Zwi±zki zawodowe obawiaj± siê, ¿e firmy bêd± zwalniaæ pracowników, którym przys³uguj± emerytury pomostowe. Ich zdaniem przedsiêbiorstwa w ten sposób bêd± ograniczaæ koszty prowadzenia dzia³alno¶ci.
- Docieraj± do nas sygna³y, ¿e ju¿ teraz w niektórych firmach kadrowe na polecenie w³a¶cicieli przygotowuj± wykazy osób maj±cych uprawnienia do emerytur pomostowych. W praktyce mo¿e to oznaczaæ, ¿e wszêdzie tam, gdzie to bêdzie mo¿liwe, przedsiêbiorcy zwolni± osoby uprawnione do nowych ¶wiadczeñ, aby nie p³aciæ za nich sk³adek - mówi Jan Guz, przewodnicz±cy OPZZ.
Od 1 stycznia 2009 r. prawo do emerytur pomostowych maj± zyskiwaæ pierwsze osoby, spo¶ród 244 tys. uprawnionych. Ale dopiero od 2010 roku pracodawcy bêd± musieli p³aciæ sk³adki za pracownika, który bêdzie mieæ prawo do takiego ¶wiadczenia. Ma wynosiæ 1,5 proc. jego pensji. Sk³adki bêd±, wiêc op³acane wy³±cznie za osoby, które urodzi³y siê po 31 grudnia 1948 r., przed 1 stycznia 1999 r., pracowa³y w szczególnych warunkach lub wykonywa³y prace o szczególnym charakterze, a po 1 stycznia 2009 r. nadal wykonuj± pracê uprawniaj±c± do emerytury pomostowej.
Zwi±zkowcy zwracaj± uwagê, ¿e firma, zatrudniaj±c w miejsce osoby uprawnionej do emerytury pomostowej nowego pracownika, bêdzie zwolniona z obowi±zku op³acenia tych sk³adek. Takie postêpowanie, jako nieetyczne, krytykuje prof. Danuta Koradecka, dyrektor Centralnego Instytutu Ochrony Pracy - Pañstwowego Instytutu Badawczego.
- Nie mo¿emy jednak w ustawie wprowadziæ zasady, ¿e pracodawcy zap³ac± sk³adki od ka¿dego pracownika wykonuj±cego prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Oznacza³oby to wprowadzenie niewygasaj±cych emerytur pomostowych, a na to nie ma zgody rz±du - mówi prof. Danuta Koradecka.
Andrzej Malinowski, prezydent Konfederacji Pracodawców Polskich, argumentuje, ¿e pracodawca zatrudniaj±cy osoby maj±ce prawo do emerytur pomostowych bêdzie ponosiæ dodatkowe koszty. Nie tylko musi znale¼æ zastêpstwo na miejsce odchodz±cej z pracy osoby, ale tak¿e musi j± wyszkoliæ. Wed³ug niego ¿aden przedsiêbiorca nie zwolni wyszkolonego pracownika tylko, dlatego ¿eby na jego miejsce znale¼æ osobê niemaj±c± prawa do emerytur pomostowych.
- Z rachunku ekonomicznego wynika, ¿e lepiej jest zatrudniaæ do¶wiadczonego pracownika - dodaje Andrzej Malinowski.
Rz±d zwraca uwagê, ¿e nie mo¿na podnosiæ wysoko¶ci sk³adek na emerytury pomostowe w czasie, kiedy s± prowadzone prace nad programem aktywizacji zawodowej osób po 50. roku ¿ycia.
- Dotychczas ³atwiej by³o wys³aæ pracownika na wcze¶niejsz± emeryturê, ni¿ poprawiæ jego warunki pracy. Teraz tworzymy system, który ma zachêcaæ pracodawców do eliminowania szczególnych warunków pracy. Zale¿y nam, aby pracownicy z du¿ym sta¿em pracy byli aktywni zawodowo - dodaje Agnieszka Ch³oñ-Domiñczak, wiceminister pracy i polityki spo³ecznej.
¬ród³o: Gazeta Prawna