X
U¿ywamy plików cookies, by u³atwiæ korzystanie z naszego serwisu. Je¶li nie chcesz, aby pliki cookies by³y zapisywane na Twoim dysku,
zmieñ ustawienia swojej przegl±darki. Wiêcej na temat naszej polityki prywatno¶ci znajdziesz tutaj.

www.ubezpieczenie.com.pl

Polacy wydaj± dodatkowo 18 mld z³ rocznie na leczenie

2008-11-12 10:09 ¶roda
Emeryci i renci¶ci przeznaczaj± najwiêcej prywatnych ¶rodków na ¶wiadczenia zdrowotne.

A¿ po³owa polskich rodzin korzysta ze ¶wiadczeñ zdrowotnych, za które p³aci prywatnie. Z Zielonej Ksiêgi, dokumentu przygotowanego dla resortu zdrowia, wynika, ¿e jeszcze sze¶æ lat temu na prywatn± opiekê medyczn± decydowa³o siê zaledwie 24 proc. polskich rodzin. Miesiêczne wydatki na ochronê zdrowia przypadaj±ce na osobê w gospodarstwie domowym wynosz± ¶rednio 41 z³. Jeszcze wiêcej przeznaczaj± na ten sam cel gospodarstwa emerytów - na leczenie i leki wydaj± one co miesi±c ¶rednio 65 z³. Wydatki prywatne na leczenie bêd± ros³y w przysz³o¶ci. Z danych demograficznych wynika, bowiem ¿e do 2020 roku liczba osób powy¿ej 65 roku ¿ycia wzro¶nie o prawie 2 mln. A to w³a¶nie one najczê¶ciej korzystaj± z opieki medycznej.

Co roku Polacy wydaj± na leczenie 18 mld z³ prywatnych ¶rodków. Stanowi to ponad 30 proc. wszystkich pieniêdzy, jakimi dysponuje system ochrony zdrowia.
- Uwa¿am, ¿e kwota ta jest zani¿ona, bo nie jeste¶my w stanie dok³adnie oszacowaæ szarej strefy w publicznym systemie ochrony zdrowia - mówi profesor Jacek Ruszkowski z Centrum Zdrowia Publicznego Wy¿szej Szko³y Zarz±dzania i Przedsiêbiorczo¶ci im. Ko¼miñskiego w Warszawie.

Ale nawet te oficjalne dane powoduj±, ¿e Polska nale¿y do tych krajów UE, w których najwiêcej dop³aca siê do ¶wiadczeñ zdrowotnych. Grup± spo³eczn±, która przeznacza najwiêcej w³asnych ¶rodków na leczenie, s± emeryci i renci¶ci. Najmniej dop³acaj± osoby utrzymuj±ce siê z ¼róde³ niezarobkowych (19 z³ miesiêcznie na jedn± osobê w gospodarstwie domowym).
- Emeryci i renci¶ci wydaj± najwiêcej prywatnych pieniêdzy na leczenie, bo najczê¶ciej korzystaj± ze ¶wiadczeñ zdrowotnych - podkre¶la profesor Jacek Ruszkowski.

¬ród³o: Gazeta Prawna

JT