American International Group rozpoczyna wyprzedaż swoich azjatyckich aktywów – informuje „Gazeta Prawna”. Obecnie pod młotek poszły spółki na Filipinach. „GP” przypomina, że zbycie aktywów jest konieczne do spłacenia w ciągu dwóch lat pożyczki federalnej, która uratowała firmę przed losem, jaki spotkał np. Lehman Brothers.
Gazeta czerpiąc z doniesień agencji Bloomberg (która z kolei powołuje się na informacje osób bliskich negocjacjom) pisze, że wśród chętnych na filipińskie spółki AIG są: włoskie Generali – trzeci co do wielkości ubezpieczyciel europejski, Axa – największy ubezpieczyciel we Francji i największy kanadyjski ubezpieczyciel - Manulife Financial Corp. Według różnych szacunków, wartość transakcji zakupu spółki AIG z Filipin (największego ubezpieczyciela w tym kraju) może się zamknąć kwotą ok. 1 mld USD.
Karim Bertoni z Banque Syz&Co w Genewie zwraca uwagę, że takie okazje to rzadkość i pozwalają zaoszczędzić wiele lat pracy. Przypomina, że AIG ma długą tradycję w Azji, gdzie zawsze było bardzo aktywne. „Gazeta Prawna” pisze, że firmy wymieniane jako potencjalni nabywcy nie komentują jak na razie tych doniesień.
„GP” informuje, że w Azji AIG będzie pozbywać się jeszcze spółek w Japonii i Hong Kongu. W tym celu amerykańska firma stworzyła specjalny holding pod nazwą Alico Asia, który zajmie się sprzedażą spółek ubezpieczeń na życie w Hong Kongu, Singapurze, Wietnamie, Malezji, Korei Południowej, Australii i Tajlandii. Zakupem azjatyckich aktywów AIG są podobno również: China Life Insurance Co. (największy na świecie pod względem wartości rynku ubezpieczyciel na życie), Axa, amerykański MetLife, brytyjski Prudential i należący do państwa chińskiego fundusz CIC (każda z wymienionych firm prowadzi z AIG odrębne rozmowy).
Gazeta zauważa, że ceny za aktywa największego do niedawna ubezpieczyciela na świecie muszą być godne. Powód? Prezes firmy, Edward Liddy zadeklarował, że zwróci każdego centa rządowej pomocy udzielonej AIG. Liddy powiedział również, że za wystawione na sprzedaż firmy ubezpieczeń życiowych chce otrzymać znacznie więcej niż 50 – 60 procent ich wartości rynkowej. Obecnie kontrolę nad 79,9 proc. akcji firmy sprawuje amerykańska administracja.
Zbycie części aktywów AIG zapowiedziała już przed kilkoma tygodniami. Niedawno specjalizującą się w ubezpieczeniach inżynierskich firmę Hartford Steam Boiler Inspection and Insurance Co (HSB) przejęło Munich Re. Z kolei AIG Private Bank Ltd. z siedzibą w Zurychu zostało kupione przez firmę ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich Aabar Investments PJSC za 307 mln franków szwajcarskich (253,6 mln USD). AIG rozpoczął także zamykanie działalności pożyczkowej w USA, którą prowadził pod szyldem American General.
Biznesem życiowym AIG w Europie Środkowo-Wschodniej zainteresowana jest Grupa PZU. Z kolei chęć kupna polskiego AIG Banku deklarowało PKO BP.
Źródło: Gazeta Prawna
JT