27 stycznia br., na wniosek Polskiej Izby Ubezpieczeñ odby³o siê kolejne posiedzenie Grupy Roboczej ds. Przegl±du Prawa Ubezpieczeñ Gospodarczych Rady Rozwoju Rynku Finansowego przy Ministrze Finansów. Posiedzenie po¶wiêcone by³o g³ównie problemom prawnym zwi±zanym z funkcjonowaniem na rynku tzw. produktów strukturyzowanych.
Przedmiotem obrad grupy by³y nastêpuj±ce zagadnienia:
1. Uznawanie instrumentów strukturyzowanych (jak np. depozytów i obligacji strukturyzowanych) jako aktywów stanowi±cych pokrycie rezerw techniczno-ubezpieczeniowych. Izba stoi na stanowisku, i¿ instrumenty te mieszcz± siê w ustawowych aktywach stanowi±cych pokrycie rezerw techniczno-ubezpieczeniowych. Przedstawiciele Komisji Nadzoru Finansowego prezentowali w tym wzglêdzie nieco inny pogl±d, a mianowicie, ¿e na zaliczenie tych instrumentów do takich aktywów wymagana jest indywidualna zgoda organu nadzoru. Kwestia ta bêdzie przedmiotem dalszych dyskusji w ramach nowelizacji ustawy o dzia³alno¶ci ubezpieczeniowej.
2. Zakres obowi±zków informacyjnych zak³adów ubezpieczeñ dzia³u I prowadz±cych ubezpieczenia w grupie 3. Komisja Nadzoru Ubezpieczeñ i Rzecznik Ubezpieczonych s± za zmian± artyku³u 13 ustawy o dzia³alno¶ci ubezpieczeniowej, prowadz±c± do rozszerzenia obowi±zków zak³adów ubezpieczeñ w tym zakresie. Polska Izba Ubezpieczeñ jest przeciwna takim zmianom. Izba przekaza³a, i¿ w koñcowej fazie prac s± wypracowywane wspólnie przez Izbê i Zwi±zek Banków Polskich „Dobre praktyki na polskim rynku bancassurance w zakresie ubezpieczeñ ochronnych powi±zanych z produktami bankowymi”. Jednocze¶nie Izba wyrazi³a wolê dalszych wspólnych prac ze Zwi±zkiem Banków Polskich nad wypracowaniem zasad dobrych praktyk obejmuj±cych wszystkie rodzaje produktów bankowo-
ubezpieczeniowych sprzedawanych w ramach bancassurance. Wdro¿enie Dobrych praktyk powinno rozwi±zaæ problem w³a¶ciwego informowania klientów o nabywanych produktach ubezpieczeniowych. Nastêpnie zostanie przeanalizowana skuteczno¶æ wdro¿onych Dobrych praktyk oraz zostanie przeanalizowana ewentualna potrzeba zmiany zapisów aktualnie obowi±zuj±cego art. 13 ustawy o dzia³alno¶ci ubezpieczeniowej. Jednocze¶nie Izba stwierdzi³a, ¿e zmiana tego artyku³u wymaga kompleksowego podej¶cia, w tym sprawdzenia jego zgodno¶ci z dyrektywami UE.
3. Zmiana w za³±czniku do ustawy o dzia³alno¶ci ubezpieczeniowej nazwy grupy 3 w dziale I. Propozycjê tej zmiany zg³osi³a Komisja Nadzoru Finansowego. Polska Izba Ubezpieczeñ zajê³a stanowisko, aby nie dokonywaæ takiej zmiany. Przedstawiciel Rzecznika Ubezpieczonych poprosi³ o czas na konsultacje potrzebne do zajêcia stanowiska w tym temacie.
4. Gwarancje prawne dla ubezpieczonych w przypadku upad³o¶ci zak³adu ubezpieczeñ prowadz±cego ubezpieczenia na ¿ycie. Przedstawiciel UFG stwierdzi³, i¿ aktualne regulacje prawne nie okre¶laj± zasad ustalania wierzytelno¶ci ubezpieczonego w przypadku upad³o¶ci takiego zak³adu. Izba stanowczo nie zgodzi³a siê z takim pogl±dem, uwa¿aj±c, ¿e nie ma aktualnie powodów, które sk³ania³yby do stwierdzenia braku bezpieczeñstwa finansowego zak³adów ubezpieczeñ i ich klientów. Zwróci³a jednocze¶nie uwagê na trudno¶æ tej problematyki oraz na ewentualne koszty dla zak³adów ubezpieczeñ zwi±zanych z dodatkowymi gwarancjami. Jednocze¶nie poinformowa³a, ¿e Komisja Ubezpieczeñ na ¯ycie zajmie siê przegl±dem prawa w tym zakresie i przedstawi rozwi±zania – o ile takie s± - w tym wzglêdzie w innych krajach Unii Europejskiej oraz w jakim stopniu mog± one byæ zaadaptowane do polskiego prawodawstwa ubezpieczeniowego.
Komentarz:
Samorz±d ubezpieczeniowy nie jest zadowolony z proponowanych przez nadzór finansowy zmian. Zwiêkszenie obowi±zków informacyjnych zmusi³oby ubezpieczycieli do bardzo szczegó³owego przedstawiania sowich produktów. Na pewno zaszkodzi³oby to niekiedy sprytnie skonstruowanym kampaniom reklamowym. Doprowadzi³oby to te¿ do mo¿liwych konfliktów z nadzorem oraz mo¿liwych kar. Jednak w tej kwestii KNF ma poparcie Rzecznika Ubezpieczonych, który jest zaniepokojony ilo¶ci± skarg tycz±ca siê w³a¶nie z³ej i niepe³nej informacji dla klientów. Tak zwane „dobre praktyki” na rynku bancassurance nie nak³adaj± na Towarzystwa ¿adnych dodatkowych obowi±zków. To raczej d¿entelmeñska umowa, która w ³atwy sposób mo¿e byæ nie przestrzegana. PIU nie podoba siê propozycja KNF, by instrumenty strukturyzowane zaliczaæ do rezerwy techniczno – ubezpieczeniowej towarzystwa dopiero po indywidualnej zgodzie nadzoru. KNF wyra¿a w ten sposób swój lêk o kondycjê krajowych ubezpieczycieli. Przypomnijmy, ¿e w zesz³ym roku nadzór mia³ zastrze¿enia co do warto¶ci rezerw kilku towarzystw. Zdaniem PIU tak ¶cis³a kontrola KNF by³aby po prostu kolejnym ograniczeniem graczy na rynku ubezpieczeniowym. Rozmowy nad ustaleniem kompromisu zadowalaj±cego wszystkie strony wci±¿ trwaj±.
¬ród³o: Komunikat prasowy PIU
Jakub Tabisz