X
U¿ywamy plików cookies, by u³atwiæ korzystanie z naszego serwisu. Je¶li nie chcesz, aby pliki cookies by³y zapisywane na Twoim dysku,
zmieñ ustawienia swojej przegl±darki. Wiêcej na temat naszej polityki prywatno¶ci znajdziesz tutaj.

www.ubezpieczenie.com.pl

O prywatnej opiece medycznej

2008-10-07 10:38 wtorek
W Rzeczpospolitej wywiad z Ann± Rulkiewicz - prezes zarz±du Grupy Lux-Med, CM Lim, Promedis i Medycyna Rodzinna.

Rynek prywatnych us³ug medycznych zosta³ zdominowany przez dwa podmioty: Grupê Lux-Med, CM Lim, Promedis i Medycyna Rodzinna oraz Medicover. Choæ ¿aden z nich nie przekroczy³ 40-procenowago udzia³u rynku, konsolidacja ma pozytywne skutki. Jak mówi Anna Rulkiewicz w¶ród nich mo¿na wymieniæ przede wszystkim jako¶æ oferty medycznej. Jej zdaniem na rynku pozostan± dwa, trzy du¿e podmioty. To co pozwoli przterwaæ mniejszym ¶wiadczeniodawcom to specjalizacja.   

Szansê rozwoju rynku Rulkiewicz widzi we wspó³pracy podmiotów medycznych z towarzystwami ubezpieczeñ. Dodatkowym  wzmocnieniem powinny tu byæ zmiany ustawowe, które mog³yby pozytywnie wp³yn±æ na rozwój prywatnych ubezpieczeñ zdrowotnych dla klientów indywidualnych, jak równie¿ programów zdrowotnych dla pracowników. Pracownicze programy zdrowotne dzi¶ sprawnie funkcjonuj± jako abonamenty i korzysta z nich ju¿ ponad pó³ miliona osób.  

Zdaniem Rulkiewicz, rynek prywatnej opieki medycznej bêdzie siê rozwija³, ale nie bêdzie drastycznych wzrostów, przynajmniej do ukoñczenia reformy publicznej zdrowia. W przysz³ym roku przewidywany wzrost to oko³o 20 procent. Natomiast kolejne lata, raczej nie przynios± wzrostów wiêkszych ni¿ 15 procent.  

Na pytanie o mo¿liwo¶ci wspó³pracy sektora prywatnego z pañstwowym, Rulkiewicz odpowiada entuzjastycznie. Deklaruje chêæ wysy³ania pacjentów do szpitali publicznych oraz outsourcingu niektórych us³ug medycznych (np. diagnostyki laboratoryjnej i obrazowej) do pañstwowych o¶rodków.

¬ród³o: Rzeczpospolita

ZD