X
U¿ywamy plików cookies, by u³atwiæ korzystanie z naszego serwisu. Je¶li nie chcesz, aby pliki cookies by³y zapisywane na Twoim dysku,
zmieñ ustawienia swojej przegl±darki. Wiêcej na temat naszej polityki prywatno¶ci znajdziesz tutaj.

www.ubezpieczenie.com.pl

Podsumowanie tygodnia - Tydzieñ pe³en sprawozdañ

2009-02-23 10:35 poniedzia³ek
W drugiej po³owie lutego wreszcie doczekali¶my siê sprawozdañ finansowych z zesz³ego roku. Kondycja polskich ubezpieczycieli jest bardzo dobra, co jasno wynika z dostarczonych przez nich raportów. Poznali¶my tak¿e w tym tygodniu szczegó³owe opracowanie o skargach na ubezpieczycieli rozpatrzonych przez Rzecznika Ubezpieczonych. Tymczasem lewica zgodnie z obietnicami zaskar¿y³a ustawê o emeryturach pomostowych do Trybuna³u Konstytucyjnego.

PZU, Hestia, VIG i ING zyskuj±…

Spó³ki grupy PZU zarobi³y w 2008 roku 2,5 miliarda z³otych. Przypis brutto dla polskich spó³ek VIG wyniós³ 300 milionów z³otych. Ergo Hestia zarobi³a 138 milionów z³otych i zebra³a ponad 2,4 miliarda z³otych sk³adki brutto. Z kolei ING TUn¯ osi±gnê³a zysk o warto¶ci 166 milionów z³otych. Jak widaæ polski rynek ubezpieczeniowy ma siê dobrze i pomimo wielu niekorzystnych czynników w zesz³ym roku dalej rozwija siê dynamicznie. G³ównymi powodami mniejszych zysków w 2008 roku w porównaniu do 2007 by³ rozpoczynaj±cy siê kryzys finansowy i obowi±zuj±cy do koñca ubieg³ego roku podatek Religi. Kryzys odbi³ siê zw³aszcza na inwestycjach ubezpieczycieli w akcje oraz na oferowanych przez nich produktach inwestycyjnych. Polskie oddzia³y zagranicznych koncernów takich jak VIG nie wpisuj± siê w ogólno¶wiatowe tendencje spadkowe. Wrêcz odwrotnie zapewniaj± swojej spó³ce-matce najwiêksze zyski. Przypadek PZU ¶wiadczy o pewnym spowolnieniu pod koniec ubieg³ego roku. Najwiêkszy polski ubezpieczyciel zarobi³ w 2007 roku 3,6 miliarda z³otych, o ponad miliard wiêcej ni¿ w roku ubieg³ym. Jak podaj± przedstawiciele grupy du¿ym ciosem dla bud¿etu firmy by³ podatek Religi na który PZU wyda³o, a¿ 250 milionów z³otych. Krzepi±ce dane o polskim rynku ubezpieczeniowym powinny zachêciæ w tym roku zagranicznych inwestorów do wiêkszego zaufania w stosunku do kondycji polskiej gospodarki. Mo¿na tez zaobserwowaæ tendencje ró¿nych podmiotów takich jak na przyk³ad agencje finansowe do zdecydowanego wchodzenia na rynek ubezpieczeniowy. W planowanej strategii towarzystw ubezpieczeniowych na ten rok da siê zauwa¿yæ du¿o wiêksz± ostro¿no¶æ. PZU zmienia zasady dzia³ania ca³ej grupy i stawia na ¶ci¶lejsza wspó³pracê pomiêdzy spó³kami ¿yciowa i maj±tkow±. ING w tym roku rezygnuje z produktów inwestycyjnych na rzecz standardowych polis z regularn± sk³adk±.

…a Eureko traci

O dobrym roku nie mo¿e za to mówiæ holenderskie Eureko. Mniejszo¶ciowy udzia³owiec PZU prze¿ywa coraz wiêksze k³opoty. W tym tygodniu holenderska spó³ka poinformowa³a o stracie wysoko¶ci 2,1 miliarda euro w 2008 roku. Tak s³abe wyniki spowodowane s± g³ównie kryzysem finansowym i toksycznymi aktywami, takimi jak na przyk³ad akcje Lehman Brothers, bêd±cymi w posiadaniu Eureko. G³ówni akcjonariusze holenderskiej spó³ki w odpowiedzi na fatalne wyniki postanowili wzmocniæ jej bazê kapita³ow± i wyemitowaæ akcje o warto¶ci 1 miliarda Euro. Chocia¿ Eureko daleko do bankructwa to widaæ coraz wiêksz± nerwowo¶æ w szeregach spó³ki. Nowy prezes Eureko Willem van Duin og³osi³ zdecydowan± chêæ powrotu do negocjacji z polskim Ministerstwem Skarbu Pañstwa. Ta deklaracja ¶wiadczy o tym, ¿e holenderskiej spó³ce bardzo zale¿y na zakoñczeniu wieloletniego sporu o PZU, a przede wszystkim na pieni±dzach wypracowanych przez polskiego ubezpieczyciela. Ta niema³a kwota zgromadzona na kontach grupy mog³aby uratowaæ Eureko z dalszych k³opotów zwi±zanych z kryzysem finansowym na ¶wiecie. Po og³oszeniu wstêpnych danych o stracie 2,1 miliarda euro w 2008 roku wszyscy cz³onkowie zarz±du zrezygnowali ze wszelkich premii za ubieg³y rok.

Liczne skargi na ubezpieczycieli

W ci±gu kilku ostatnich dni poznali¶my dane na temat skarg zg³oszonych do Rzecznika Ubezpieczonych. W ubieg³ym roku Rzecznik Ubezpieczonych otrzyma³ 7631 pisemnych skarg z zakresu ubezpieczeñ gospodarczych. Najliczniejsza grupa skarg, dotyczy³a ubezpieczeñ komunikacyjnych - 4930 skarg (64,6%). W¶ród nich najwiêcej skarg odnotowano na obowi±zkowe ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych - 3343 skargi (43,8%) oraz sk³adki ubezpieczeniowe (745 skarg tj. 9,8%), Drugie miejsce z uwagi na liczbê, zajmowa³y skargi dotycz±ce ubezpieczeñ na ¿ycie - ³±cznie 966 skarg, co stanowi³o 12,6% wszystkich spraw z zakresu ubezpieczeñ gospodarczych.

Niestety skarg na towarzystwa jest wci±¿ bardzo du¿o. W wyniku interwencji Rzecznika Ubezpieczonych w 2008 r. ³±cznie w odniesieniu do 2191 skarg nast±pi³a zmiana stanowiska na korzy¶æ skar¿±cego, co stanowi³o 40,6% wszystkich spraw zakoñczonych, w tym 110 spraw zosta³o uznanych w drodze wyj±tku (2,0%). Jak widaæ Rzecznik Ubezpieczonych ma pe³ne rêce roboty i czasami sama jego interwencja pozwala klientowi uzyskaæ pozytywne rozwi±zanie sprawy. Najwiêcej skarg dotyczy³o oczywi¶cie najwiêkszych graczy na polskim rynku czyli PZU, Warty i Ergo Hestii w¶ród ubezpieczeñ z dzia³u drugiego oraz PZU ¯ycie, Amplico Life i CU ¯ycie z dzia³u pierwszego.  To oczywi¶cie nie ¶wiadczy, ¿e ci ubezpieczyciele najmniej dbaj± o swoich klientów, je¿eli patrzeæ przez pryzmat procentowego udzia³u w rynku ubezpieczeniowym to niechlubna palma pierwszeñstwa nale¿y siê innym podmiotom. Jednak pewn± przestrog± dla zwieraj±cych polisy powinna byæ liczba skarg zg³aszanych na ró¿ne towarzystwa. Im mniej zadowolonych klientów tym gorzej to ¶wiadczy o danym ubezpieczycielu.  

Raport Rzecznika Ubezpieczonych jest publikowany co roku i s³u¿y ukazaniu negatywnych tendencji na rynku ubezpieczeniowym. Pod wp³ywem takich raportów Komisja Nadzoru Finansowego rekomenduje nowe regulacje i zalecenia dla ubezpieczycieli.

Lewica zaskar¿y pomostówki do Trybuna³u Konstytucyjnego

Parlamentarnemu klubowi Lewicy nie podoba siê nowa ustawa o emeryturach pomostowych. Zdaniem pos³ów jest ona niespójna wewnêtrznie, ma zbyt krótkie vacatio legis i podwa¿a zaufanie do pañstwa. Pomimo wcze¶niejszego poparcia dla odrzucenia prezydenckiego veta Lewcia nie rezygnuje z próby zmiany tre¶ci nowej ustawy. Wiele grup zawodowych zostanie w skutek jej wej¶cia w ¿ycie pozbawiona prawa do wcze¶niejszej emerytury. Zmienia siê definicja pracy w trudnych warunkach uprzednio daj±cych prawo do pobierania ¶wiadczenia nawet po kilkunastu latach pracy. Pos³owie argumentuj±, ¿e obywatele wykonuj±cy zawody tego typu nie mieli czasu na przygotowanie siê na skutki nowej ustawy. To zdaniem Lewicy mo¿e podwa¿yæ spo³eczne zaufanie do ca³ego systemu emerytalnego i zaprzecza idei równo¶ci zapisanej w ustawie zasadniczej. Trybuna³ Konstytucyjny zdecyduje czy rzeczywi¶cie nowa ustawa jest niezgodna z konstytucj±. Prawdopodobnie prawem do pomostówek ponownie zostan± objêci nauczyciele.

Prawo drogowe nie dla PIU

W zesz³ym tygodniu Polska Izba Ubezpieczeñ zg³osi³a swoje zastrze¿enia do nowelizacji ustawy o prawie drogowym. Ubezpieczeniowemu samorz±dowi nie podoba siê zapis umo¿liwiaj±cy kierowcy nieposiadania orygina³u polisy OC w trakcie kontroli drogowej. Wedle nowego brzmienia ustawy kierowca jest zobowi±zany do posiadania polisy OC lub dokumentu potwierdzaj±cego jej nabycie. Jest to odpowied¼ rz±dz±cych na uci±¿liwe prawo zmuszaj±ce do odholowywania samochodu i nak³adania surowych grzywien na zapominalskich uczestników ruchu drogowego. Bywa³o to zw³aszcza uci±¿liwe dla kierowców kupuj±cych polisy w systemie sprzeda¿y direct, poniewa¿ nie zawsze otrzymywali oni orygina³ umowy OC, lub musieli na niego czekaæ parê tygodni. Zdaniem ubezpieczycieli zachêci to Polaków do unikania wykupu obowi±zkowej polisy OC, poniewa¿ prawo bêdzie zbyt liberalne. PIU twierdzi te¿, ¿e policja nie jest gotowa na elektroniczn± weryfikacjê zakupu polisy OC przez posiadacza samochodu, tak jak na to licz± twórcy ustawy. Jednak zdaniem wielu towarzystw direct system weryfikacji zakupionej polisy dzia³a zarówno przez telefon jak i Internet. Kierowca nie powinien byæ tak surowo karany za zapomnienie lub zgubienie polisy OC, skoro i tak posiada legalnie zawart± umowê. Twórcy ustawy nie wydaj± siê podzielaæ obaw PIU, co oznacza, ¿e ustawa przejdzie prawdopodobnie w takim kszta³cie.

Jakub Tabisz