X
U¿ywamy plików cookies, by u³atwiæ korzystanie z naszego serwisu. Je¶li nie chcesz, aby pliki cookies by³y zapisywane na Twoim dysku,
zmieñ ustawienia swojej przegl±darki. Wiêcej na temat naszej polityki prywatno¶ci znajdziesz tutaj.

www.ubezpieczenie.com.pl

Trudne czasy dla w³oskich emerytów

2009-01-07 10:17 ¶roda
W³osi bole¶nie przekonuj± siê, ¿e reformy nie zawsze musz± wyj¶æ na zdrowie. Kryzys finansowy i za³amanie na gie³dzie spowodowa³y, ¿e zmiany w systemie emerytalnym wprowadzone przez rz±d Silvio Berlusconiego, zak³adaj±ce skierowanie czê¶ci ¶rodków z pensji pracuj±cych W³ochów do prywatnych funduszy inwestycyjnych, mocno uderzy³y przysz³ych emerytów po kieszeni.
 
Przez wiele lat system emerytalny we W³oszech by³ ca³kowicie pañstwowy. Pracodawcy odprowadzali 7 procent z pensji ka¿dego pracownika do specjalnego pañstwowego funduszu. ¦rodki gromadzone na tym funduszu by³y powiêkszane o sta³±, odgórnie ustalon± stopê zwrotu przewy¿szaj±c± inflacjê. Po reformie Berlusconiego czê¶æ ¶rodków odprowadzanych z pensji w³oscy pracownicy mogli dobrowolnie kierowaæ do prywatnych funduszy inwestycyjnych, które – przynajmniej teoretycznie – mia³y zapewniæ wy¿sze stopy zwrotu i zdj±æ z pañstwa czê¶æ obci±¿eñ emerytalnych. W³ochy przeznaczaj± na emerytury 14 procent PKB – najwiêcej w Unii Europejskiej.

¦mia³e za³o¿enia reformy systemu emerytalnego, podobnej w za³o¿eniach do polskiej, zniweczy³ jednak kryzys finansowy. G³ówny indeks w³oskiej gie³dy spad³ w 2008 roku o ponad 50 procent, w wyniku czego z rynku wyparowa³o 300 miliardów euro. Du¿a czê¶æ z tych ¶rodków nale¿a³a do licz±cej milion 200 tysiêcy osób rzeszy W³ochów, która przesz³a niedawno na nowy system emerytalny. „Reforma tak naprawdê nikomu nie pomog³a. Ani rz±dowi, który liczy³ na to, ¿e wszyscy zmieni± system i zdejm± presjê z bud¿etu, ani pracownikom, którzy pozostali z nierozwi±zanym problemem, jak zwiêkszyæ swoje emerytury.” – mówi Gabriele Fava, specjalista w zakresie prawa pracy z Mediolanu.

Gaetano Turchetta, pracownik biurowy z Rzymu, jest jednym z tych, którzy ucierpieli na reformie. Bezpowrotnie zamieni³ system emerytalny z pañstwowego na prywatny pod wp³ywem mira¿u 20-procentowej rocznej stopy zwrotu. 43-letni Turchetta teraz twierdzi, ¿e zrobi³by wszystko, aby cofn±æ tamt± decyzjê. „Czego chcê od rz±du? Tylko tego, abym nie sta³ siê obci±¿eniem dla moich dzieci.” – mówi Turchetta. „Siedzê teraz i tylko patrzê, jak rynek spada.”.

¬ród³o: forsal.pl

JT