X
U¿ywamy plików cookies, by u³atwiæ korzystanie z naszego serwisu. Je¶li nie chcesz, aby pliki cookies by³y zapisywane na Twoim dysku,
zmieñ ustawienia swojej przegl±darki. Wiêcej na temat naszej polityki prywatno¶ci znajdziesz tutaj.

www.ubezpieczenie.com.pl

Pieni±dze z NFZ znikaj± w szpitalach

2009-01-08 10:29 czwartek
W minionym roku Narodowy Fundusz Zdrowia wyda³ na ¶wiadczenia medyczne rekordowo wysok± sumê ponad 54 mld z³.- pisze „Gazeta Prawna”.

To ponad 10 mld z³ wiêcej ni¿ w 2007 roku i dwa razy wiêcej ni¿ w 1999 roku, kiedy zacz±³ dzia³aæ system powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego. „GP” pyta - na co wydano te gigantyczne pieni±dze, skoro leczenie pacjentów w polskich szpitalach nadal pozostawia wiele do ¿yczenia?

Zdaniem „GP” - dyrektorzy szpitali wydaj± wiêkszo¶æ pieniêdzy z Narodowego Funduszu Zdrowia na p³ace. Godzina dy¿uru anestezjologa w du¿ym warszawskim szpitalu kosztuje minimum 120 z³. Stawki lekarzy zabiegowych s± jeszcze wy¿sze. Kiedy powiatowy szpital w niewielkiej I³awie przesta³ przyjmowaæ dzieci, ca³a Polska dowiedzia³a siê, ¿e lekarze z³o¿yli wypowiedzenia, bo nowa dyrekcja nie chcia³a im p³aciæ co miesi±c od 10 do 15 tys. z³, twierdz±c, ¿e szpitala na to nie staæ. Kiedy jedna z ogólnopolskich gazet opisa³a i³awski casus, wielu przeciera³o oczy ze zdumienia, ¿e zarobki lekarzy w powiatowym szpitalu mog± byæ wy¿sze od pensji ministra zdrowia. Nic dziwnego, ¿e Narodowy Fundusz Zdrowia ma k³opot z zatrudnianiem lekarzy - zarobki, jakie mogê zaoferowaæ w Funduszu, s± du¿o ni¿sze ni¿ w szpitalach. Prasowe doniesienia potwierdzaj± twarde dane publikowane przez resort zdrowia o zarobkach lekarzy zatrudnionych w polskich szpitalach. Okazuje siê, ¿e s± takie szpitale, w których praktycznie 98 proc. przychodu wydaje siê na p³ace. Za co dyrektorzy tych szpitali lecz± pacjentów? S± równie¿ takie, w których na 400 ³ó¿ek przypada 1,4 tys. osób personelu, a zgodnie ze ¶wiatowymi standardami powinno byæ najwy¿ej 600. Wydaje siê, ¿e w tych szpitalach dyrektorzy, czê¶ciowo pod presj± zwi±zków zawodowych, utracili kontrolê nad polityk± p³acow±. Sprzyja temu formu³a publicznego zak³adu opieki zdrowotnej, którego dyrektor praktycznie nie odpowiada za straty, t³umacz±c siê za niskim kontraktem z NFZ.

Kiedy Fundusz skontrolowa³ ponad 80 oddzia³ów szpitalnych okulistycznych, okaza³o siê, ¿e tylko jeden z nich prawid³owo prowadzi³ kolejkowe listy na zabiegi. Kiedy kontrolerzy Funduszu zweryfikowali listy oczekuj±cych na zabieg usuniêcia zaæmy, okaza³o siê, ¿e kolejki s± o po³owê krótsze ni¿ szpital wykazywa³. Kiedy okaza³o siê, ¿e norm± jest operowanie pacjentów, którzy nigdy nie czekali w ¿adnej kolejce, lekarze t³umaczyli, ¿e nie pamiêtaj± przypadku albo pacjentka by³a dalek± krewn±. – mo¿emy przeczytaæ w „GP”.

25 mld z³, jakie w 2008 roku wp³ynê³y do szpitali, nie uzdrowi³y sytuacji polskich pacjentów. Obecna sytuacja jest najlepszym kontrargumentem do wyst±pieñ zwi±zkowców i przedstawicieli przywo³anego ju¿ samorz±du lekarskiego, ¿e oto wystarczy zwiêkszyæ nak³ady i wszystko bêdzie w porz±dku.

¬ród³o: Gazeta Prawna

JT