Resort Zdrowia zastanawia siê nad wprowadzeniem obowi±zkowego ubezpieczenia dla pacjentów. Mia³oby one chroniæ ich od skutków b³êdów lekarskich.
W Polsce co roku do izb lekarskich trafia ok. 2,5 tys. skarg na b³êdy w sztuce lekarskiej. A¿ 90 proc. z nich jest umarzanych b±d¼ oddalanych, a ofiary s± pozostawiane same sobie. Gdyby resort zdrowia zdecydowa³ siê na wprowadzenie tego ubezpieczenia, ich sytuacja nie by³aby taka dramatyczna.
Jest to rozwi±zanie podobne do stosowanego ju¿ w Szwecji. Tam pacjent zara¿ony na przyk³ad w szpitalu Gronkowcem automatycznie dostaje odszkodowanie. Nie musi procesowaæ siê w s±dzie, bo nie ma potrzeby udowadniania winy lekarza. Takie rozwi±zanie wymaga³oby jednak dodania kosztów ubezpieczenia do sk³adek ZUS. Tym samym koszty pracy w Polsce wzros³yby co by³oby niekorzystne dla pracodawców i zachêci³oby ich do zatrudniania na czarno. Zdaniem Stanis³awa Borkowskiego z Polskiej Izby Ubezpieczeñ pomys³ jest bardzo dobry. - To ciekawe rozwi±zanie, pod warunkiem ¿e by³oby masowe. Wówczas by³oby tanie i ogólnie dostêpne - mówi Borkowski.
Na razie resort zdrowia zastanawia siê przede wszystkim nad usprawnieniem dochodzenia swoich praw przez pacjenta przed izbami lekarskimi. Na ewentualne obowi±zkowe ubezpieczenia przyjdzie nam jeszcze trochê poczekaæ.
¬ród³o: Polska
JT