Na gie³dzie w Reykjaviku wstrzymano w czwartek, do poniedzia³ku, handel akcjami w zwi±zku z "niezwyk³± sytuacj± rynkow±".
Islandzka gie³da jest zdominowana przez tamtejsze banki, prze¿ywaj±ce bardzo ostry kryzys. Pañstwo przejê³o ju¿ kontrolê nad trzema najwiêkszymi bankami Islandii - Kaupthing, Landsbanki i Glitnir. Rz±d stara siê zapobiec ca³kowitemu za³amaniu systemu bankowego. Przewidziano szybk± sprzeda¿ zagranicznych aktywów najwiêkszych banków.
Brytyjski premier Gordon Brown o¶wiadczy³, ¿e stosunek w³adz Islandii do krachu islandzkiego systemu bankowego jest "ca³kowicie nie do przyjêcia", a "prawne skutki ich dzia³añ nielegalne
Islandzki regulator rynku us³ug finansowych zawiód³ nie tylko swoich w³asnych obywateli, ale tak¿e Brytyjczyków" - powiedzia³ w czwartek po po³udniu w wywiadzie dla BBC.
Doda³, ¿e swoje stanowisko przekaza³ premierowi Geirowi Haarde i zagrozi³, i¿ rz±d brytyjski rozwa¿y wyst±pienie przeciwko islandzkiemu rz±dowi na drogê prawn±, je¶li "(sporne) kwestie finansowe nie zostan± rozwi±zane".
Brown poinformowa³ o zamro¿eniu aktywów brytyjskich oddzia³ów czo³owego banku islandzkiego Landesbanki i zapowiedzia³, ¿e dla odzyskania pieniêdzy zdeponowanych przez Brytyjczyków rz±d nie zawaha siê przed podjêciem stanowczych dzia³añ wobec islandzkich firm, tam gdzie bêdzie móg³.
Islandzki sektor bankowy rozrós³ siê do ogromnych rozmiarów, rozwijaj±c dzia³alno¶æ miêdzynarodow± i wrêcz usuwaj±c w cieñ resztê gospodarki. Jego aktywa s± dziewiêæ razy wiêksze od islandzkiego PKB, wynosz±cego (w przeliczeniu) 14 miliardów euro. W wielkim stopniu narazi³o to Islandiê na skutki globalnego kryzysu kredytowego.
Kurs islandzkiej korony wobec euro spad³ w minionych 12 miesi±cach o ponad 70 proc. W ¶rodê bank centralny Islandii, po zaledwie jednym dniu, musia³ zrezygnowaæ z próby wprowadzenia sztywnego kursu wymiennego.
¬ród³o: Gazeta Wyborcza
JT