X
U¿ywamy plików cookies, by u³atwiæ korzystanie z naszego serwisu. Je¶li nie chcesz, aby pliki cookies by³y zapisywane na Twoim dysku,
zmieñ ustawienia swojej przegl±darki. Wiêcej na temat naszej polityki prywatno¶ci znajdziesz tutaj.

www.ubezpieczenie.com.pl

Nowy rzecznik dla pacjentów

2009-01-02 10:55 pi±tek
Rzecznik praw pacjenta bêdzie móg³ kierowaæ sprawy do s±du, wystêpowaæ w nich jako strona, powo³ywaæ bieg³ych i zlecaæ przygotowywanie niezbêdnych opinii i ekspertyz.

Podpisana przez prezydenta ustawa z 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i rzeczniku praw pacjenta utrzymuje dotychczasowe przywileje. Mo¿na do nich zaliczyæ np. mo¿liwo¶æ niewyra¿enia przez chorego zgody na wykonanie zabiegu czy gwarancjê dostêpu do niezbêdnych ¶wiadczeñ w stanie nag³ego zagro¿enia zdrowia lub ¿ycia. Ustawa przyznaje pacjentom tak¿e nowe prawa. Od tego roku, je¶li nie wska¿e on osoby, która ma mieæ zapewniony dostêp do dokumentacji medycznej w przypadku jego ¶mierci, to nawet najbli¿sza rodzina bêdzie pozbawiona tego prawa. Dotychczas w takiej sytuacji rodzina mog³a wyst±piæ do s±du, który wydawa³ (lub nie) zgodê na udostêpnienie przez placówkê medyczn± dokumentacji medycznej zmar³ego.

Chory bêdzie móg³ równie¿ ¿±daæ od lekarza zajmuj±cego siê jego leczeniem zwo³ania konsylium lekarskiego lub zasiêgniêcia opinii innych specjalistów. Bêdzie to mo¿liwe w sytuacji, w której zgadza siê na metodê, zgodnie z któr± jest leczony. Lekarz bêdzie móg³ jednak odrzuciæ pro¶bê pacjenta, je¿eli uzna j± za bezzasadn±. Bêdzie musia³ to jednak uzasadniæ i odnotowaæ w dokumentacji medycznej. Je¿eli chory nie bêdzie zgadza³ siê z decyzj± lekarza, bêdzie móg³ siê od niej odwo³aæ i skierowaæ skargê do rzecznika prawa pacjenta. Ma to byæ ca³kiem nowa instytucja, a rzecznik ma mieæ takie same uprawnienia jak np. rzecznik praw obywatelskich. Oznacza to, ¿e bêdzie móg³ kierowaæ sprawy do s±du, wystêpowaæ w nich jako strona, powo³ywaæ bieg³ych i zlecaæ przygotowywanie niezbêdnych opinii i ekspertyz.

Zgodnie z nowymi przepisami, pacjent bêdzie mia³ równie¿ prawo do dodatkowej opieki pielêgnacyjnej sprawowanej przez osobê blisk± lub inn± przez siebie wskazan± (dotyczy to tak¿e obecno¶ci w trakcie porodu).
Natomiast chorzy w stanach terminalnych, czyli np. przewlekle chorzy lub umieraj±cy, uzyskaj± prawo do tych ¶wiadczeñ zdrowotnych, które zapewni± im ³agodzenie bólu i cierpienia.

¬ród³o: GP

JT