X
U¿ywamy plików cookies, by u³atwiæ korzystanie z naszego serwisu. Je¶li nie chcesz, aby pliki cookies by³y zapisywane na Twoim dysku,
zmieñ ustawienia swojej przegl±darki. Wiêcej na temat naszej polityki prywatno¶ci znajdziesz tutaj.

www.ubezpieczenie.com.pl

Agenci wci±¿ s± w cenie

2008-11-07 10:30 pi±tek
Liczba agentów pracuj±cych na rzecz towarzystw ubezpieczeniowych wci±¿ ro¶nie. W roku 2007, ³±czna liczba posiadaczy uprawnieñ do sprzeda¿y polis wynosi³a ponad 135 tys. osób.

W tej grupie najliczniej byli reprezentowani  multiagenci, je¶li uwzglêdniæ pracuj±ce na ich rzecz osoby. Gazeta pisze, ¿e w bran¿y ubezpieczeniowej takie osoby nazywa siê potocznie OWCA-mi. Jest to skrót od ich oficjalnej nazwy: osoby wykonuj±ce czynno¶ci agencyjne. Takich osób by³o ponad 110 tys.
Status OWCA jest o tyle korzystny, ¿e taka osoba nie musi zak³adaæ dzia³alno¶ci gospodarczej. Mo¿e byæ zatrudniona na umowê o pracê czy na podstawie innej umowy. Taka forma zatrudnienia wi±¿e siê jednak z nisk± pensj±, wiêkszo¶æ zarobków bêdzie uzale¿niona od efektów pracy. Swoj± popularno¶æ OWCA zawdziêcza przerastaj±cych niektórych biurokracji i ryzyka zwi±zanych ze statusem agenta, który mo¿e mieæ tylko osoba fizyczna lub prawna dzia³aj±ca jako przedsiêbiorca.

W ostatnich latach mo¿na zauwa¿yæ postêpuj±c± profesjonalizacjê zawodu agenta, na co naciskaj± tak ubezpieczyciele, jak i przedsiêbiorcy prowadz±cy multiagencje. Powodem s± wysokie koszty zwi±zane ze szkoleniem agentów, dostarczaniem im materia³ów promocyjnych, czy te¿ rozliczaniem, s± spore. St±d trend do sk³aniania po¶redników do skoncentrowania siê na jednej dzia³alno¶ci, ¿eby jej efekty by³y lepsze. W pocz±tkowym okresie agent mo¿e liczyæ na wsparcie ubezpieczyciela przy np. przejêciu op³acania minimalnego ZUS czy podatków, je¶li towarzystwo wymaga za³o¿enia w³asnej dzia³alno¶ci gospodarczej.

Czynno¶ci agencyjne mog± byæ wykonywane wy³±cznie przez osobê fizyczn±, która spe³nia ³±cznie piêæ warunków. Musi posiadaæ pe³n± zdolno¶æ do czynno¶ci prawnych, nie byæ prawomocnie skazana za umy¶lne przestêpstwo, dawaæ rêkojmiê nale¿ytego wykonywania czynno¶ci agencyjnych i mieæ przynajmniej ¶rednie wykszta³cenie. Konieczne jest te¿ odbycie 152-godzinnego szkolenia, które nie jest zwi±zane z dodatkowymi kosztami, poniewa¿ jest prowadzone przez towarzystwo ubezpieczeniowe, które chêtny adept zawodu agenta ma reprezentowaæ. Gdyby za¶ pó¼niej dana osoba chcia³a zmieniæ zak³ad ubezpieczeñ lub rozszerzyæ swoja ofertê, bêdzie musia³a odbyæ drugie szkolenie, ale ju¿ tylko 48-godzinne.

Dla towarzystwa wa¿niejsze s± miêkkie umiejêtno¶ci sprzeda¿owe, ni¿ twarda wiedza z podstaw ubezpieczeñ. To te¿ stanowi powód, dla którego  nie wszyscy w tym zawodzie d³ugo wytrzymuj±. Nie ka¿dy ma talent do sprzeda¿y i nie ka¿demu odpowiada nienormowany czas pracy.

Agent ubezpieczeniowy lub OWCA pracuje w imieniu i na rzecz towarzystwa ubezpieczeniowego. Dlatego te¿ to towarzystwo odpowiada za wszelkie szkody wyrz±dzone przez takiego agenta. Najczêstszym przypadkiem jest zawarcie umowy i pobranie sk³adki z jednoczesnym brakiem zarejestrowania polisy i przyw³aszczeniem pieniêdzy przez agenta.  Jednak nawet w takiej sytuacji istnieje odpowiedzialno¶æ towarzystwa. Dotyczy to zarówno agentów wy³±cznych, jak i pracuj±cych dla kilku towarzystw multiagentów. Poniewa¿ ci ostatni maj± prezentowaæ kilka ofert, prawo wymaga od nich posiadania polisy odpowiedzialno¶ci cywilnej, która w teorii ma pokrywaæ np. ryzyko szkody zwi±zanej z zaoferowaniem niedostosowanej do potrzeb klienta polisy, ale z palety reprezentowanych towarzystw. W praktyce s± to trudne do udowodnienia roszczenia, dlatego koszty takiej polisy to obecnie oko³o 1,5-3 tys. z³ dla samodzielnie funkcjonuj±cego multiagenta, mimo ¿e sumy gwarancyjne s± do¶æ wysokie: 1 mln euro na jedno i 1,5 mln euro na wszystkie zdarzenia.

Pocz±tkuj±cy multiagent, który bêdzie pracowa³ pod skrzyd³ami jakiej¶ wiêkszej multiagencji, sam nie jest zobligowany do zakupu polisy, bo jest objêty ochron± wynikaj±c± z umowy zawartej przez jego firmê.

¬ród³o: Gazeta Prawna

JT