ZUS odmawia niektórym eksporterom wydawania za¶wiadczeñ E-101, na podstawie w³asnej interpretacji unijnych przepisów.
Prawie 200 firm eksportowych zrezygnowa³o od 2005 roku z prowadzenia dzia³alno¶ci gospodarczej w UE. Firmy mog± zwalniaæ pracowników pracuj±cych na d³ugoletnich kontraktach zagranicznych. Przy po¶wiadczaniu druku E-101 dla przedsiêbiorców, którzy chc± oddelegowaæ swoich pracowników do pracy za granic±, ZUS wymaga spe³nienia restrykcyjnych warunków, które nie s± wymagane prawem wspólnotowym. Przez to wielu pracodawców rezygnuje ze ¶wiadczenia us³ug za granic±. Izba Pracodawców Polskich skierowa³a ju¿ do Komisji Europejskiej skargê na ZUS.
Firma wysy³aj±ca swojego pracownika do pracy za granic± do innego pañstwa UE mo¿e przez 12 miesiêcy op³acaæ za niego sk³adki na ubezpieczenia spo³eczne wed³ug prawa kraju, w którym ma swoj± siedzibê. Polska firma deleguj±ca pracowników np. do pracy w Niemczech mo¿e, wiêc op³acaæ za nich sk³adki w Polsce, pod warunkiem, ¿e okres wykonywania pracy za granic± nie przekracza roku. Ta zasada wynika z art. 14 rozporz±dzenia Rady (EWG) Nr 1408/71 w sprawie stosowania systemów zabezpieczenia spo³ecznego do pracowników najemnych, osób prowadz±cych dzia³alno¶æ na w³asny rachunek i do cz³onków ich rodzin przemieszczaj±cych siê we Wspólnocie.
Polscy przedsiêbiorcy, chc±c skorzystaæ z tej mo¿liwo¶ci, powinni jednak uzyskaæ w ZUS za¶wiadczenia E-101 dla ka¿dego z delegowanych za granicê pracowników. Aby ZUS wyda³ im takie za¶wiadczenie, przedsiêbiorca musi spe³niæ okre¶lone warunki, wyszczególnione w unijnym rozporz±dzeniu nr 1408/71 i w Decyzji Komisji Administracyjnej ds. Zabezpieczenia Spo³ecznego nr 181 z 13 grudnia 2000 r.
- ZUS wymaga jednak spe³nienia dodatkowych, niewymienionych w unijnych przepisach, warunków, pod rygorem odmowy po¶wiadczenia druków E-101 dla pracowników delegowanych - mówi Tomasz Major, prezes Izby Pracodawców Polskich. S± to warunki uzgodnione przez ZUS z zagranicznymi, najczê¶ciej niemieckimi instytucjami, która s± zainteresowane pobieraniem sk³adek od polskich pracowników.
- Praktyka ZUS jest zdumiewaj±ca, bo odmawiaj±c przedsiêbiorcy mo¿liwo¶ci op³acenia sk³adek w Polsce dzia³a na w³asn± szkodê, a konkretnie Funduszu Ubezpieczeñ Spo³ecznych i polskiego podatnika, który ten fundusz musi dotowaæ - konstatuje Tomasz Major.
ZUS wymaga, aby firma staraj±ca siê o za¶wiadczenie E-101 udowodni³a, ¿e prowadzi na terenie Polski znacz±c± dzia³alno¶æ, tzn. uzyskuje w kraju oko³o 25 proc. przychodów. W praktyce, wiêc to organ rentowy ustala, kiedy firma spe³nia warunek, aby uzyskaæ druk.
- Przyjmuje siê, na podstawie praktycznego przewodnika dotycz±cego oddelegowania pracowników w pañstwach UE, EOG i Szwajcari, ¿e firma prowadzi znacz±c± dzia³alno¶æ w kraju, je¶li osi±ga w nim ok. 25 proc. obrotów - mówi Barbara Zaborska-Stêpieñ, dyrektor Departamentu Ubezpieczeñ i Sk³adek w Centrali ZUS.
Zdaniem Ewy Urbanowicz, specjalisty ds. kadr i p³ac ADF Lidmar, poradnik nie jest jednak prawem unijnym.
- Jest jedynie interpretacj± przepisów. ZUS nie mo¿e na podstawie poradnika okre¶laæ, czym jest znacz±ca dzia³alno¶æ - mówi Ewa Urbanowicz.
W praktyce ZUS, badaj±c, czy firma prowadzi znacz±c± dzia³alno¶æ w kraju, bierze pod uwagê liczbê zawartych kontraktów w Polsce i za granic± oraz zatrudnionych pracowników w kraju. Ewa Urbanowicz twierdzi, ¿e takie podej¶cie ZUS wywo³uje wiele w±tpliwo¶ci. Na przyk³ad firma produkcyjna zatrudniaj±ca 100 pracowników oddelegowuje jednego do Hiszpanii, resztê pracowników zatrudnia tam na miejscu.
- Nie wiadomo, czy dla okre¶lenia znacz±cej dzia³alno¶ci braæ pod uwagê liczbê zatrudnionych, czy obroty osi±gane w Hiszpanii ze sprzeda¿y produktów - mówi Ewa Urbanowicz.
A firma, która zdecyduje siê na z³o¿enie odwo³anie od decyzji ZUS musi nawet kilka miesiêcy czekaæ na odpowied¼.
- Taka zw³oka mo¿e zdecydowaæ o realizacji kontraktu - dodaje.
Taka praktyka ZUS spotyka siê z krytyk± ze strony pracodawców. W ich imieniu Izba Pracodawców Polskich skierowa³a w sierpniu skargê do Komisji Europejskiej.
- Jeszcze nie zosta³ wyznaczony termin jej rozpatrzenia - mówi Marcin Libicki, europose³.
Zdaniem Tomasza Majora konsekwencj± bezprawnej praktyki ZUS jest to, ¿e polskie firmy przestaj± ¶wiadczyæ us³ugi na terytorium UE, co prowadzi do redukcji zatrudnienia.
- Oko³o 200 firm eksportowych zaprzesta³o od 2005 roku dzia³alno¶ci wskutek praktyk ZUS - mówi Tomasz Major.
¬ród³o: Gazeta Prawna
JT