Od pocz±tku tygodnia w Polsce panuj± arktyczne mrozy – temperatura spada poni¿ej minus 20 stopni Celsjusza. W takiej aurze ³atwo zapomnieæ o zachowaniu podstawowych ¶rodków ostro¿no¶ci. Dotycz± one zwyk³ych czynno¶ci ¿ycia codziennego. Co nam grozi? Jakie s± konsekwencje naszych zachowañ? Co na to ubezpieczenia.
Po pierwsze, du¿e niebezpieczeñstwo nios± ze sob± wszelkie
urz±dzenia do ogrzewania mieszkañ. Kiedy nastaje trzaskaj±cy mróz bez wiêkszego zastanowienia uruchamiamy dawno nie u¿ywane piecyki i farelki. Dodatkowo – dla utrzymania w naszych domach ciep³a – zatykamy wszelkie otwory wentylacyjne, aby „nie wia³o”. Jest to niezgodnie z zasadami prawa budowlanego, ale mimo tego wiele osób „uszczelnia” w ten sposób swoje mieszkania. Nale¿y pamiêtaæ, ¿e stanowi to du¿e zagro¿enie dla naszego mieszkania, a w konsekwencji dla zdrowia i ¿ycia naszej rodziny. Niew³a¶ciwe u¿ytkowanie urz±dzeñ grzewczych i brak wentylacji w mieszkaniu mo¿e doprowadziæ do wytworzenia siê ¶miertelnego czadu, a tak¿e wybuchów i po¿arów. Szczególn± ostro¿no¶æ powinni zachowaæ ci, którzy ogrzewaj± swoje domy gazem. Aby uchroniæ siê przez finansowymi konsekwencjami po¿aru, czy wybuchu gazu wystarczy posiadaæ standardowe
ubezpieczenie domu lub mieszkania od ognia i innych zdarzeñ losowych.
Po drugie, du¿e zagro¿enie w okresie mro¼nej i ¶nie¿nej zimy stanowi±
nieod¶nie¿one chodniki i przej¶cia dla pieszych. W przypadku przechodniów i zimowych spacerowiczów, zw³aszcza osób starszych, czêsto dochodzi do z³amañ, skrêceñ i st³uczeñ r±k i nóg. W zwi±zku z tym po oblodzonych ¶cie¿kach nale¿y poruszaæ siê ze szczególn± ostro¿no¶ci±. Warto przy tym pamiêtaæ, ¿e obowi±zek odgarniêcia ¶niegu nale¿y do w³a¶ciciela nieruchomo¶ci lub zarz±dcy budynku. W zwi±zku z tym, je¿eli do upadku dosz³o przed bram± posesji lub na schodach jakiej¶ instytucji, mo¿emy od tych osób mo¿emy domagaæ siê odszkodowania na przyk³ad na pokrycie kosztów leczenia, rehabilitacji lub zakupu ¶rodków ortopedycznych takich jak kule. Je¿eli natomiast po¶li¼niemy siê na terenie, gdzie trudno zidentyfikowaæ osobê odpowiedzialn±, odszkodowanie mo¿e zapewniæ nam tylko w³asna polisa od nastêpstw nieszczê¶liwych wypadków (popularne NNW). Rada dla w³a¶cicieli posesji i zarz±dców – nie zapomnijcie o ubezpieczeniu odpowiedzialno¶ci cywilnej. Tylko ono pokryje roszczenia osób trzecich zwi±zane z tym, za co odpowiadasz wed³ug prawa cywilnego.
W okresie zimowym, dochodzi równie¿ do wielu
kolizji drogowych. Sprawc± jest ¶liska, niekiedy oblodzona nawierzchnia i nieprzyzwyczajenie kierowców do nowych warunków na drodze. Ryzyko dotyczy w³a¶ciwie ka¿dego u¿ytkownika ruchu. Nawet ten, który na du¿e do¶wiadczenie i w zimie je¼dzi ostro¿nie jest nara¿ony, poniewa¿ to w niego mo¿e stukn±æ inny samochód. O ile praktycznie w ka¿dym przypadku w razie kolizji spowodowanej przez innego u¿ytkownika ruchu jeste¶my chronieni przez jego obowi±zkowe ubezpieczenie OC, o tyle sami ponosimy konsekwencje st³uczek powsta³ych z naszej winy. Zwrot kosztów wyklepania obt³uczonego na skrzy¿owaniu auta czy lakierowanie drzwi zarysowanych o barierkê wiaduktu podczas po¶lizgu przys³uguje nam wy³±cznie z w³asnej polisy auto casco.
Równie¿ sam
¶nieg i mróz stanowi realne zagro¿enie dla naszego gospodarstwa domowego. Siarczysty mróz przyczynia siê do uszkodzeñ murów (tzw. pêkanie mrozowe), instalacji wodno-kanalizacyjnych, centralnego ogrzewania. D³ugie zaleganie ¶niegu, powoduje za³amania siê dachów, topnienie ¶niegu mo¿e spowodowaæ zalanie. Od tych zdarzeñ powinna nas chroniæ polisa ubezpieczeniowa. W zakresie zdarzeñ losowych, od których siê ubezpieczamy powinien siê znale¼æ ¶nieg, zaleganie/napór ¶niegu lub lodu. Po pierwsze, wykupuj±c polisê nale¿y siê upewniæ, ¿e obejmuje ona wspomniane wy¿ej ryzyka. Po drugie, w³a¶ciciel nieruchomo¶ci musi dbaæ o utrzymanie i konserwacjê ubezpieczanej nieruchomo¶ci, na przyk³ad dachu, poniewa¿ brak dotrzymania tego obowi±zku jest podstaw± obni¿enia lub odmowy wyp³aty odszkodowania.
W ten zimowy czas ¿yczê wszystkim…………. ostro¿no¶ci.
Zofia Dmochowska