X
U¿ywamy plików cookies, by u³atwiæ korzystanie z naszego serwisu. Je¶li nie chcesz, aby pliki cookies by³y zapisywane na Twoim dysku,
zmieñ ustawienia swojej przegl±darki. Wiêcej na temat naszej polityki prywatno¶ci znajdziesz tutaj.

www.ubezpieczenie.com.pl

BCC z³o¿y wniosek do Trybuna³u Konstytucyjnego w sprawie KRUS

2008-11-25 10:39 wtorek
Business Centre Club (BCC) zapowiedzia³, ¿e z³o¿y wniosek do Trybuna³u Konstytucyjnego o wyja¶nienie, czy funkcjonowanie Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Spo³ecznego (KRUS) nie narusza prawa do równo¶ci, które gwarantuje konstytucja RP.

Jak wyja¶ni³ w poniedzia³ek na konferencji prasowej prezes BCC Marek Goliszewski, w opinii przedsiêbiorców rolnicy p³ac± zbyt ma³e sk³adki na ubezpieczenie emerytalne. Nie p³ac± tak¿e podatku dochodowego, co rodzi poczucie "g³êbokiej niesprawiedliwo¶ci i nierównego traktowania".

BCC domaga siê od rz±du w³±czenia rolników do powszechnego systemu ubezpieczeñ spo³ecznych oraz systemu podatkowego. Chce te¿, by rolnicy zostali u¶wiadomieni o korzy¶ciach p³yn±cych z p³acenia wy¿szych sk³adek. Chodzi o mo¿liwo¶æ otrzymywania w przysz³o¶ci wy¿szych emerytur. Goliszewski powiedzia³, ¿e BCC zwróci siê o poparcie tego wniosku do Rzecznika Praw Obywatelskich. Doda³, ¿e dop³aty do KRUS (w 2008 r. - ok. 16 mld z³) uniemo¿liwi± uporz±dkowanie finansów publicznych, a to ma znaczenie zw³aszcza w okresie zbli¿aj±cych siê "chudych lat".

Mimo "wpompowania" ogromnych kwot do rolnictwa, polskie gospodarstwa nie zosta³y zmodernizowane. W opinii prof. Katarzyny Duczkowskiej-Ma³ysz, nie ma uzasadnienia ekonomicznego do utrzymywania dotychczasowego systemu ubezpieczeñ rolnych. Wed³ug niej, dop³aty do KRUS s± przywilejem dla rolników. Podkre¶li³a, ¿e niep³acenie podatku dochodowego i nie uznawanie gospodarstwa rolnego za przedsiêbiorstwo powoduje, ¿e ogromne ¶rodki kierowane na wie¶ maj± charakter wy³±cznie socjalny. Argumentowa³a, ¿e mimo "wpompowania" ogromnych kwot do rolnictwa, polskie gospodarstwa nie zosta³y zmodernizowane.

Prof. Ma³gorzata Duczkowska-Piasecka zaznaczy³a, ¿e z badañ gospodarstw rolnych wynika, i¿ w najgorszej sytuacji materialnej s± nie gospodarstwa wiejskie, ale renci¶ci i emeryci. Jej zdaniem, wysoko¶æ sk³adki na KRUS powinna zale¿eæ od faktycznie uzyskiwanych dochodów. Wed³ug niej, liczenie rolniczych dochodów nie jest trudne. Mo¿e ono polegaæ na wieszaniu dwóch "na gwo¼dziach" z jednej strony rachunków za zakupy, a z drugiej - ze sprzeda¿y p³odów rolnych. Doda³a, ¿e wystarczy zestawiæ obie te pozycje, by uzyskaæ wysoko¶æ dochodu rolnika.

Projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniu rolników autorstwa PSL zosta³ zaakceptowany przez rz±d i trafi³ do prac w Sejmie. Prof. Stanis³aw Gomu³ka zauwa¿y³, ¿e reforma ubezpieczeñ rolniczych jest konieczna, gdy¿ dop³aty do emerytur rolniczych stanowi± a¿ 95 proc. wydatków KRUS, podczas, gdy do FUS bud¿et dop³aca 25-30 proc. Zmiany w KRUS zaproponowane przez PSL, Duczkowska-Ma³ysz okre¶li³a, jako "¿adn± reformê". Zgodzi³a siê jednak, ¿e reformowanie ubezpieczeñ powinno byæ roz³o¿one w czasie. Obecna reforma ma polegaæ jedynie na podniesieniu sk³adek na KRUS dla gospodarstw maj±cych powy¿ej 50 hektarów.

Projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniu rolników autorstwa PSL zosta³ zaakceptowany przez rz±d i trafi³ do prac w Sejmie. Marsza³ek skierowa³ go do pierwszego czytania w komisjach: rolnictwa oraz polityki spo³ecznej.
Projekt nie by³ jednak rozpatrzony, ma siê nim zaj±æ specjalnie powo³ana podkomisja. Jak poinformowano PAP w komisji polityki spo³ecznej, na razie pos³owie nie zajmuj± siê tym projektem.

¬ród³o: PAP/Gazeta Prawna

JT