Jest gorzej, ale gigant ubezpieczeniowy nie ma powodów do narzekañ. Grupa PZU wypracowa³a po dziewiêciu miesi±cach niemal 2,21 mld z³ zysku netto.
Rok wcze¶niej wynik netto siêga³ 3,36 mld z³. Maj±tkowe PZU uzyska³o 904,8 mln z³ zysku netto (spadek o 36,9 proc.) przy sk³adce brutto wynosz±cej 6,4 mld z³ (wzrost o 3,5 proc). Techniczny wynik ubezpieczeñ zmniejszy³ siê o 10,8 proc, do 757,4 mln z³. PZU ¯ycie mia³o po trzech kwarta³ach 1,32 mld z³ zysku netto przy sk³adce brutto siêgaj±cej 10,7 mld z³ (wzrost o 98,3 proc). Wynik techniczny spad³ o 9,8 proc do 1,74 mld z³.
W³adze spó³ki t³umacz±, ¿e ma na to wp³yw podatek Religi. Do koñca wrze¶nia firma przekaza³a z tego tytu³u do NFZ 163 mln z³. Jednak¿e od 1 kwietnia PZU podniós³ ceny polis komunikacyjnych, co mia³o –w mniemaniu w³adz ubezpieczyciela - zrekompensowaæ straty wynikaj±ce z konieczno¶ci odprowadzania 12 proc. przychodów z OC na leczenie ofiar wypadków drogowych. Gorszy wynik techniczny dowodzi wiêc, ¿e podwy¿ka spowodowa³a odp³yw klientów z PZU.
Jerzy Lisiecki, szef firmy International Risk & Corporate Advisory zwraca tak¿e uwagê na wzrost kosztów dzia³alno¶ci ubezpieczeniowej PZU o niemal 1 proc. - Jest to znaczny wzrost. Oznacza, ¿e nowym w³adzom nie uda³o siê zmniejszyæ zatrudnienia i kosztów pracy - podkre¶la.
¬ród³o: Parkiet
JT