warto¶æ aktywów zak³adów ubezpieczeniowych wed³ug stanu na koniec grudnia 2008 roku wynios³a 138,0 mld z³ i wzros³a o 8,7 proc. w stosunku do stanu na dzieñ 31 grudnia 2007 roku.
Aktywa ubezpieczycieli na ¿ycie wynios³y 85.191,2 mln z³ (wzrost o 7 proc.), a w ubezpieczeniach maj±tkowych 52.801,5 mln z³ (wzrost o 11,7 proc.). Sk³adka przypisana brutto zebrana przez ubezpieczycieli ogó³em wynios³a 59,27 mld z³ i w porównaniu z 2007 rokiem wzros³a o 36,3 proc. (w dziale I o 52,8 proc., a w dziale II o 12,8 proc.).
Warto¶æ odszkodowañ i ¶wiadczeñ brutto wyp³aconych ogó³em wzros³a do 29,61 mld, tj. o 51,8 proc. w stosunku do poprzedniego roku (w dziale ubezpieczeñ na ¿ycie wzrost o 85,9 proc., a w dziale ubezpieczeñ maj±tkowych o 12,6 proc.). Wynik techniczny, wykazany przez ubezpieczycieli ukszta³towa³ siê na poziomie 4.189 mln z³ wobec 4.687 mln z³ przed rokiem.
Wska¼niki rentowno¶ci obrotu brutto i netto ubezpieczycieli ogó³em wynios³y 10,5 proc. i 9,1 proc. i by³y ni¿sze o 2,3 pkt i 1,5 pkt proc. ni¿ rok wcze¶niej. Kapita³y w³asne ubezpieczycieli ogó³em wynios³y 35,79 mld z³ na koniec grudnia 2008 roku i wzros³y o 9,1 proc. w stosunku do stanu z 31 grudnia 2007 roku.
Dobre wyniki ¶wiadcz± o stabilno¶ci bran¿y i dobrych perspektywach na przysz³o¶æ. Ciekawe jednak jakie wyniki odnotuje GUS po 2009 roku – najciê¿szym dla polskiego rynku ze wzglêdu na szalej±cy ¶wiatowy kryzys.
Ranking ubezpieczeniaonline
Portal ubezpieczenia online opublikowa³ na pocz±tku zesz³ego tygodnia nowy ranking Otwartych Funduszy Emerytalnych. Pierwsze miejsce w zestawieniu zaj±³ po raz kolejny OFE Allianz Polska. W rankingu by³y brane pod uwagê wyniki i ryzyko inwestycyjne, oraz wp³yw kryzysu na fundusze i op³aty pobierane od odprowadzanych sk³adek.
Najlepszy tak samo jak w rankingu z poprzedniego kwarta³u okaza³ siê Allianz (¶rednia ocen 6,85) który najlepiej wypad³ zarówno w ryzyku inwestycyjnym od momentu powstania jak i w okresie bessy. Allianz by³ tak¿e najlepszy je¿eli chodzi o pobierane op³aty od sk³adek. Du¿o gorzej wypad³ jednak w zestawieniu wyników inwestycyjnych od momentu powstania oraz liczby cz³onków. Na drugim miejscu podobnie jak w poprzednim rankingu znalaz³o siê Generali (¶rednia ocen 6,62). Fundusz wypad³ bardzo dobrze je¿eli chodzi o wyniki inwestycyjne zarówno od momentu powstania jak i w czasie bessy. Generali wypad³o najgorzej spo¶ród wszystkich funduszy w kategorii op³acanej sk³adki.
Na trzecie miejsce z pi±tego w zesz³ym kwartale awansowa³a AXA (¶rednia ocen 6,19) osi±gaj±c bardzo dobre wyniki inwestycyjne w czasie bessy, oraz odznaczy³o siê ma³ym ryzykiem inwestycyjnym. AXA zdetronizowa³a Nordea OFE i ING OFE.
Na samym koñcu zestawienia znalaz³y siê Pekao OFE (¶rednia ocen 3,92) – miejsce 12 z bardzo kiepskimi wynikami inwestycyjnymi i wysok± op³ata od sk³adki, OFE Polsat (¶rednia ocen 3,84) – z bardzo kiepskimi wynikami i wysokim ryzykiem w czasie bessy oraz wysok± op³at± od cz³onków. Z drugiej strony Polsat OFE zaj±³ pierwsze miejsce w kategorii zysków inwestycyjnych od momentu powstania – jest to z pewno¶ci± zas³uga agresywnej polityki inwestycyjnej. Na ostatnim 14 miejscu znalaz³ siê Bankowy OFE (¶rednia ocen 2,71) z ogromnym ryzykiem inwestycyjnym od momentu powstania, bardzo s³abymi wynikami inwestycyjnymi oraz wysokimi op³atami.
Sejm przyj±³ poprawkê do ustawy o KRUS
Sejm przyj±³ jedyn± zg³aszan± przez Senat poprawkê do nowelizacji ustawy o Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Spo³ecznego. Zgodnie z jej tre¶ci± wy¿sze sk³adki bêd± p³aciæ w³a¶ciciele ponad 50 ha ziemi.
Miesiêczna sk³adka na KRUS dla gospodarstw o obszarze 50 – 100 ha bêdzie wynosi³a 12 procent kwoty najni¿szej emerytury to jest 76,40 z³otych przed waloryzacj±. W³a¶ciciel gospodarstw pomiêdzy 100 a 150 hektarów bêd± p³aciæ sk³adki w wysoko¶ci 24 procent najni¿szej emerytury czyli 152,70 z³otych.
W przypadku gospodarstw 150-300-hektarowych sk³adka bêdzie wynosi³a 229,10 z³ (36 proc. emerytury), a powy¿ej 300 ha - 305,40 z³ (48 proc. emerytury).
Wed³ug szacunków KRUS wy¿sze sk³adki zap³aci oko³o 15,5 tysi±ca rolników na pó³tora miliona ubezpieczonych w kasie. Sk³adka na ubezpieczenie emerytalno-rentowe od II kwarta³u 2009 r. wynosi 203 z³ kwartalnie. Nowe przepisy zaczn± obowi±zywaæ 1 pa¼dziernika 2009 roku.
Zdaniem wielu ekspertów reforma KRUS w tej okrojonej wersji jest nie do przyjêcia, poniewa¿ nie likwiduje ogromnych nierówno¶ci spo³ecznych. Wci±¿ wiêkszo¶æ spo³eczeñstwa z w³asnej kieszeni finansuje emerytury rolników. Sk³adki rolnicze nie maj± ¿adnego uzasadnienia ekonomicznego, a znacz±co obci±¿aj± bud¿et pañstwa.
KNF karze
Komisja Nadzoru Finansowego w zesz³ym tygodniu ukara³a kolejnego ubezpieczyciela, firmê InterRisk. Kara jest zwi±zana z niewyp³aceniem przez towarzystwo w ustawowym 30 dniowym terminie piêciu odszkodowañ z ubezpieczenia komunikacyjnego. Wcze¶niej Komisja ukara³a w ten sposób m.in. Wartê, HDI Asekuracjê i TUW Pocztowe. Grzywna wynosi 10 tysiêcy z³otych. KNF nie odpuszcza towarzystwom nie wywi±zuj±cym siê z ustawowych obowi±zków. Opó¼nienia w wyp³acie odszkodowañ to powa¿ne niedoci±gniêcie bezlito¶nie têpione przez nadzór.
Mniej na reklamy
W zesz³ym tygodniu poznali¶my dane dotycz±ce wydatków na reklamy. Towarzystwa ubezpieczeniowe zaczynaj± oszczêdzaæ na promocji. W trzech pierwszych miesi±cach bie¿±cego roku instytucje finansowe wyda³y 310 milionów z³otych. Oznacza to spadek wydatków o 13 procent w porównaniu z analogicznym okresem ubieg³ego roku. Dla porównania na pocz±tku 2008 roku ubezpieczyciele wydali 81 milionów z³otych, w pierwszym kwartale 2009 roku tylko 73 miliony z³otych. Najwiêcej na reklamy przeznaczy³a Axa Ubezpieczenia.
Autom na pomoc
W pierwszy majowy weekend na drogach pojawi³a siê nowa flota PZU Auto Pomoc sk³adaj±ca siê z aut Nissan NP300, wyposa¿onych jako jedyne auta serwisowe w Polsce w system nawigacji i monitoringu GPS. Z pierwszej partii 10 aut które wyruszy³y w czwartkowe po³udnie z Wroc³awia, 6 trafi³o do pracy w rejonie Warszawy, pozosta³e operowa³y w rejonie Górnego ¦l±ska, Czêstochowy i Piotrkowa Trybunalskiego.
Flota PZU Auto Pomoc bêdzie wyposa¿ana etapami w kolejne nowe auta. Docelowo baza serwisowa firmy obejmie ponad 1700 jednostek, stopniowo zwiêkszaj±c obecno¶æ na terenie ca³ego kraju. PZU Auto Pomoc to pierwszy etap wdro¿enia przez PZU nowego standardu w kategorii us³ug assistance. PZU Pomoc, zainaugurowana w marcu br., jest platform± szybkiej i fachowej pomocy dla ka¿dego i w ka¿dej sytuacji. Us³ugi assistance bêd± dostêpne w trzech obszarach: drogi, domu/mieszkania, podró¿y. Program bêdzie dostêpny dla wszystkich ubezpieczonych w PZU oraz bêdzie s³u¿y³ wsparciem dla wszystkich innych osób oczekuj±cych pomocy.
Jakub Tabisz