X
U¿ywamy plików cookies, by u³atwiæ korzystanie z naszego serwisu. Je¶li nie chcesz, aby pliki cookies by³y zapisywane na Twoim dysku,
zmieñ ustawienia swojej przegl±darki. Wiêcej na temat naszej polityki prywatno¶ci znajdziesz tutaj.

www.ubezpieczenie.com.pl

KRUS mo¿e zbankrutowaæ

2008-10-09 11:00 czwartek
S±d nakaza³ wyp³atê nale¿nych emerytur dwojgu rolnikom - po 10 tys. z³ tylko za jeden rok. W kolejce mog± teraz ustawiæ siê nastêpni – ponad 50 tys. osób.

Winny jest przepis, zgodnie z którym KRUS wyp³aca³ rolnikom, którzy pozostawili sobie wiêcej ni¿ jeden hektar ziemi uprawowej, tylko po³owê emerytury. To mo¿e byæ pocz±tek odzyskiwania nale¿nych im od 18 lat ¶wiadczeñ. A przegrane procesy postawi± KRUS na skraju bankructwa.
 

Jak dosz³o do tego, ¿e KRUS grozi widmo bankructwa? - Przepisy Kasy mówi±, ¿e sto procent ¶wiadczeñ nale¿y siê rolnikowi dopiero wtedy, gdy sprzeda ziemiê, przepisze j± lub wydzier¿awi. Rodzice dostawali tylko po³owê ¶wiadczeñ, bo zostawili sobie kawa³ek ziemi - wyja¶nia syn emerytów, Henryk Ostrowski, by³y pose³. W 2007 roku Julia i Leonard
Ostrowscy wnie¶li sprawê do s±du o wyp³atê ca³ej emerytury. W kwietniu Okrêgowy S±d Pracy i Ubezpieczeñ Spo³ecznych w Zielonej Górze uzna³, ¿e Ostrowskim nale¿y siê ca³a emerytura i nakaza³ jej wyrównanie za miniony rok. KRUS nawet siê nie odwo³ywa³.

- Ka¿demu z rodziców zas±dzono blisko 10 tys z³, ale bez odsetek - wyja¶nia syn. S±d wyja¶ni³ dlaczego Ostrowscy powinni dostawaæ pe³n± emeryturê: prawo do renty lub emerytury rolnik uzyskuje nie dlatego, ¿e musia³ pozbyæ siê gospodarstwa,
ale dlatego, ¿e z powodu wieku lub z³ego stanu zdrowia utraci³ zdolno¶æ pracy w gospodarstwie. S±d powo³a³al siê na stanowisko s±du Najwy¿szego z maja 2004 roku i stanowisko S±du Apelacyjnego w Poznaniu z 2006 r.

Chocia¿ s±dy w Polsce nie musz±  kierowaæsiê wyrokami s±du okrêgowego w Zielonej Górze to musz± uwzglêdniæ orzeczenie S±du Najwy¿szego. Niewiadomo ilu rolników zwróci siê o wyrównanie nale¿nych im emerytur. Szacuje siê, ¿e jeden rok takiego zas±dzonego wyrównania móg³by wynosiæ nawet pó³ miliarda z³otych. Doliczaj±c do tego pozosta³e 17 lat i odsetki mo¿e to doprowadziæ do powa¿nych k³opotów finansowych dla bud¿etu pañstwa, które to jest gwarantem zarówno ZUSu jak i KRUSu.

¬ród³o: Dziennik

JT