X
U¿ywamy plików cookies, by u³atwiæ korzystanie z naszego serwisu. Je¶li nie chcesz, aby pliki cookies by³y zapisywane na Twoim dysku,
zmieñ ustawienia swojej przegl±darki. Wiêcej na temat naszej polityki prywatno¶ci znajdziesz tutaj.

www.ubezpieczenie.com.pl

ING na rz±dowym garnuszku

2008-10-20 10:29 poniedzia³ek
Holenderski rz±d wyda 10 mld euro na pomoc dla grupy bankowo-ubezpieczeniowej ING.  On te¿ inwestowa³ w trefne obligacje oparte na amerykañskich kredytach hipotecznych. W³adze grupy przyzna³y, ¿e w III kwartale spodziewaj± siê straty siêgaj±cej 500 mln euro, pierwszej w historii firmy. Bior±c jednak pod uwagê ca³y rok, ING nadal jest na du¿ym plusie - po trzech kwarta³ach ma prawie 3 mld euro zysku.

W ¶wiecie finansowym o k³opotach grupy mówi³o siê od pi±tku. Wtedy te¿ akcje ING notowane na gie³dzie w Amsterdamie spad³y o jedn± czwart± - do 7,56 euro. By³ to najwiêkszy spadek od powstania firmy w 1991 r. w wyniku fuzji Nationale-Nederlanden i NMB Postbank Group. W sumie rynek na zamkniêciu gie³dy wycenia³ holenderskiego giganta na 15,3 mld euro.

Po d³ugich negocjacjach holenderski rz±d zdecydowa³ wczoraj, ¿e zasili ING kwot± 10 mld euro. Po¿yczka bêdzie oprocentowana na 8,5 proc. Z czasem - w zale¿no¶ci od wyników spó³ki - mo¿e ono wzrosn±æ do 25 proc. Rz±d bêdzie móg³ te¿ wskazaæ dwóch cz³onków rady nadzorczej ING. Ju¿ teraz wiadomo, ¿e grupa na pewno nie wyp³aci dywidendy za ten rok. Cz³onkowie jej w³adz, je¶li odejd±, nie bêd± mogli te¿ dostaæ odprawy wiêkszej ni¿ 12-miesiêczna.

Grupa ING ma 85 mln klientów i 130 tys. pracowników na ca³ym ¶wiecie. W marcu znajdowa³a siê po¶ród 20 najwiêkszych instytucji finansowych ¶wiata, ale od tego czasu jej akcje spad³y a¿ o 75 proc. W Polsce Holendrzy s± w³a¶cicielami ING Banku ¦l±skiego, towarzystwa ubezpieczeniowego ING, domu maklerskiego, funduszu emerytalnego i towarzystwa funduszy inwestycyjnych.

¬ród³o: Gazeta Wyborcza

JT