X
U¿ywamy plików cookies, by u³atwiæ korzystanie z naszego serwisu. Je¶li nie chcesz, aby pliki cookies by³y zapisywane na Twoim dysku,
zmieñ ustawienia swojej przegl±darki. Wiêcej na temat naszej polityki prywatno¶ci znajdziesz tutaj.

www.ubezpieczenie.com.pl

VIG rezygnuje z polis lokacyjnych

2008-11-19 10:27 ¶roda
W 2009 roku zasady opodatkowania zysków z inwestycji nie ulegn± zmianie. Ubezpieczyciele s± zadowoleni, poniewa¿ likwidacja tzw. podatku Belki spowodowa³aby konieczno¶æ wycofania z ich oferty oferowania polis lokacyjnych. Gdyby do tego dosz³o, mocno ucierpia³by przypis sk³adki tak rynku jak i samych towarzystw. Polisy lokacyjne pozwol± w tym roku zebraæ ubezpieczycielom nawet 7-8 mld z³.

Od krótkoterminowych umów ubezpieczenia na ¿ycie i do¿ycie, pe³ni±cych takie funkcje jak lokata bankowa nie p³aci siê podatku Belki. Dziêki temu bank oferuj±cy tego typu produkty mo¿e zaoferowaæ wy¿sze oprocentowanie.
Polskie prawo wymaga, aby ka¿dym 100 z³ sk³adki z takich polis towarzyszy³o zaanga¿owanie 4 z³ kapita³u. Stanowi to problem. Najni¿sze mar¿e na takich produktach, to zaledwie 0,2 proc., co mo¿e spowodowaæ, ¿e towarzystwa uznaj± ich prowadzenie za nieop³acalne. Tak post±pi³a Vienna Insurance Group Polska (584 mln z³ sk³adki z tych polis po II kwarta³ach).

Franz Fuchs, prezes grupy VIG w Polsce, t³umaczy, ¿e chc±c podpisywaæ nowe umowy, trzeba by³oby podwy¿szyæ kapita³ Benefia ¯ycie o 100 mln z³, co jest nieop³acalne.W poprzednich miesi±cach do podwy¿szenia swoich kapita³ów z powodu wysokiego wzrostu przychodów ze sk³adek p³yn±cych z polis lokacyjnych zosta³y zmuszone AXA, Nordea czy Uniqa. Jak na razie brak informacji, czy w przypadku wyczerpania tych nadwy¿ek akcjonariusze zdecyduj± siê na dop³aty.

Aleksandra Polakowska-Szymañska z AXA mówi, ¿e o ostatecznym kszta³cie przyjêtej strategii firma bêdzie mog³a udzieliæ informacji pod koniec roku. Dodaje, ¿e na IV kwarta³ AXA wprowadzi³a now± ofertê z 12-miesiêcznej polisy lokacyjnej, a po III kwarta³ach przychody towarzystwa z tytu³u tych polis wynios³y ponad 1 mld z³. Równie¿ Uniqa unika deklaracji co do przysz³o¶ci produktu, który po 10 miesi±cach przyniós³ spó³ce 1,1 mld z³ Rezygnacji VIG z polis lokacyjnych towarzyszy³ równoczesny debiut ING. Adam Burchat, dyrektor ds. rozwoju w ING mówi, ¿e jego firma ma wysokie kapita³y w³asne, dlatego mo¿e sobie pozwoliæ na wej¶cie w ten segment i zebranie nawet 1 mld z³ sk³adek.

Wej¶cie w ten segment teraz, przy wysokich stopach procentowych, mo¿e byæ op³acalne. Je¶li przyj±æ oprocentowanie na poziomie 8 proc., to podatek Belki bêdzie wynosi³ 1,6 proc. - tak± kwot± mog± dzieliæ siê towarzystwo, bank i klient. Jest to wiêksza mo¿liwo¶æ podwy¿szenia mar¿ ni¿ np. w czerwcu 2006 r., kiedy najlepsze oferty polisolokat dawa³y 3,24 proc. zysku.

¬ród³o: Gazeta Prawna

JT