19 grudnia Komisja Nadzoru Finansowego opublikowa³a oficjalne dziewiêciomiesiêczne wyniki polskiego rynku ubezpieczeñ. Czê¶æ sk³adników rezultatu osi±gniêtego przez ubezpieczycieli jest efektem wzrostu gospodarczego i ogólnego bogacenia siê spo³eczeñstwa w ostatnich czterech latach , jednak inne elementy ¶wiadcz± o kryzysie na rynkach finansowych.
Przypis sk³adki brutto ca³ego rynku wyniós³ na dzieñ 30 wrze¶nia 44 871 mln z³, co oznacza wzrost o 38,6 proc. w porównaniu z rezultatem osi±gniêtym rok wcze¶niej. W rozbiciu na dzia³y sytuacja wygl±da nastêpuj±co: ubezpieczenia na ¿ycie (dzia³ I) – przypis sk³adki w wysoko¶ci 28 951,7 mln z³, wzrost o 57%, ubezpieczenia osobowe i maj±tkowe (dzia³ II) – 12 723,5 mln z³ zebranych sk³adek, wzrost o 13,2%.
Motorem wzrostu rynku ¿yciowego by³y polisy lokacyjne. Swoj± popularno¶æ zawdziêcza³y odwrotowi klientów od produktów z ubezpieczeniowymi funduszami kapita³owymi, spowodowanemu za³amaniem na gie³dzie (efekt kryzysu). Mimo tego, w kieszeniach inwestorów znajdowa³o siê wystarczaj±co du¿o wolnych ¶rodków (efekt boomu), które mogli przeznaczyæ na bezpieczne produkty inwestycyjne, które dodatkowo nie by³y obci±¿one podatkiem Belki. Na korzenie wysokiego wzrostu w dziale I wskazywali sami ubezpieczyciele, jak choæby lider w ubezpieczeniach na ¿ycie PZU ¯ycie, którego przypis po III kwartale (10,733 mld z³, wzrost 98,3 proc. r/r) stanowi³ 37 proc. przypisu sk³adki ca³ego dzia³u. Tendencja ta by³a równie¿ widoczna w przypadku np. Royal Polska TUn¯ (obecnie Benefia), które dziêki polisolokatom mog³o odnotowaæ wzrost o 177 proc. w porównaniu z dziewiêcioma miesi±cami 2007r., czy te¿ TUn¯ Europa – 2,2 mld z³ przypisu sk³adki (ok. 7,5 proc. sk³adki ca³ego dzia³u). Jednak w przysz³ym roku polisy lokacyjne najprawdopodobniej nie bêd± odgrywa³y ju¿ tak znacz±cej roli. Po pierwsze, resort finansów planuje opodatkowanie tych produktów, po drugie – s± one nierentowne dla samych ubezpieczycieli. Wed³ug nieoficjalnych informacji, prowizja dla banków, za po¶rednictwem których ubezpieczyciele sprzedaj± te polisy, siêga 90 proc. Dodatkowo towarzystwo musi zgromadziæ odpowiednie rezerwy na wyp³atê odszkodowañ, a ponadto ubezpieczenia te w momencie ich wyga¶niêcia mocno obci±¿aj± wynik techniczny.
Z kolei dzia³ II swój stabilny wzrost zawdziêcza w g³ównej mierze polisom komunikacyjnym: przypis z OC wyniós³ 5 107,3 mln z³ (4 524,7 mln z³ rok wcze¶niej), za¶ z AC - 3 951,3 mln z³ (3 511,3 mln z³ rok wcze¶niej). Udzia³ procentowy w sk³adce ca³ego dzia³u wyniós³ odpowiednio: ok. 40,14 proc. w przypadku OC i ok. 31 proc. w przypadku AC. Zwiêkszony przypis z tytu³u ubezpieczenia OC dzia³ II zawdziêcza podatkowi Religi, z powodu którego ubezpieczyciele dokonali weryfikacji i/lub zwiêkszyli ceny OC. Mimo zniesienia od 1 stycznia 2009 roku 12 proc. rycza³tu do NFZ raczej nie nale¿y spodziewaæ siê obni¿ki stawek. Jest to spowodowane zmianami kodeksu cywilnego z sierpnia tego roku, w wyniku których rodziny ofiar wypadków drogowych uzyska³y prawo do starania siê o zado¶æuczynienie za przebyte cierpienia po ¶mierci najbli¿szych. Mo¿liwym jest, ¿e te odszkodowania, których wysoko¶æ ustali dopiero praktyka orzecznictwa s±dów siêgaæ bêd± nawet kilkuset tysiêcy z³otych, choæ zdaniem ekspertów, bardziej prawdopodobne s± zado¶æuczynienia w wysoko¶ci 30-50 tys. z³. W takiej sytuacji bardziej prawdopodobne s± podwy¿ki cen OC. Wzrost przypisu z tytu³u AC ubezpieczyciele zawdziêczaj± lepszej sytuacji finansowej swoich klientów, którzy powiêkszali ochronê ubezpieczeniow± swoich aut o ubezpieczenia dobrowolne, oraz wprowadzeniu przez czê¶æ towarzystw (m.in. PZU SA i TUiR Warta) polis AC z ograniczonym zakresem ochrony (przez co tañszych).
Dziewiêciomiesiêczny wynik finansowy netto ca³ego rynku wyniós³ 5 624 mln z³ (wzrost o 18,6 proc.). W rozbiciu na dzia³y sytuacja wygl±da nastêpuj±co: ubezpieczenia na ¿ycie (dzia³ I) - wynik finansowy netto w wysoko¶ci 2 171,1 mln z³ (spadek o 701,1 mln z³ r/r.), ubezpieczenia maj±tkowe (dzia³ II) - wynik finansowy netto w wysoko¶ci 3 452,9 mln z³ (wzrost o 1 587 mln z³ r/r.). Pogorszenie rezultatu dzia³ I zawdziêcza gorszemu wynikowi z dzia³alno¶ci lokacyjnej (kryzys, szczególnie z³a sytuacja na gie³dzie).
Wynik techniczny rynku ubezpieczeñ w Polsce osi±gn±³ poziom 3 555 mln z³ wobec 3 778 mln z³ po 3 kwarta³ach poprzedniego roku. W ubezpieczeniach na ¿ycie wynik techniczny wyniós³ 2 620 mln z³, a w ubezpieczeniach maj±tkowych 935 mln z³ (odpowiednio spadek o 6,66 % i spadek o 3,7%)
¬ród³o: Gazeta Ubezpieczeniowa
JT