Po odliczeniu kosztów w kasie towarzystw, które zarz±dzaj± funduszami emerytalnymi, zosta³o 620 mln z³ czystego zysku z pobranych od klientów 1,37 mld z³ op³at – informuje, powo³uj±c siê na raport Komisji Nadzoru Finansowego, „Gazeta Wyborcza”. „GW” wylicza, ¿e kwota ta jest o 100 mln z³ wy¿sza ni¿ w analogicznym okresie roku ubieg³ego i niemal taka sama, jak w ca³ym 2007 r. Pierwsze trzy kwarta³y tego roku najwy¿szym zyskiem netto zamknê³o ING - prawie 194 mln z³. Niewielk± stratê do lidera mia³ najwiêkszy na rynku fundusz Commercial Union (165 mln z³), za¶ tzrecie miejsce przypad³o w udziale PZU „Z³ota Jesieñ” z zyskiem netto w wysoko¶ci 93 mln z³.
Gazeta zwraca uwagê, ¿e rekordowe zyski przypad³y na najgorszy w historii okres dla klientów otwartych funduszy emerytalnych. Do koñca listopada zgromadzone w OFE oszczêdno¶ci zmniejszy³y siê o niemal 14 proc. Spadki na GPW zaci±¿y³y na wynikach wszystkich funduszy. Najwy¿sza strata sta³a siê udzia³em Polsatu (ponad - 17 proc.), ale równie¿ trzej najwiêksi: Commercial Union, ING i PZU „Z³ota Jesieñ” bole¶nie odczuli z³± sytuacjê na gie³dzie. Gazeta podaje, ¿e te fundusze traci³y ponad -16 proc.
Jednak mimo rekordowych zysków towarzystwa nie spiesz± siê z obni¿kami op³at, dziêki którym ich zarobki systematycznie wzrastaj±. Z wyj±tkiem PTE Allianz pobieraj± od ka¿dej wp³aconej sk³adki 7 proc., czyli tyle, ile wynosi ustawowe maksimum. Gazeta wyja¶nia, ¿e oznacza to, i¿ je¶li sk³adka wynosi np. 100 z³, to w rzeczywisto¶ci po odliczeniu prowizji klient odk³ada 93 z³, i to dopiero one s± inwestowane. „GW” podaje, ¿e przez pierwsze pó³rocze przyszli emeryci oddali w ten sposób towarzystwom niemal miliard z³ - o jedn± pi±t± wiêcej ni¿ rok temu.
„Gazeta Wyborcza” podkre¶la, ¿e nie jest to jedyne ¼ród³o zarobku dla funduszy, gdy¿ co miesi±c pobieraj± one jeszcze op³atê za zarz±dzanie. Po dziewiêciu miesi±cach tego roku do ich kas trafia³o z tego tytu³u 439 mln z³ (o 1 proc. wiêcej ni¿ rok wcze¶niej). Taka sytuacja jest efektem gie³dowej bessy. Op³ata za zarz±dzanie liczona jest od wysoko¶ci aktywów OFE, a te przez spadki na warszawskim parkiecie znacznie siê zmniejszy³y.
¬ród³o: Gazeta Wyborcza
JT