X
U¿ywamy plików cookies, by u³atwiæ korzystanie z naszego serwisu. Je¶li nie chcesz, aby pliki cookies by³y zapisywane na Twoim dysku,
zmieñ ustawienia swojej przegl±darki. Wiêcej na temat naszej polityki prywatno¶ci znajdziesz tutaj.

www.ubezpieczenie.com.pl

Koniec ponoszenia kosztów leczenia ofiar wypadków drogowych przez ubezpieczycieli

2008-11-17 10:27 poniedzia³ek
18 listopada odbêdzie siê pierwsze czytanie rz±dowego nowelizacji ustawy o ¶wiadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze ¶rodków publicznych. Nowela ta likwiduje podatek Religi. Rz±d zmieni³ zdanie i wbrew wcze¶niejszym zapowiedziom ubezpieczyciele nie bêd± ponosiæ ¿adnych kosztów leczenia ofiar wypadków drogowych. Oznacza to, ¿e od przysz³ego roku koszty leczenia tych osób bêd± pokrywaæ Narodowy Fundusz Zdrowia i bud¿et.

Pomimo likwidacji podatku Religi nie spadn±, wcze¶niej z tego powodu podniesione, sk³adki OC. Zdaniem ubezpieczycieli jest to niemo¿liwe. Powód? Towarzystwa t³umacz±, ¿e bêd± m.in. ponosiæ dodatkowe koszty zwi±zane z wprowadzeniem mo¿liwo¶ci dochodzenia roszczeñ finansowych przez rodzinê za ¶mieræ bliskiej osoby w nieszczê¶liwym wypadku.
Beata Ma³ecka-Libera, wiceprzewodnicz±ca sejmowej Komisji Zdrowia mówi, ¿e nowelizacja wymaga szybkiego uchwalenia. Pos³anka zak³ada, ¿e na najbli¿szym posiedzeniu Sejmu zmiana ustawy trafi ju¿ do drugiego czytania.

Zgodnie z obowi±zuj±cymi przepisami do 30 listopada minister zdrowia musi okre¶liæ rozporz±dzeniem wysoko¶æ op³aty rycza³towej wnoszonej co miesi±c przez firmy ubezpieczeniowe na kolejny rok (obecnie wynosi 12 proc. od sk³adki obowi±zkowych polis OC komunikacyjnej). Gdyby Sejm nie uchyli³by obowi±zuj±cych przepisów, minister musia³by okre¶liæ wysoko¶æ rycza³tu na przysz³y rok. Z kolei rz±d chce go ca³kowicie zlikwidowaæ. Jakub Go³±b, rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia mówi, ¿e podatek Religi nie bêdzie obowi±zywa³ od stycznia przysz³ego roku.

Resort zdrowia wycofa³ siê tak¿e z wcze¶niejszych planów zast±pienia rycza³tu pokrywaniem przez ubezpieczycieli rzeczywistych kosztów leczenia ofiar wypadków drogowych na podstawie faktur wystawionych przez szpitale i przychodnie Narodowemu Funduszowi Zdrowia. W takiej sytuacji ani z³otówka nie pop³ynie ju¿ z kasy towarzystw do NFZ.

Jakub Go³±b mówi, ¿e MZ nie chce wprowadzaæ rozwi±zañ, które nie bêd± dzia³aæ, bo wci±¿ nie jest w stanie stworzyæ wydajnego systemu identyfikacji ofiar i dopasowania ich do sprawców poszczególnych wypadków. Rzecznik podkre¶la jednak, ¿e w resorcie zdrowia trwaj± prace pracuje nad wypracowaniem innego sposobu na zaanga¿owanie firm ubezpieczeniowych w pokrywanie kosztów leczenia osób poszkodowanych w wypadkach. Jakub Go³±b nie chce jednak na razie zdradzaæ szczegó³ów.

¬ród³o: Gazeta Prawna

JT