Rząd przyjął projekt noweli ustawy o działalności przedłożony przez ministra finansów. Zmiany stały się konieczne bo ustawę trzeba przystosować do przepisów unijnych.
Nowelizacja zakłada, że będzie można powoływać do życia zakłady reasekuracji wyłącznej , także w nowej formie - towarzystw reasekuracji wzajemnej. Będą mogły działać zarówno w sferze ubezpieczeń majątkowych, jak i na życie. Zmieni się także gospodarka finansowa reasekuratorów. Będą musieli posiadać aktywa na pokrycie rezerw i środki własne na pokrycie marginesu wypłacalności podobnie jak „zwykłe" zakłady. Nie obejmą ich jednak ograniczenia w inwestowaniu środków, w odróżnieniu od „normalnych" towarzystw.
Zmiana prawa powoduje też, że zagraniczny zakład reasekuracji nie będzie musiał uzyskać zezwolenia na wykonywanie działalności w Polsce jeśli uprzednio uzyskał odpowiednie zezwolenie w Unii Europejskiej. Obecnie w polskiej składce reasekuracyjnej zaledwie 1,4 procent wynosi udział reasekuratorów z Europejskiego Obszaru Gospodarczego
Wszystkie zakłady będą musiały gromadzić dane statystyczne w celu ustalenia na ich podstawie składek reasekuracyjnych i rezerw techniczno-ubezpieczeniowych.
Źródło: Parkiet/Gazeta Ubezpieczeniowa