X
U¿ywamy plików cookies, by u³atwiæ korzystanie z naszego serwisu. Je¶li nie chcesz, aby pliki cookies by³y zapisywane na Twoim dysku,
zmieñ ustawienia swojej przegl±darki. Wiêcej na temat naszej polityki prywatno¶ci znajdziesz tutaj.

www.ubezpieczenie.com.pl

Zdaniem PIU trzeba postawiæ na III filar

2008-11-25 10:34 wtorek
Emerytury z I i II filara mog± byæ od kilku do kilkudziesiêciu procent ni¿sze od tych wyp³acanych w tzw. starym systemie (ZUS). Szans± dla przysz³ych emerytów na zniwelowanie tych ró¿nic jest przyst±pienie do III filara - powiedzia³ PAP Andrzej Maci±¿ek z zarz±du Polskiej Izby Ubezpieczeñ (PIU).

To, o ile mniej przysz³y emeryt otrzyma z pierwszych dwóch filarów nowego systemu, w porównaniu ze starym, bêdzie uzale¿nione od sta¿u pracy, wysoko¶ci otrzymywanych zarobków itp.

Jak wynika z danych zaprezentowanych w czasie poniedzia³kowej konferencji w Sejmie, kobieta otrzymuj±ca pensjê równ± ¶redniej krajowej, która w wieku 60 lat przejdzie na emeryturê, uzyska z tzw. starego systemu 67 proc. wynagrodzenia, a z nowego - tylko 43 proc. (czyli o 24 punkty procentowe mniej).

W przypadku natomiast 65-letniego mê¿czyzny przechodz±cego na emeryturê te wska¼niki wynosz± odpowiednio 73 proc. i 63 proc. (czyli o 10 punktów procentowych mniej).

- Poniewa¿ szans± na zniwelowanie tych niekorzystnych ró¿nic jest przyst±pienie przez przysz³ych emerytów do III filara, trzeba wprowadziæ zachêty przystêpowania do pracowniczych programów emerytalnych oraz do oszczêdzania na indywidualnych kontach emerytalnych - podkre¶li³ Andrzej Maci±¿ek.

Jak poinformowano PAP w Zak³adzie Ubezpieczeñ Spo³ecznych, obecnie przeciêtna emerytura wynosi 1502 z³ brutto, natomiast emerytura najni¿sza to 636 z³ 29 gr brutto (dane za wrzesieñ).

W czasie konferencji wiceprezes PIU Grzegorz Pr±dzyñski powiedzia³, ¿e wiele osób traktuje sk³adki ubezpieczeniowe jak parapodatki. Jego zdaniem trzeba prowadziæ akcje edukacyjne i przedstawiaæ korzy¶ci, jakie zapewniaj± ubezpieczenia.

Zwolennikiem programów edukacyjnych, szczególnie prowadzonych w¶ród m³odych ludzi, jest równie¿ prezes Stowarzyszenia Polskich Brokerów Ubezpieczeniowych i Reasekuracyjnych Jacek Kliszcz. - Kwestie zwi±zane z ubezpieczeniami powinny byæ przedmiotem nauczania w gimnazjach, liceach i szko³ach wy¿szych - powiedzia³ PAP.

¬ród³o: PAP